Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Čištění optiky

#421

Příspěvek od Franta62 »

Jen reakce na dnešní příspěvek v sekci Astrohumor - čištění zrcadla (příspěvek č.2328-2331). Pro všechny, kdo ještě nikdy nečistili nebo se toho obávají, aby něco nezničili - jedna z mnoha ukázek, jak se to má dělat :
(citlivé, jednoduché a jemné čištění)
(ještě poznámka na ten konec videa - sušení - velmi vlažný nebo studený vzduch, jedná se spíše o ofuk zbylých kapek - ne sušení přes ohřev spirálou fénu a hlavně ne kolmo na plochu zrcadla, vždy tangenciálně).
A nebojte se toho, není to zase tak složitá operace, jak to na první pohled vypadá :)
Odkaz : https://www.youtube.com/watch?v=8rZP7mTEutE
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Čištění optiky

#422

Příspěvek od zdenal19 »

Je zde uvedeno, že po vyčištění zrcadel a následném namontování zrcadel zpět se udělá jenom kolimace, přesto v některých tématech zde na fóru se mluví o různém seřízení především sekundárního zrcadla, proto jsem se na to ptal. Nechci pak litovat toho, že když po nějakém čase zrcadla budu čistit, abych dosáhl toho, že zrcadla nebudou seřízena tak jak mají, pak bych toho litoval, že jsem se do toho pouštěl - pokud jenom po namontování zrcadel zpět stačí pouze kolimace tak to by bylo super. Mnozí zkušení zrcadla čistili, jaké seřízení jste museli ještě provést, aby zrcadla byly v pořádku kromě kolimace. Děkuji.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#423

Příspěvek od MilAN »

Kolimace = seřízení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Čištění optiky

#424

Příspěvek od zdenal19 »

Možná jsem se špatně vyjádřil měl jsem na mysli správnou polohu sekundárního zrcadla vůči OV a k primárnímu zrcadlu včetně sklonu aj.. Jedna věc je demontáž zrcadel, a druhá montáž zrcadel na správné místo. Sekundární zrcadlo si myslím vyžaduje přesné nastavení.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#425

Příspěvek od MilAN »

A co jiného je kolimace než přesné nastavení_ Nehledej v tom žádnou vědu. Ani jedno ze zrcadel nemůžeš přeci dán někam úplně jinam - na druhou stranu při zpětném montáži dělám jen opak toho, co při demontáži. Nerozeberu Newtona na šroubky, nenaskládám do krabice a zpět nezačnu od nuly.
Opravdu nevím, co si představuješ pod pojmem kolimace, ale při ni je jasně vidět, co je špatně a co je potřeba ještě kam dotáhnout. A až se mi paprsek vrací zpět do kolimátoru, není potřeba uvažovat nad tím, jestli je potřeba něco seřizovat, Kolimace je hotová a jdu pozorovat. kolimace je hotová do 2 minut, ten, kdo to bude dělat poprvé tak 5 minut. Do 10 minut mám vše složeno. Není to věda, jak se ukazuje na YT, kde někdo 10 minut hovoří o tom, co bude dělat a celou dobu se díváš na jeho ksicht. A ani po shlédnutí 10 videí naYT stále nebudeš vědět, jak to dotyčný děla - jen uvidíš dalších několik ksichtů, co se předvádějí a důležitě mluví o kolimaci .
Takže jednoduchý postup : zrcadla upevníš na místo kde byla, provedeš kolimaci sekundáru a následně primáru. Kam jde paprsek vidíš a kam se pohybuje po otočení šroubem také. Pokud si umíš seřídit hledáček na dalekohledu, umíš i kolimovat :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#426

Příspěvek od peta62 »

Nemusim byt zadny expert na kolimaci ( coz absolutne nejsem ), abych pochopil obavy tazajiciho. Rozebrat je vzdy daleko snazsi a az pri zpetnem sestavovani zjistim, co mi nejde a kde presna puvodni poloha neni az tak jista.
Navic si nemyslim, ze fakt ze paprsek pri kolimaci jde presne je zarukou, ze vse je spravne. Pokud vim, paprsek jde osou, pokud tedy treba posune ploche sekundarni zrcatko stranove, stredem bezici paprsek pujde stale stejne, ale obraz pri pozorovani, kde sleduji i na dale od stredu uz tak perfektni byt nemusi.
Urcite nefandim jakemukoli straseni, ale prirozeny respekt neni k zahozeni a rozmysl nez se nekdo do neceho pusti je urcite spravny.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Čištění optiky

#427

Příspěvek od zdenal19 »

Mockrát děkuji Peta62 a také MiIANovi. Peta62 mi to jasně odpověděl je už na mě jestli se do toho pustím až bude čas, nebo ne. Teď je ještě moc brzy. I MiIAN dodal optimismu, že to není tak složité, ale jak píši záleží už na mě. Pro mě vyčerpávající odpověď. Děkuji za ni.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#428

Příspěvek od MilAN »

Pokud použiju laser, tak to, že se mi osový paprsek vrátí do kolimátoru, dává naprostou jistotu, že to je vše O.K., že je všechno centrické Na rozdíl od všech možných jiných pomůcek, kde je více vlivů. které mohou ovlivnit kolimaci. Posuv sekundáru, zrovna tak jako špatně nastavený offset, nemá vliv na kolimaci a na kvalitu obrazu. Jen se to pozná na vinětaci při měření, na tvaru a ostrosti hvězd nikoliv.
Jen tak na okraj: opravdu mohu dát zrcadla jinak, když nehýbu dorazy a jen povolím přítažné šrouby ? Mohu tím změnit nějak vzdálenosti ?
( jí vím, existují rádo by chytré návody, které to dokáží :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Čištění optiky

#429

Příspěvek od Homer »

Kolegové, čeká mne čištění korekční desky u mého SCT. Isopropylalkohol i Lauryl jsem nakoupil a sbírám odvahu :-). Ale na webu jsem narazil na čištění polymerem, který se nanese na optiku, nechá zpolymerovat a jednoduše se poté i s nečistotami sloupne. Rád bych se zde zeptal, zda někdo z vás s tím mám vlastní praktickou zkušenost a jakou. Docela by mne to zajímalo.
Uživatelský avatar
josr
Příspěvky: 33
Registrován: 12. 07. 2016, 01:58
Věk: 65

Re: Čištění optiky

#430

Příspěvek od josr »

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#431

Příspěvek od MilAN »

Jo, tyhle návody, to je vždy síla !
Aceton :
- nesmí být nikde nic od plastu a ani žádná barva (to se nejlépe zjistí až po použití toho acetonu :))
- pod názvem aceton seženete cokoliv, co nějaký aceton obsahuje . Pak se nedivte, co to udělá.
- aceton p.a. - a volná optika, bez černěných okrajů - tam to jde. Zrovna tak ve výrobě.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 26. 06. 2021, 00:38, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#432

Příspěvek od peta62 »

Careful with the Acetone, it dissolves plastic (my C11 has plastic secondary holder attached to the corrector!).
John you are an ace imager but I will venture here to disagree. Acetone is really nasty stuff and almost always unnecessary.
A co tyto casti stejneho vlakna ?

Edit : MilAN : Ten navod je spravny, ale pouze za jim definovanych podminek, pise ze jej pouziva Celestron, tedy jiste nez da dalekohled dohromady.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#433

Příspěvek od MilAN »

No, nepřišlo mi zrovna na ten dotaz na čištění korekční desky SCT vhodné napsat : třeba čistit acetonem. Je tam odkaz na vlákno, kde v prvním příspěvku je doporučován ten aceton a v další diskusi je to v podstatě negováno pro čištění SCT. Prostě : radím když vím a dělám to. Vyhledat Googlem to dokáže dnes už snad každý a k tomu dotaz nesměřoval.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#434

Příspěvek od Psion »

Homer píše:Kolegové, čeká mne čištění korekční desky u mého SCT. Isopropylalkohol i Lauryl jsem nakoupil a sbírám odvahu :-). Ale na webu jsem narazil na čištění polymerem, který se nanese na optiku, nechá zpolymerovat a jednoduše se poté i s nečistotami sloupne. Rád bych se zde zeptal, zda někdo z vás s tím mám vlastní praktickou zkušenost a jakou. Docela by mne to zajímalo.
Čistil jsem 400 mm zrcadlo, bylo to bezproblému, prostě isopropyl, destylovaná voda a žádný problém. Je to potřeba brát jako kuchyňský talíř 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#435

Příspěvek od Beda »

No jo Pepo, zrcadla jsou při čistění ve výhodě, prostě se demontují a potopí do teplé vodní koupele s trochou Puru na nádobí a poté destilkou omyjí. Ale u 40 cm korekční desky si Homer tu demontáž chce určitě ušetřit ;) .
Mně se osvědčil pro očistu hodně znečistěné optiky přípravek Baader Optical Wonder ( dostane se v Supra Praha), v kombinaci s měkkými papírovými ubrousky. Optika se nejdříve přípravkem navlhčí a poté přiloží kapesníky tak, aby se nasály. Po chvíli se sejmou a celý postup se několikrát opakuje, až je povrch čistý. Hlavně povrch neutírat, jen kapesníky trochu přitlačit a sejmout. Vyzkoušeno a funguje perfektně.
Přílohy
Optical Wonder.png
Optical Wonder.png (290.57 KiB) Zobrazeno 1594 x
Odpovědět