Astronomické súťaže

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
palino.o
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 01. 2007, 22:59

Astronomické súťaže

#1

Příspěvek od palino.o »

Koľkí z vás niekedy absolvovali nejakú astronomickú súťaž? Aké ste mali úspechy? Máte pocit že s dobou sa mení aj ráz otázok? (Toť otázka pre tých skúsených :)) Organizovali sa niekedy aj iné súťaže ako "Čo vieš o hviezdach?" A ako je to v Českej republike?
Uživatelský avatar
ViktoR
Příspěvky: 73
Registrován: 02. 10. 2004, 15:24

Astronomické súťaže

#2

Příspěvek od ViktoR »

Já jsem se asi tak před šesti lety zůčastnil astronomické soutěže na Štefánikově hvězdárně v Praze kde se slavil Den dětí
a měl jsem plnej počet bodů ;D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Astronomické súťaže

#3

Příspěvek od michal.b »

Ja jsem se zucastnil Messierovskeho maratonu ;D Uz ani nevim, kolik jsem toho nasel, takze jsem urcite nevidel vsechno.
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Astronomické súťaže

#4

Příspěvek od Selene »

Ja akurát teraz vo štvrtok idem na celoslovenské kolo Čo vieš o hviezdach,takže ak niekto idete do 3.kategórie, určite sa tam stretneme U mňa je to posledný rok, čo sa tohto zúčastňujem, keďže už končím strednú. takže to mám ako takú rozlúčku so súťazením :-)
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Astronomické súťaže

#5

Příspěvek od Eryn »

Selene napsal: Ja akurát teraz vo štvrtok idem na celoslovenské kolo Čo vieš o hviezdach,takže ak niekto idete do 3.kategórie, určite sa tam stretneme  ;) U mňa je to posledný rok, čo sa tohto zúčastňujem, keďže už končím strednú. takže to mám ako takú rozlúčku so súťazením :-)
Vážne? To je super! Ja takisto idem vo štvrtok na celoslovenské! Takže sa stretneme. Hm.. inak v Hurbanove (teraz je to už vlastne v Žiari) dávajú strašne ťažké historické testy. Minulý rok bola najľahšia, opakujem najľahšia otázka z nich že: Koľkého februára bolo objavené Pluto? No kto má také dátumy držať v hlave?!!! A to som ešte čírou náhodou vedela, ale tie ich otázky typu kto a kedy objavil takú a takú spektrálnu čiaru... radšej sa k tomu nebudem vyjadrovať.

Tiež "milujem" ich slepé mapy. Jedného krásneho dňa nám dali mapu, kde v Malom voze chýbala jedna hviezda. Mliečnu cestu do máp nedávajú nikdy, však načo...hlavne že hviezdne mapy sú prípravou na orientáciu na skutočnej oblohe... inokedy zase chceli vedieť meno hviezdy Iota Her, ktorá ani nijaké meno nemá... toť moje dojmy z Hurbanova.
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Astronomické súťaže

#6

Příspěvek od moonulka »

No zrovna teď v pátek jedu na celostátní kolo do Prahy na Astronomickou olympiádu :)
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Astronomické súťaže

#7

Příspěvek od Selene »

Eryn napsal:

Vážne? To je super! Ja takisto idem vo štvrtok na celoslovenské! Takže sa stretneme. Hm.. inak v Hurbanove (teraz je to už vlastne v Žiari) dávajú strašne ťažké historické testy. Minulý rok bola najľahšia, opakujem najľahšia otázka z nich že: Koľkého februára bolo objavené Pluto? No kto má také dátumy držať v hlave?!!! A to som ešte čírou náhodou vedela, ale tie ich otázky typu kto a kedy objavil takú a takú spektrálnu čiaru... radšej sa k tomu nebudem vyjadrovať.


Heh, tak to sa teším, už sme sa dlho nevideli
ALe to hádam nemyslíš vážne s tou históriou...OMG, ja viem akurát tak možno zopár základných dátumov, viac ani náhodou a už vôbec nie presné dátumy....NO, bude sranda ;D
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 659
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astronomické súťaže

#8

Příspěvek od Jacquess »

No, tak to vám držím palce :), za mého mládí to ješte nebyla. Ale měl jsem jí jet pomoct opravovat, ale zřejmě místo mě pojedou kolegové, tak až hold za rok.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Starhopper
Příspěvky: 318
Registrován: 12. 02. 2007, 22:55
Bydliště: Chynorany
Věk: 33
Kontaktovat uživatele:

Astronomické súťaže

#9

Příspěvek od Starhopper »

Ja idem tiež tento štvrtok na Čo vieš o hviezdach v 3 kategorii ;)
My web page http://www.astro-web.sk  
FB: Astro-web
Newton 256/1170
Newton 150/750PDS +EQM35proGoto
Lunt 50/350 H-alfa
Refraktor 70/700
Newton 76/300,trieder 8x21 a 10x50
OMEGON Minitrack LX2
Stavba Newtona 125/1250,
Canon EOS 550 D a 450mod ASI120mc-s
Uživatelský avatar
palino.o
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 01. 2007, 22:59

Astronomické súťaže

#10

Příspěvek od palino.o »

Tak Žiar je "úspešne" za nami. A hurááááá, nie som posledný ;D A dokonca nemám ani len polovicu bodov 8) . Ale aj tak, keď si pomyslím, že ja som nemal ABSOLUTNE ZIADNU PRIPRAVU, áno, žiadnu, a som sa dostal až na celoslovenské kolo a som 19. a kamarát 20. tak aj to považujem za úspech. Týmto by som chcel upozorniť na veľké rozdiely vo vedení krúžkov a upozorniť HUMENNÉ ak to niekto zo zodpovedných číta ;), že mi by sme mali záujem aj o viac prednášok ako 2-3 do roka...a každý rok o tom istom. :-/ :'(
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Astronomické súťaže

#11

Příspěvek od Eryn »

No veru, Žiar je za nami a nezdá sa mi, že by to pre mňa skončilo veľmi úspešne (aj keď viac ako polovicu bodov som mala). Len keby za tie hlúpe príklady nebolo toľko bodov! A keby sa tak ústne hodnotilo lepšie, teraz, keď som si za tie 4 roky KONEČNE vytiahla otázku, ktorú som vedela! :'( Ale nie, oni zredukujú počet bodov za ústne na 10...!!! >:(

Historický test ma milo prekvapil. Už nechceli presné dátumy, "len" roky. Konečne v ňom boli aj také otázky, ktoré som vedela. No čo už... škoda, že ja to už budúci rok skúsiť nemôžem. Ale aspoň som vyhrala cenú útechy. :)
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Astronomické súťaže

#12

Příspěvek od bzucino »

Ak mate dakto zaujem, tak mam nejake stare otazky (5-15 rokov dozadu) z celoslovenskych kol atd. Je to dokonca hodene niekde na internete, ale uz neviem presne kde. Napiste sem a ja vam ich poslem.
Kedysi som daval dohromady otazky ABCD s tym, ze su uz naformatovane a povedal som si ze niekedy v buducnosti ich utriedim a napisem program v PHP ktory ich bude tlacit. Mam len otazky (zhruba tak 1500), mozem poskytnut vzorove formatovanie. Chce niekto nejake otazky vymyslat? Mozem mu poslat co mam urobene.
Uživatelský avatar
palino.o
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 01. 2007, 22:59

Astronomické súťaže

#13

Příspěvek od palino.o »

Tie staršie otázky by sa zišli, s nimi by sa dal prevádzkovať aj "amatérsky" astrokrúžok :)
Odpovědět