Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#541

Příspěvek od peta62 »

Mozna jste si nevsiml, ale nebyl jste jediny, kdo se vyjadroval. Ujistuji Vas, ze jit ty komentare na muj dalekohled, mit neco podobneho s energii do toho vlozenou, byl bych vyrazne drsnejsi nez Pepa. Vite, ono to neni poprve, co celi podobnemu chovani. A nejzajimavejsi je, ze nejchytrejsi jsou vzdy ti, kteri dalekohled vubec nevideli. Aby nedoslo opet k omylu, dodavam ze nemyslim Vas.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#542

Příspěvek od Psion »

Stanislavxyz píše: 02. 05. 2023, 12:12 Nezlobte se na mě, ale v každé debatě, které se na AF o Vašem novém dalekohledu vede, se nemohu zbavit dojmu, že si věc berete hodně osobně. Je to zcela pochopitelné- zhotovit takový přístroj stálo jistě značné úsilí a též nemálo peněz, ale myslím, že to neprospívá diskusi. Opakovaně jsem se vyjádřil v tom smyslu, že Váš teleskop je přinejmenším na pohled pěkný a nepochybně pozornosti hodný. Však jako každá koncepce má své klady i zápory. Nevidím na tom nic nedobrého o nich kultivovaně polemizovat.

Také jsem myslel, že zdaleka nejsem jediný, koho baví "šťourat se" v detailech, alespoň soudě podle množství příspěvků jiných členů, kde se to jen hemží grafy, testy, porovnáváním a poměřováním procent, PV, Strehl, etc....

Stejně tak i (nepochybně) utopické hledání "dokonalého dalekohledu" -zdá se mi - je nejen mým zájmem a nespatřuji na tom nic špatného.

Každopádně děkuji za odkazy a tipy- rád se na ně podívám a snad je ocení i někdo další.
Ale vůbec to neberu osobně a ani si nemyslím, že je dalekohled opticky perfektní, navíc optiku jsem nevyráběl tedy dalekohled nemá se mnou nic společného, abych tak řekl. Jen ukazuji a rád zkouším jiné cesty, než většina ostatních. Řešit prach na optice je možná zajímavé z hlediska teorie a určitě bude zajímavé nějakými diferenciálními rovnicemi řešit vliv na optiku případně vlnoplochu. Co jsem měl možnost za ty desítky let číst, tak ten vliv se vždy uváděl pod rozlišovací schopnosti oka. Většina optiků se shodla na tom, že čištění optiky od prachu nic zásadního nepřinese. Něco jiného budou nánosy pylu a různé mapy na optických plochách. Já jsem v podstatě nikdy svou optiku od prachu nečistil, nebyl důvod, jediné čištění bylo nechtěných šmouch rukou při manipulaci s objektivem apod. Podobně se tady řeší Strehl a přitom řada uživatelů ani neví, co je to difrakční limit a nepozná Strehl 0.90 od 0.95. Ano, může to být pro někoho i zábavné diskutovat o tomto, stejně jako o nekonečnosti vesmíru, proč ne, když to baví.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Čištění optiky

#543

Příspěvek od MiniMistr »

Mě se Psionův dalekohled líbí, mám rád netradiční postupy a inovátorská řešení.
Takže já chválím.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Čištění optiky

#544

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Tak to se omlouvám, prostě mi to tak přišlo, ale patrně jsem se mýlil. Nicméně myslím, že onen dalekohled má s Vámi společného hodně i bez toho, abyste brousil optiku. A je to zcela v pořádku.

Vliv prachu a jiných nečistot je složité posoudit. Opravdu velká vrstva (prachu) přináší pozorovatelný rozptyl světla. Má-li to ale objektivně viditelný vliv na jakost obrazu bude těžké určit. Zatím při chvilkách pročítám Vámi uvedené odkazy, ale ještě jsem moc nepokročil, poněvadž čas je to, co mi chybí nejvíce...

Já naopak od prachu čistím (ofukuji) optiku poměrně často- nic to nestojí a touto bezkontaktní metodou by se nemělo ani nic pokazit, takže proč ne. (Naproti tomu kontaktní/mokré čištění provádím jednou za mnoho let.) Možná je to jistá obsese, ale krom obavy o zhoršení kvality zobrazení se mi zdá, že zaprášená plocha (objektiv) se i dříve orosí. (Opět možná subjektivní vjem.)

Tak tak, i o "nekonečnosti" (aktuálně spíše smyslu) vesmíru zde někteří diskutujeme a myslím, že nás to baví.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#545

Příspěvek od Psion »

Já jsem jen dostal nápad, pracovali ostatní a dalekohled mám jen dočasně, dokud tady budu :)

Tedy objektiv VOD Turnov (dnes Toptec), zrcadla tavený křemen od Ariel Optics 127 mm a 100 mm, přesnost min. lambda/20 vlnoplochy. Celou konstrukci navrhl a vyrobil Martin Myslivec, já jsem jen poslal předlohu s nápadem, jak to udělat, Martin to celé dotáhl sám. Navrhl i šikovný rozvod 12 V a integroval antidew systém pod zrcátka pro ochranu před případným rosením, na objektiv se dává pásek s připojením rovnou do konektoru na dalekohledu a snímatelnou rosnici na objektiv i ochranné tubusy na zrcadla, které mají správné úhly zkosení pro chod paprsků. Tubus (dá-li se to tak říci) má délku 70 cm, měli jsme snahu co nejvíce vytáhnout ohnisko pro případné optické přístroje, nebo binohlavu a tím je tubus hodně kompaktní. Váha celého refraktoru je 10.9 kg.
aaasdfggg
Příspěvky: 46
Registrován: 12. 11. 2021, 11:19
Bydliště: Vendryně
Věk: 32

Re: Čištění optiky

#546

Příspěvek od aaasdfggg »

Zdravím všechny,

Koupil jsem refraktor SW 80ED z druhé ruky. Předchůdce ho měl v astrodomku od 2015. Věděl jsem, do čeho jdu, nicméně štve mě ten pohled na sklo čočky.

Otázka na Vás - čistit, nebo to je v rámci možností ještě v pohodě? S focením začínám, takže jediný teleskop, který jsem viděl, je ten můj a neměl jsem zatím možnost porovnat.

Po počtení vlákna z toho mám celkem bobky. :| :D
Obrázek

Obrázek


Snad se foto zobrazuje.


Díky všem za radu.
Naposledy upravil(a) aaasdfggg dne 19. 06. 2023, 21:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#547

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, obrazek se nezobrazuje.

edit: uz se zobrazuje.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 19. 06. 2023, 21:25, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#548

Příspěvek od midars »

Zkusili bych tyhle čistící ubrousky .
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Čištění optiky

#549

Příspěvek od hades »

Isopropanol a nějaké lepší kapesníky (Láďa Kamarád doporučuje Zewa Softies). Jeden kapesník pořádně namočit a přetřít to. Toto můžeš i zopakovat. No a pak to suchým kapesníkem usušit. Samozřejmě vše s citem, pokud jsou tam hrubší nečistoty, tak postupovat velmi opatrně
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#550

Příspěvek od MilAN »

Tím vlhkým spíš jen natupovat a nechat nejdříve působit. I několikrát opakovat, než se začne stírat. A bohužel, i izopropanol může zanechávat mlhavé šmouhy. Ale není potřeba se snažit dovést to k úplné dokonalosti- už po několik pozorováních tam zase něco bude :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#551

Příspěvek od Psion »

Já mám opravdu nejlepší zkušenosti se zmiňovanými Zeiss ubrousky, nedělají šmouhy a výsledek je perfektní. Samozřejmě je možná kombinace prostředků na optiku a Zeiss ubrousky použít na finální výsledek.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#552

Příspěvek od peta62 »

Mne isopropanol smouhy porad dela, ale na to prvotni odmoceni, jak pise MilAN, jej pouzivam take.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
aaasdfggg
Příspěvky: 46
Registrován: 12. 11. 2021, 11:19
Bydliště: Vendryně
Věk: 32

Re: Čištění optiky

#553

Příspěvek od aaasdfggg »

Díky moc všem za rady. :)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#554

Příspěvek od nosuh »

Potreboval bych rozebrat a vycistit okulary od ES ( 24 a 20mm). Mam smitka uvnitr cocek a vadi mi to u pozorovani Mesice, slunce..Nezkousel to nekdo rozebrat nekdy, popripade neposilal nekdo do nejakeho servisu ( za me idealni reseni)..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Čištění optiky

#555

Příspěvek od johnyF »

Zdravicko... Chci se zeptat. Koupil sem novy tubus a kdyz sem se do nej podival , je primar celi zapatlany a vypada ze byl uz cisteny nejakym hadrikem na sucho. Dost me to zaskocilo, protoze je fungl novy a pouzil jsem ho jen 3x ... Fotka mi kuli velikosti nejde vlozit , ale nevypada to hezky. Jsou to modre smouhy a v jednom miste to vypada , jako by to lestili hadrikem.
Nevim , jestli to nechat , vycistit , nebo reklamovat.
Mozna je to banalita , ale nedokazu rict , jestli je to jen opatlane , nebo v tom cistenem miste to bude i odrene.
Odpovědět