Aktuální zákryty

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Aktuální zákryty

#451

Příspěvek od MilAN »

U mě v Jablonci zhruba 23:39:11,4 až 23:39:25,1 , takže zákryt 13,7s. Po měsíčku -tedy alespoň na monitoru - ani stopy.
Tady je planetka cca 1h před zákrytem:
Sylvia.jpg
Sylvia.jpg (22.76 KiB) Zobrazeno 7682 x
Naposledy upravil(a) MilAN dne 30. 10. 2019, 01:43, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Aktuální zákryty

#452

Příspěvek od Janek »

Praha východ hlásí cca 10.7s, po měsíčku ani stopy.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální zákryty

#453

Příspěvek od MaG »

Upřesňuji podle videa zákryt z Turnova 0:39:11,5 až 0:39:23,3. Takže délka 11,8 sekundy. Ještě se podívám, zda lze vytáhnout přesnější časy z videozáznamu přes SharpCap. Ale protože to byla taková hurá akce a nikdy jsem to nesnímal, tak výše uvedené časy jsou získané podle hodin DCF a GPS na mobilu položených na displeji a snímaných foťákem :-) Naštěstí je tam vzájemná shoda. Jak přesně na desetiny sekundy je vlastně dobré pro pozorovatele zákrytů můj údaj, jen abych věděl? Předpokládám, že se mi podaří sesouhlasit framy videa s časem GPS a vydolovat to případně přesněji.

edit: koukám SharpCap uložil nějaké info o začátku expozic a taky znám fps, takže podle záznamu v PC trval zákryt 11,87 sekundy a zákryt nastal v 0:39:11,1 sekundy (ale tady nevím, kde to vzalo čas, jestli z počítače, tak tam je samozřejmě třeba korekce - a tu jsem udělal podle záznamu z foťáku, kde čas v PC je asi 0,4s opožděn za GPS). Tohle už je asi nejpřesnější, co umím, kdyžtak se Janku ozvi, jestli to takhle k něčemu bude.

Jo a měsíček mi bohužel taky nebliknul.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Aktuální zákryty

#454

Příspěvek od stawq »

Byl jsem poblíž východního okraje pásu, kde mělo dojít k zákrytu hvězdy planetkou (49.645N, 14.755E). U mě však v čase 0:38:25 až 0:39:55 SEČ (23:38:25 až 23:39:55 UT) nedošlo k žádnému poklesu jasnosti hvězdy.
Čili NEGATIVNÍ.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#455

Příspěvek od janek950 »

MaG píše:Upřesňuji podle videa zákryt z Turnova 0:39:11,5 až 0:39:23,3. Takže délka 11,8 sekundy. Ještě se podívám, zda lze vytáhnout přesnější časy z videozáznamu přes SharpCap. Ale protože to byla taková hurá akce a nikdy jsem to nesnímal, tak výše uvedené časy jsou získané podle hodin DCF a GPS na mobilu položených na displeji a snímaných foťákem :-) Naštěstí je tam vzájemná shoda. Jak přesně na desetiny sekundy je vlastně dobré pro pozorovatele zákrytů můj údaj, jen abych věděl? Předpokládám, že se mi podaří sesouhlasit framy videa s časem GPS a vydolovat to případně přesněji.

edit: koukám SharpCap uložil nějaké info o začátku expozic a taky znám fps, takže podle záznamu v PC trval zákryt 11,87 sekundy a zákryt nastal v 0:39:11,1 sekundy (ale tady nevím, kde to vzalo čas, jestli z počítače, tak tam je samozřejmě třeba korekce - a tu jsem udělal podle záznamu z foťáku, kde čas v PC je asi 0,4s opožděn za GPS). Tohle už je asi nejpřesnější, co umím, kdyžtak se Janku ozvi, jestli to takhle k něčemu bude.

Jo a měsíček mi bohužel taky nebliknul.
V tomhle případě je zákryt docela dlouhý, takže i desetina sekundy je dobrá. Dáme to dohromady do protokolu. :)
mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#456

Příspěvek od janek950 »

Z Ondřejova taky negativní. O kousek blíž k Praze už byl zákryt kolem 5 sekund. A pro změnu ve směru od Prahy za Ondřejovem nastal zákryt měsíčkem Remus. Takže jsem byl mezi. Inu, někdy má člověk smůlu.
mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#457

Příspěvek od janek950 »

stawq píše:Byl jsem poblíž východního okraje pásu, kde mělo dojít k zákrytu hvězdy planetkou (49.645N, 14.755E). U mě však v čase 0:38:25 až 0:39:55 SEČ (23:38:25 až 23:39:55 UT) nedošlo k žádnému poklesu jasnosti hvězdy.
Čili NEGATIVNÍ.
Je škoda, že jsi se nedržel doporučení pozorovat delší interval i před - ještě jsem to sice pořádně nesrovnával (jen kouknutím do mapy), ale je docela možné, že jsi si prošvihnul zákryt měsíčkem Remus. Ale protokol by i tak stálo za to udělat.
mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální zákryty

#458

Příspěvek od MaG »

Mám vám tedy taky něco vyplnit, když jsem co nejzodpovědněji posbíral ta data o času a trvání zákrytu? Ještě jsem to nedělal. Myslím jako jestli máte něco na webu hvězdárny v Rokycanech apod.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#459

Příspěvek od janek950 »

MaG píše:Mám vám tedy taky něco vyplnit, když jsem co nejzodpovědněji posbíral ta data o času a trvání zákrytu? Ještě jsem to nedělal. Myslím jako jestli máte něco na webu hvězdárny v Rokycanech apod.
Poslal jsem mail s instrukcemi.
mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#460

Příspěvek od janek950 »

Tak jak si vedla Sylvia s měsíčky ?

Většina hlášení už se seběhla, i když třeba pár českých je v okamžiku psaní příspěvku stále někde v procesu. Takže možná i nějaká hlášení zpoza našich hranic se ještě ve výsledcích objeví. A jak to tedy vypadá graficky ? Tady to máme s vloženým modelem planetky, který v hrubých rysech odpovídá, ale v drobných rysech se odchyluje. Myslím, že dobré.

Pro vysvětlenou - čáry znamenají, že je hvězda viditelná, červený koncový bod značí že hvězda zhasla a zelený že se opět objevila (jako na semaforu). K nim připojená čísla odpovídají pozorovatelům vpravo. Růžová puntíkatá čára je předpověď centrální linie a rozestup puntíků je 1 sekunda. Jeden z puntíků má přes sebe hvězdičku, to je střed zákrytu (prostředek planetky) podle předpovědi.
Obrázek
A co měsíčky ? Povedlo se zachytit zákryt od obou, oba předcházely zákryt hlavním tělesem a i když není možné určit jejich tvar tak jako u hlavního tělesa, minimálně se potvrzuje, že jejich velikost není příliš odlišná od předpokladů. A také z toho budou slušné pozice pro další zpřesnění jejich dráhy.
Obrázek

Děkuji těm, kteří to zkusili a povedlo se jim získat cenná pozorování - ať pozitivní nebo negativní. Ani u takhle "jasného" zákrytu není nic předem 100% jisté a jen pozorování dá odpověď.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Aktuální zákryty

#461

Příspěvek od ladis »

Pěkné výsledky a zde je vidět, jak např. i "miss" pana Mánka bylo možná tím nejdůležitějším měřením z pohledu precizního ohraničení spodku planetky. Když se tak dívám na výsledky, skoro bych to označil jako "český spodek" 8-) (prosím neplést se zažitým KaL termínem "kulový spodek" (letní kulovky v Sgr, Sco...))

Toto měření bylo docela vzrušující, neboť se mi nasouvaly mraky a tak nějak jsem cítil, že půjde o každou minutu. Jinak už délka zákrytu v Bousově v porovnání s Ondřejovem mě utvrzovala v tom, že budu "někde u okraje". Tentokrát jsem se u toho fakt bavil a hltal předběžné příchozí zprávy o zákrytech a jejich délkách vůči vzdálenostem pozorovatelů od centrální linie...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální zákryty

#462

Příspěvek od MaG »

Já vzhledem k tomu, že jsem do toho šel opravdu na poslední chvíli, jsem nadšený a určitě to brzy zkusím zas. Jen to nemohu probozovat běžně, ale mám nové zkušenosti a ty bych rád vyzkoušel na jiném zákrytu. Ta naše pozorování z Česka jsou vážně cenná. Pozorování měsíčků ukazuje na potřebu snímat i mimo linii zákrytu, když je člověk nadšenec.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Aktuální zákryty

#463

Příspěvek od janek950 »

Protože je mezi lidem docela dost kamer, kterými se dá úspěšně zachytit zákryt, chtěl bych tu zmínit pro případné zájemce nějaké stručné doporučení ohledně jejich použití při snímání zákrytů.

Čas je to, co je u zákrytů jedna z důležitých veličin. Pozorování je mnohem cennější, pokud máte i přesný čas úkazů, ne jen délku zákrytu. U běžných uživatelů se stává obvyklým zdrojem času počítač, odkud si ovládací/snímací SW čas bere. Tento čas ale může být problematický. Seřizování času v počítači přes NTP sebou může nést výhody i nevýhody. Pokud už nějaký takový SW využívající NTP používáte, určitě mějte nastavené české NTP servery a používejte pevné připojení počítače k síti. Chybou je nechat si nastavovat čas třeba po minutě, to nikdy nedělejte! Když už, tak třeba 15 minut před pozorováním a pak to nechat běžet bez korekcí, jen průběžně monitorovat odchylky například pomocí NTPmonitor http://www.satsignal.eu/software/net.htm#NTPmonitor a mít tam nastavený lichý počet dotazovaných serverů (např. tik.cesnet.cz, time.ufe.cz, ntp.nic.cz). NTP monitor dělá záznam odchylek, který se pak využije pro korekci časů.

A pár obecných bodů ...
- je lepší točit video než dělat drift (u driftu jste omezeni velikostí pole a proto i časem expozice, má to menší dosah a horší časovou přesnost). Samozřejmě můžou být situace, že je drift jediné řešení, pak driftujte - aspoň nějaké pozorování je vždy lepší než žádné
- používat vhodný SW pro pořízení videa. Z vlastní zkušenosti bych doporučil jednoznačně SharpCap na prvním místě a s určitým odstupem pak FireCapture. NIKDY na zákryty nepoužívejte ASICap, to je sh.. dobrý tak pro zkoušku kamery
- je potřeba mít vyzkoušené předem ovládání a nastavení SW tak, aby pracoval optimálně - zákryt nepočká, než si s tím vyhrajete u dalekohledu. To podstatné nastavení a ovládání si můžete celé vyzkoušet/nacvičit doma s kamerou na stole, tak to udělejte v klidu, k dalekohledu si nechte už jen drobné doladění podle aktuálních podmínek
- pro optimální nastavení je potřeba dávat pozor na vypadlé/zahozené snímky a mrtvý čas mezi snímky - porovnat expozici zda odpovídá udávanému fps, upravit nastavení USB sběrnice, mít kameru na dostatečně rychlém USB portu, využívat RAM buffer apod.
- při dlouhém ohnisku a mnohamegapixelových kamerách používat binning - nejenže to zmenší velikost záznamu, ale přinese to i bitovou hloubku a zvýšení dosahu
- pokud to ovladače a SW dovolí, nahrávat v monochromatickém režimu (barva nás nezajímá)
- pokud máme kombinaci ovladačů a SW, o které víme, že pracuje k plné spokojenosti, tak si příslušné instalační soubory někam uložíme a pokud nás k tomu nic netlačí, kombinaci neměníme. A když už to změníme, je potřeba si vyzkoušet, že se nic "nerozbilo". A pokud se rozbije, máme k čemu se vrátit
- nahrávat video do SER formátu, který zvládne i tu větší bitovou hloubku a interně ukládá i časy jednotlivých snímků
- mít zapnutý log, aby se ukládaly informace o nastavení kamery a záznamu
- vkládat časovou informaci přímo do obrazu (je to sice pak duplicitní informace, ale je při ruce pro rychlou kontrolu)
- mít dost místa na (pokud možno rychlém) disku
- během záznamu počítač neobtěžovat jinými věcmi a nemít zbytečně spuštěné nepotřebné aplikace (to se netýká NTPmonitoru)
- počítač si zapnout s dostatečným předstihem, aby nezdržovaly dobíhající aktualizace, defragmetace (máte-li ještě klasický plotnový disk) a co já vím co ještě. Windows toho po startu spouští hodně a je potřeba počítat klidně s 5-10 minutami, než se "uklidní" a začně být "soustředěný na práci"

Dalo by se toho napsat mnohem víc, ale tohle jsou takové ty TOP, se kterými se setkávám, které pokud kompletně nezhatí záznam, tak minimálně komplikují zpracování. Snad to někomu pomůže.

A pokud se pozorování povedlo a posíláte ho někomu na zpracování, je dobré mu poslat nejen pořízené video, ale i další informace (log od nahrávacího SW, log od NTPmonitoru, informace o dalekohledu, souřadnice místa pozorování, celé jméno, pozorovací podmínky, vlastní komentář k pozorování a způsobu pozorování, atp.). Máte-li předvyplněný protokol, tak tam výše zmíněné informace uvedete, a nemusí se psát někam extra.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Tečný zákryt TYC 36-1321-1 dne 4.1.2020

#464

Příspěvek od ladis »

Brzy po novém roce, konkrétně 4.1.2020, pokud počasí dovolí, máme naději na tečný zákryt 6.8mag hvězdy TYC 36-1321-1 (cca 17:52 SEČ, az 154°/alt 43°):

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/Moon_map.png

linie zákrytu (hrubé rozlišení přes ČR):
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/map2.png

a detail kolem Dolního Bousova:
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/map3.png

a profil:
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/G ... an%204.png

Jsem zvědav, zda se někomu pozorování podaří 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Aktuální zákryty

#465

Příspěvek od ladis »

A ještě koukám 7.1.2020 v 16.46 SEČ (az 93° alt 26°) další tečný zákryt proměnné hvězdy V0776 Tau / 4,3mag:

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/M ... 7-1-20.jpg

mapa:
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/map5.png

profil:
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/G ... an%207.jpg
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět