M4 a region Antares a Rho Oph.

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#376

Příspěvek od Roman (Rick) »

Po rokoch som sa konecne aj ja pokusil o tento otrepany a u nas tazko fotitelny objekt. Upravovane na starom notebooku, takze farby budu niekde uletene a asi len u mna doma pekne :D. Fotene nemodifikovanym Fujifilmom GFX 50R a Samyangom 135/2.0. Viac na klik:

Obrázek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#377

Příspěvek od FunTomas »

Tak farby sú fakt uletené. Celé je to nejaké červeno-rúžovo zhmlené. Možno keď to pozrieš na inom monitore, alebo v prehliadači...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#378

Příspěvek od Psion »

Co třeba takto Romane?
Přílohy
Antares.jpg
Antares.jpg (518.96 KiB) Zobrazeno 998 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#379

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vdaka pani, ale ta ukazka od Psiona mi pride zas ciernobiela, resp. hnedo/zelena plus sa mi zda, ze je tam viac gradientov a ani to natocenie sa mi nepaci, cele to ubera na celkovej estetickosti/kompozicii ...

Funtomas - ten odtien tam vidim tiez. Je tam trochu privela tej modrej a ruzovej v okoli, ale upozadil by som to len trochu (tak 30% max na ceste k Psionovmu vysledku). Ta zahmlenost je len to, ze som tak netlacil na pilu a tie hmloviny sa snazil prezentovat prirodzene, su to jemne, riedke oblasti plynu a prachu, nie kus betonu :).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#380

Příspěvek od MaG »

Obě verze jsou divně ulítlé. Psionova je celkem fajn, i když mu asi ulítla do zelené. Ale hlavně je aspoň správně orientovaná. Kdybys to měl otočené o 180°, ještě bych to pochopil, jako focené na jižní polokouli, ale mít to ještě ke všemu i zrcadlově a tvrdit, že se ti taková kompozice líbí?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#381

Příspěvek od Roman (Rick) »

MaG: pokial dobre vidim, sme v sekcii "Snimky", nie mapy, ci technicke vykresy ;). Takze fotku som natocil tak, ako sa mi esteticky/kompozicne pacila. Ale to tu bolo preberane milionkrat a vidim, ze nic sa nezmenilo. Co sa farieb tyka, ta moja verzia by potrebovala potlacit trochu tej modrej/fialovej, ale pride mi to ovela prirodzenejsie a pozeratelnejsie, ako Psionova verzia, kde zrejme nejaky Pixi mozno vyvazil bielu, ale na pohlad je to grc ... Nechapem, preco sa z creativnej/estetickej discipliny iba tu robi technicka disciplina.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#382

Příspěvek od MaG »

Romane takový magor snad nejsem, abych řešil jen otočení snímku. Výdycky jem ale nenáviděl zrcadlově prezentované snímky a nezměníš to. Když by šlo o fotku za okulárem mobilem, kde to tak vidí i oko, pak ještě možná, ale tady jde o prezentaci části oblohy, která prostě u nás nějak vypadá. Je zásadní rozdíl otočit něco hlavou dolů a otočit to zrcadlově a ještě hlavou dolů. To prostě je přes čáru. S barvami souhlasím, ale měl by ses na to fakt podívat na slušném monitoru. Fotka je to nicméně pěkná a jako test mimořádně povedená.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#383

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dikes, ale ako pisem, je to moja prezentacia snimku a to, ze ty nieco neznasas je len a len tvoja zalezitost. Ako som uz pisal, nie je to technicky vykres, ktory musi splnat ISO normu :). Co sa monitoru tyka, ten na notebooku je tiez slusny (95% Adobe RGB gamut) a ak je to len ta ruzovo/modra farba, ktora robi problem, som s tym ok. Urcite by som nesiel do Psionovej verzie s mrtvolnymi farbami (bez urazky). Ono ani ma dennych fotkach nie vzdy je ku prospechu nejake automaticke vyvazenie bielej - casto to vie dost pokazit dojem z fotky.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#384

Příspěvek od peta62 »

Pro tisk dobrych fotek se externi monitory vetsinou kalibruji a dela to divy. Nejde jen o to, kolik barev monitor zvladne, ale i jak je nastaveny. Mozna proto se tak diametralne rozchazite.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#385

Příspěvek od Psion »

Já jsem si s tím nijak moc nehrál, kalibraci barev na hvězdy už vůbec ne, pravda, ta zelená tam byla, navíc měl snímek zvláštní středovou vinětaci, když se to opraví vypadá to lépe.
Přílohy
Antares-2.jpg
Antares-2.jpg (318.75 KiB) Zobrazeno 957 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#386

Příspěvek od Roman (Rick) »

Myslim, ze problem nebude v monitori (bol kalibrovany a napr tu zelenu sme postrehli vsetci), skor v rozdielnom pohlade na to, ako prezentovat fotografie na tomto fore. Pre mna je fotografia, ci uz bezna denna, alebo astronomicka prejavom kreativity a ma mat nejaky umelecky dojem. To, ze ja vyvazim bielu, odstranim svetelne znecistenie, alebo urobim inu, "kalibraciu", aby to podla niekoho predsav zodpovedalo nejakej realite je fajn, ale o tom nie je fotografia ale skor nejaka technicka dokumentacia. Keby riesim nejaku svetelnu krivku premenky, tak jasne, pokalibrujem vsetko, ako sa da, aby vystup bol vedecky pouzitelny (podobne, ako som vyssie spominal pri tych technickych vykresoch, ktore musia splnat nejaku tu ISO normu). Ale tu ako som povedal, sme v sekcii snimky a kazdy ma pravo si tu prezentovat fotografiu, tak ako citi, ze je najlepsie. Preto nechapem stale ten nezmyselny problem s otocenim fotografie (hlavne tu, kde vsetci dobre vedia ako to vyzera na oblohe). Taktiez to farebne podanie je pre mna stale viac "pritazlive" nez ta verzia od Psiona. Spravil som miernu upravu a pouzil som tych 30% Psionovho snimku, aby to az tak nekricalo, ale ako som pisal, ta verzia sa mi vobec nepaci. Je to podobne, ako ked aj pri dennej fotografii dam automaticky vyvazit fotky pri nejakom zapade a to uplne zabije celu tu atmosferu. Kazdopadne, je to len moj nazor ;).

Obrázek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#387

Příspěvek od Bill »

Já ti rozumím - ono to je tím, že oba fotíme (já už teda minimálně) i denní snímky a snažíme se o zajímavý snímek "inspirovaný" astronomickou realitou. Já bych taky nedal hlavu koně vzhůru nohama jenom proto, že z naší zahrádky takhle vypadá. Druhá věc je zrcadlové překlopení. S tím mám problém i u denních snímků - ale třeba přítelkyně si s tím hlavu neláme a použije materiál tak, jak je pěknější (prodejnější...).

Každopádně tvá verze je esteticky pěknější - a to je asi hlavní, proč tady většina tu noční úchylku provozuje :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 428
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#388

Příspěvek od MartinT »

Trochu větší LRGB detail z Tenerife

Obrázek
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#389

Příspěvek od Psion »

Hezký detail Martine, ale dal bych přednost plnému výřezu z ASI2600. Objektiv bohužel trpí chromatickou aberací, takže ty hvězdy jsou s modrým haló.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 428
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#390

Příspěvek od MartinT »

Psion píše:Hezký detail Martine, ale dal bych přednost plnému výřezu z ASI2600. Objektiv bohužel trpí chromatickou aberací, takže ty hvězdy jsou s modrým haló.
Díky Psione.. Nemyslím že by ta aberace byla nějak moc velká, spíš jsem někde taky ujel v processingu.. Tady je čisté RGB z ASI2600mc ze stejného objektivu, trochu líp zpracované, s PI pořád válčím, snad MartinM uspořádá nějaké další to PI školení.. 0:-)

Obrázek
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Odpovědět