SV hranice Prahy + do 30km

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

SV hranice Prahy + do 30km

#1

Příspěvek od George_CZ »

Je mi jasné, že výhled na JV až JZ bude vždy více či méně ovlivněn světly Phy, nicnémě mým záměrem nebylo najít stanoviště s celou tmavou oblohou, to v Pze a jejím okolí nejde. Chtěl jsem najít stanoviště nedaleko bydliště, alespoň průměrně dostupné a/nebo bez jakýchkoliv viditelných světel v okolí, včetně aut a světel v dáli v krajině. Prostě pohotostní místa pro běžná pozorování, kdy počítám s nižší kvalitou jako s daní za větší počet pozorování. Je rozdíl mít možnost kdykoliv vzít Skyluxe na rameno a vyběhnout 500m od baráku, nebo jet 60km někam za tmou. A navíc - bolestným za nižší kvalitu může být i větší šance na častější společné pozorování s dalšími poblížbydlícími majiteli dlouhých skel A společenský aspekt je plusem, ne ?
Najít v Praze nebo v rovinatém a téměř bezlesém polabském kraji místa alespoň nerušená auty a světly vesnic není jednoduché, nicméně tady jsou první dvě:

Tip #1: Loc: 50°9'41.11"N,14°32'53.75"E
Pha Miškovice, cca 200m nad hřištěm polní cestou sv směrem do polí. Kupodivu na určitém úseku této cesty díky zvlnění okolní krajiny neuvidíte naprosto nikde žádná světla, o kus dál už ale uvidíte světla vesnic a měst z polabí. Dostupnost: OR a SUV lze dojet až na místo vždy, běžným autem cca na 50m, za sucha opatrně i na místo. Ale stačí je nechat u hřiště. MHD je cca 1km. Na to, že je to ještě v Praze, je to přijatelná nouzovka na pozorování Z-SZ-S-SV-(V) směrem, kde světla Phy oblohu neruší tak jako JV-J-JZ směrem
Panorama je zde:
http://www.astro.cz/galerie/d/16268-1/panoMisko.jpg

Tip #2: Loc: 50°8'40.48"N,14°31'50.84"E
Praha Čakovice, staré zarostlé fotbalové hřiště za "stadionem". Pouliční osvětlení už není skoro vidět, auta taky nemohou rušit.
Dostupnost: autem nejblíž cca 100m uličkou u garáží, pak přes pole a dírou v plotě, nebo lépe nechat auto před stadionem a malou brankou těch cca 300m dojít pěšky. Pozor, nejezděte hl. branou dovnitř k 1. stadionu, brána se zamyká, ale malá branka vedle bývá otevřená. Pozorovat se dá i z greenu hřiště prvního stadionu, ale pouliční osvětlení prosvítá mezi stromy více než na zadním hřišti.
Panoráma je zde (první hřiště, to zarostlé je J za tímto)
: http://www.astro.cz/galerie/d/16265-1/PanCakoHriste.jpg

PS: bydlím nedaleko prvního místa, takže není problém se domluvit na spol. pozorování,
Kolik tmy zbývá na noční obloze obou míst, to nechť ohodnotí někdo zkušený, já se v tom ještě moc nevyznám.

Další tipy už budou mimo Phu.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SV hranice Prahy + do 30km

#2

Příspěvek od Vabra »

George_CZ napsal: Je mi jasné, že výhled na JV až JZ bude vždy více či méně ovlivněn světly Phy, nicnémě mým záměrem nebylo najít stanoviště s celou tmavou oblohou, to v Pze a jejím okolí nejde.Sam bydlim tech 30km severne od tebe (Melnik) a abych dostal alespon trochu tmavou oblohu jedu jeste dalsich 20 km na sever do okoli Msena (Vratenska hora, Pribohy). Troufnu si tvrdit ze je to asi to nejlepsi misto do 50km na sever od Prahy, ale stejne je tam jizni obzor tak do 15-20stupnu pouzitelny jen omezene.

V na tebou uvedenych lokacich bude Praha zarit nejmene 50st nad JV-J-JZ obzor. Bohuzel temer vse zajimave na nocni obloze se deje presne v teto jeji casti :(

Pro slusnejsi vyhled na Jih je bohuzel treba jet jinym smerem nez na sever od Prahy. Parkrat jsem byl na kopcem nad Voticemi (MP doporuceni) a zacinam zvazovat vychodni okraj VVP Doupovske hory (ale tam jsem jeste nebyl, a mozna tam bude na jihu problem zase s Plzni).

Pokud ale nejdes neco opravdu zajimaveho do 30km od Cakovic rad se tam za tebou nekdy podivam.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SV hranice Prahy + do 30km

#3

Příspěvek od MaG »

Z mých výjezdů u Českých Budějovic jakkoli je to nesrovnatelné, bych doporučil též prozkoumat možnost vyrazit na západ či východ, aby aspoň část jihu byla méně znečištěna světlem. Takže tobě z toho vychází snažit se jezdit co nejvíc na východ. Bohužel to tam neznám vůbec a asi to tam není žádná sranda. Chtělo by to aspoň něco dostupného MHD, kde vemeš Skylux nebo triedr, jak píšeš a popojedeš.

Mně pánbů seslal nyní do Kokonína ještě dál na jižní okraj Jablonce n. N., což je pro člověka mého ražení "MALÝ" zázrak. Když pak čtu vaše problémy s oblohou, je to k uzoufání, protože já bych v dané lokalitě asi zešílel.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

SV hranice Prahy + do 30km

#4

Příspěvek od George_CZ »

Vabra: máš pravdu, jižní směry jsou do těch 45-50° nepoužitelné, vím to, vidím to, a beru to jako daň za to, že si mohu kdykoliv vyjít de facto se Skyluxem na rameni. Sice za omezeným pozorováním, ale jako začátečník hledající své první objekty nejsem moc vybíravý. Kvalitní pozorování dál od Phy (Vrátenskou h. / Ořech aj.) si prostě dovolím jen občas, mezitím chci koukat i za horších podmínek co nejčastěji. Už teď často chodím na noční venčení psa s triedrem na krku :)
Hledáním co nejbližších lokalit více na SV - V - JV si jen trošku rozšířím výhled od V směrem na JV. Bohužel směr J-JZ-Z od Phy pro mě znamená min nemálo km jízdy přes celou Phu + další km za ni Asi by se jižními směry dalo lépe pozorovat už od Říčan ?
Podle map chci prozkoumat lesy okolo Brandýsa n/L, pak u Lhoty a Konětop, prostě místa cestou směrem k Vrátenské h.

MaG: mobilní trochu jsem, bo jako přibližovadlo mám starý "švédský tank", i když nenažraný :(, ale zase se v něm pohodlně i vyspím :)

Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

SV hranice Prahy + do 30km

#5

Příspěvek od George_CZ »

doplnil jsem v úvodním příspěvku odkazy na snímky denních panoramat obou míst

XI/2007: plácek No.1 bude asi zanedlouho nepoužitelný, protože nedaleko se staví další panelák naležato (kolonie RD), takže až se rozsvítí světla nových pouličních lamp, bude zase Pha zářit o něco více. Ono vůbec Pha, potažmo StČ, jsou pro astronomii místo značně nevhodné
>:(

27.6.08: rok s rokem se sešel, a další nové pouliční lampy se rozsvítily >:( Takže další, byť mizerné místečko je fuč
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SV hranice Prahy + do 30km

#6

Příspěvek od Prazan »

Bydlíme ve stejné lokalitě. Na obloze se nějakou dobu pokouším orientovat a v nejbližší době snad budu mít i nějaké to kukátko. Každopádně se třeba někdy někde potkáme :-)
Ta Lhota mě napadla taky. Až bude jasno, zkusím se tam zajet podívat.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

SV hranice Prahy + do 30km

#7

Příspěvek od eastman »

My jezdíme v Praze na Ořech:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=210#210
Výhodu to má v tom, že Prahu máme severně, ale je to stále v jejím okolí.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SV hranice Prahy + do 30km

#8

Příspěvek od Prazan »

eastman napsal: My jezdíme v Praze na Ořech:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=210#210
Výhodu to má v tom, že Prahu máme severně, ale je to stále v jejím okolí.
Jasně - ale to je od nás kapku z ruky. Tím nechci pohrdat - díky jižní spojce, autu a času, kdy je rozumné pozorovat ... zkrátka se tam dá dojet :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SV hranice Prahy + do 30km

#9

Příspěvek od Vabra »

Prazan napsal:
Ta Lhota mě napadla taky. Až bude jasno, zkusím se tam zajet podívat.
Myslim ze Brandys/Lhota je stale jeste moc blizko severniho okraje Prahy.
Jedim okolo kazdy den z/do prace a pokud je tma a zatazeno, tak by se z te oranzove zare nad Prahou snad dali cist i noviny ;)
Pokud je Mseno uz moc daleko na sever pak opravdu zkuste spise na V-JV od Prahy. Kousek za Ricanama smerem na Ondrejov uz by to melo byt podstatne lepsi (Struharov)...


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SV hranice Prahy + do 30km

#10

Příspěvek od Prazan »

Tak jsem se v sobotu 15.12.2007 podíval na Lhotu. Kapku se vyjasnilo... Posílám pár záběrů ze souřadnic 50°14'47.2"N, 14°40'6.8"E ... je to přímo u budky turniketů parkoviště. Čas 22.45 - 23.00 SEČ.
Pohled na JZ
Pohled na J
Pohled na SSV - obec Sudovo Hlavno

Čekal jsem to horší. Asi se tam někdy s tím svým novým koukátkem zajedu podívat důkladněji. A určitě i k tomu Mšenu.
Kdyby na Lhotu někdo jel a činil tak prvně - pozor na nerovnosti na příjezdové asfaltové komunikaci! Kořeny stromů tam vymodelovaly velmi ostré a vysoké stupně, které se zvlášť po cestě zpátky musí přejíždět skoro krokem :)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

SV hranice Prahy + do 30km

#11

Příspěvek od vaclav1 »

Pánové jezdím na Tobolku (směr Beroun - Karlštejn).
Severní obzor nasvítí Praha, od východu po západní obzor bez světel. 8)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SV hranice Prahy + do 30km

#12

Příspěvek od Prazan »

vaclav1 napsal: Pánové jezdím na Tobolku (směr Beroun - Karlštejn).
Severní obzor nasvítí Praha, od východu po západní obzor bez světel. 8)
[rejpání]Já chápu, že na oblohu na jih od Prahy bude nejlepší výhled z lokalit na jih od Prahy ... chlapi - jste zkušení lidi - tak proč nechápete, že tahle diskuse má název "SV hranice Prahy + do 30km" ... Tobolka i Ořech jsou jistě relativně dostupné lokality, ale okrajové podmínky jaksi nesplňují"[/rejpání] :-D
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Odpovědět