Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Čištění optiky

#526

Příspěvek od vogo »

Psion píše: 28. 04. 2023, 19:04 Ještě jsem nezažil, že by mi pták podělal dalekohled, ale jeden případ znám u člověka, který zacházel s dalekohledy jako hnojem. Ono když má člověk hodně dalekohledů a díky našemu počasí se dostane na řadu dalekohled 10x v roce a to zaprášení optiky nebude vůbec kritické. Navíc prach je to nejmenší, horší je pyl. Zatím jsem nikdy u žádného dalekohledu optiku nečistil vyjma 400 mm dobsona, kterého jsem prodával a chtěl jsem, aby byl jako nový.
Mě už pták dalekohled podělal, ale naštěstí jen tubus, ne optiku.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#527

Příspěvek od Psion »

Mě když podělá pták tubus nic se nestane, projde to zkrz :lol:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Čištění optiky

#528

Příspěvek od dvader »

Pokud si zrovna nebudeš prohlížet tubus zevnitř. :mrgreen: :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#529

Příspěvek od peta62 »

jardastanek píše: 28. 04. 2023, 17:00 ...
Je vidět, že si moc slunečních dalekohledů neviděl, když tu tvrdíš, že jsou uzavřené. Ta kukátka typu LS60-LS80 uzavřená jsou, ale většina dlouhoohniskových speciálů je zalomená a otevřená. Ptačí a zejména hmyzí exkrementy jsou hodně nepříjemná věc, protože obsahují kyseliny, které poškozují pokovení. Prach je opravdu ten nejmenší problém. Kdybys někdy zavítal na fóra, kde tato témata probírají lidé, co opravdu vědí, o čem mluví, možná bys změnil názor.
Dekuji za informaci, citim se daleko poucenejsi.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#530

Příspěvek od MilAN »

jardastanek píše: 28. 04. 2023, 17:00 Je vidět, že si moc slunečních dalekohledů neviděl, když tu tvrdíš, že jsou uzavřené. Ta kukátka typu LS60-LS80 uzavřená jsou, ale většina dlouhoohniskových speciálů je zalomená a otevřená.
Mohl bys alespoň na nějaké dát odkaz, ať tušíme, o čem je řeč. Jestli o komerční dalekohledy, amatérské konstrukce nebo vědeckém sluneční dalekohledy nebo věžové ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#531

Příspěvek od Psion »

Ta česká povaha je úžasná, když se u nás uveřejní takovy příspěvek o dalekohledu, objeví se příspěvky typu, bude to zaprášení hrůza, nepůjde to seřídit apod. V zahraničí jsou odpovědi typu fascinující design, úžasný nástroj a k tomu 20 lajků :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#532

Příspěvek od MilAN »

Pepo, jen jsi v jiném vlákně. Tady o tvém dalekohledu nikdo nepíše :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#533

Příspěvek od Psion »

Víš jak to myslím Milane :)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Čištění optiky

#534

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion píše: 28. 04. 2023, 16:03 Existují i studie, které řeší zaprášenou optiku, ale asi je to jedno, každý si svůj argument najde. Otevřené sluneční dalekohledy se rovněž používají a při používání jiného řešení než fólie se uvnitř zhorší do 30 minut, díky tepelnému záření, seeing, což se u otevřeného tubusu nestane. Nakonec, každý se mohl o kvalitě obrazu v otevřeném dalekohledu přesvědčit :)
Pokud existují takové studie a můžete-li mě na ně nasměrovat, budu Vám velmi vděčný. Myšleno zcela bez ironie, jestli se někdo touto problematikou nějak seriózněji zabýval, rád bych se podíval, k čemu dospěl.

S ohřevem vnitřku "plnotubusu" máte pravdu a z tohoto úhlu pohledu je otevřená konstrukce zajímavá.
Psion píše: 29. 04. 2023, 05:58 Ta česká povaha je úžasná, když se u nás uveřejní takovy příspěvek o dalekohledu, objeví se příspěvky typu, bude to zaprášení hrůza, nepůjde to seřídit apod. V zahraničí jsou odpovědi typu fascinující design, úžasný nástroj a k tomu 20 lajků :D
Pakliže Vám chybí dopamin, pak jste na špatném fóru. Mě přijde Váš teleskop zajímavý a na pohled pěkný, bohužel jsem těžký praktik a pragmatik a tak mi hned naskočí i zřejmá úskalí tohoto konceptu. Třeba další optické plochy k orosení...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#535

Příspěvek od Psion »

Již jsem psal, že dalekohled má integrované vyhřívání zrcadel a objektiv jsem musel temperovat, zrcadla nikoliv, protože jsou jednak poměrně masívní a jednak ukryté v tubusech. Máš pravdu je zbytečné tady o čemkoliv psát, stejně to nikdo nečte a když, tak jen letmo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění optiky

#536

Příspěvek od vla »

Pepo neboj, čteme to a je to skvělý přístroj. Jenže sousedova chcíplá koza je čistá radost. :x , bohužel.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#537

Příspěvek od Psion »

:)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Čištění optiky

#538

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion píše: 30. 04. 2023, 07:25 Již jsem psal, že dalekohled má integrované vyhřívání zrcadel a objektiv jsem musel temperovat, zrcadla nikoliv, protože jsou jednak poměrně masívní a jednak ukryté v tubusech. Máš pravdu je zbytečné tady o čemkoliv psát, stejně to nikdo nečte a když, tak jen letmo.
Ano, o vyhřívání jste již dříve psal. Ba co víc, já jsem to četl a to ne jen letmo. Ovšem z mého úhlu pohledu už potřeba instalace a používání dalších podpůrných systému jest negativem.

Ještě k tématu čištění, respektive vlivu prachu, či jiného znečištění na kvalitu zobrazení- na Vámi zmiňované studie jsem se odkazů nedočkal, nicméně např. pan Boris Glos se v jedné z recenzí píše o pozorovatelném negativním vlivu znečištění optických ploch. Sám mám jsem se dobral k podobnému zjištění, nicméně vzhledem ke svým nevelkým zkušenostem bych pouze ze svého "testování" nerad dělal objektivní fakt.

Ovšem, budu-li až hnidopišsky důsledný, tak vrstvy prachu (a jiných nečistot), kterými projde paprsek v diskutovaném přístroji, než se dostane k polní cloně, nejsou čtyři, jak jsem prve nepřesně uvedl, nýbrž je jich přinejmenším sedm, jelikož se práší i na zenitový hranol v O.V. a na každém zrcadle jde paprsek přes jednu vrstvu dvakrát... Pozor- stále netvrdím, že to nutně vede k výrazné (detekovatelné) degradaci obrazu, pouze tvrdím, že sedm vrstev prachu je více než jedna a že čistě teoreticky jakákoliv překážka v dráze světla musí vést ke zhoršení kvality obrazu. O pracnosti čištění sedmi ploch místo jedné už ani nemluvě.

Tedy mám tady otázku do pléna: Zná někdo nějaké seriozní studie, či pojednání o vlivu znečištění optických ploch na kvalitu zobrazení? Případně validní a erudované názory a poznatky zkušených pozorovatelů? Mě přijde u silně znečištěné optiky zhoršení patrné, např. u jasných objektů se objevuje halo, což musí nutně vést ke snížení kontrastu, leč, jak jsem již psal výše- nepovažuji se za obzvláště zkušeného pozorovatele.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#539

Příspěvek od Psion »

Jestli tě to baví se v tom šťourat, materiálu na internetu je spousta. Jednou myslím Suiter ve své knize napsal (nyní ji nemám po ruce), že pokud rozsypeme čajovou lžičku prachu rovnoměrně po 250 mm zrcadle, dojde ke ztrátě kontrastu o 2 %. Pokud tedy někdo hledá dokonalý dalekohled, je ideální plnotubus vyčerněný černou s odrazivostí 0,1 %, pak před každým pozorováním vyčištěná optika, Strehl 0.99 a zásadně nepoužívat hranoly či zrcátka :lol:

Nějaký materiál pro studium.

https://www.researchgate.net/publicatio ... borne_Dust

https://www.cs.columbia.edu/CAVE/public ... EGSR07.pdf
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Čištění optiky

#540

Příspěvek od Stanislavxyz »

Nezlobte se na mě, ale v každé debatě, které se na AF o Vašem novém dalekohledu vede, se nemohu zbavit dojmu, že si věc berete hodně osobně. Je to zcela pochopitelné- zhotovit takový přístroj stálo jistě značné úsilí a též nemálo peněz, ale myslím, že to neprospívá diskusi. Opakovaně jsem se vyjádřil v tom smyslu, že Váš teleskop je přinejmenším na pohled pěkný a nepochybně pozornosti hodný. Však jako každá koncepce má své klady i zápory. Nevidím na tom nic nedobrého o nich kultivovaně polemizovat.

Také jsem myslel, že zdaleka nejsem jediný, koho baví "šťourat se" v detailech, alespoň soudě podle množství příspěvků jiných členů, kde se to jen hemží grafy, testy, porovnáváním a poměřováním procent, PV, Strehl, etc....

Stejně tak i (nepochybně) utopické hledání "dokonalého dalekohledu" -zdá se mi - je nejen mým zájmem a nespatřuji na tom nic špatného.

Každopádně děkuji za odkazy a tipy- rád se na ně podívám a snad je ocení i někdo další.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět