LXD-SN8

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Příspěvky: 162
Registrován: 03. 05. 2007, 02:19
Bydliště: Dolní Čermná
Věk: 48

LXD-SN8

#1

Příspěvek od Pepan »

Zdravim všechny,konečně jsem se dopracoval k většímu přístroji-LXD 75-SN8. Při pohledu přes dalekohled mám ve středu zorného pole černou skvrnu. Na primáru je asi 1 cm velká kružnice se silným okrajem. Nejprve jsem měl zato, že se jedná o vyznačení středu zrcadla-ale po pohledu do dalekohledu mi připadá, že onu černou skvrnu zapříčiňuje právě kružnice na primáru. Mám doma i obyčejného newtona a ten žádnou středovou skvrnu nemá.Může mi někdo poradit, jestli je to u této konstrukce normální, nebo se jedná o nějakou vadu?
Díky za rady. Pepan
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LXD-SN8

#2

Příspěvek od vla »

Pepan napsal: Zdravim všechny,konečně jsem se dopracoval k většímu přístroji-LXD 75-SN8. Při pohledu přes dalekohled mám ve středu zorného pole černou skvrnu. Na primáru je asi 1 cm velká kružnice se silným okrajem. Nejprve jsem měl zato, že se jedná o vyznačení středu zrcadla-ale po pohledu do dalekohledu mi připadá, že onu černou skvrnu zapříčiňuje právě kružnice na primáru. Mám doma i obyčejného newtona a ten žádnou středovou skvrnu nemá.Může mi někdo poradit, jestli je to u této konstrukce normální, nebo se jedná o nějakou vadu?
Díky za rady. PepanJaké jsi při pozorování používal okuláry, bylo to stejné s různými ohnisky okulárů?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepan
Příspěvky: 162
Registrován: 03. 05. 2007, 02:19
Bydliště: Dolní Čermná
Věk: 48

LXD-SN8

#3

Příspěvek od Pepan »

Zatím jsem pozoroval pouze s okulárem sp 26 mm a pouze sloup a strom, k ničemu dalšímu jsem se zatím nedostal. Zítra vyzkouším hvězdy a Měsíc.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LXD-SN8

#4

Příspěvek od vla »

SN8 je světelný dalekohled určený pro foto, takže má poměrně velký sekundár, je pravděpodobné, že ten flek je právě stín sekundáru, bývá vidět při větším sekundáru a dlouhém ohnisku okuláru, nejvíce ve dne, pak na Měsíci atd, v hvězdném poli, které je tmavé si ho asi nevšimneš, kratší okuláry by pokud mám pravdu měly být OK. Dle mé zkušenosti se i mezi delšími okuláry najdou takové, které tento problém minimalizují, zřejmě záleží na konstrukci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lac
Příspěvky: 32
Registrován: 25. 07. 2004, 16:24

LXD-SN8

#5

Příspěvek od Lac »

Ahoj Pepan,
mam SN6 f/5,na primaru je nalepene mezikruzi kvuli kolimaci a zobrazeni neovlivnuje.Ten tmavy flek pri koukani je skutecne stin sekundaru a je patrny ve dne.Pri tvem f/4 se ti mozna projevi i u mesice,jinak ne.
Lac
Uživatelský avatar
Pepan
Příspěvky: 162
Registrován: 03. 05. 2007, 02:19
Bydliště: Dolní Čermná
Věk: 48

LXD-SN8

#6

Příspěvek od Pepan »

Díky panové za rady, už jsem se bál, že mám vadný dalekohled :-/.Připravoval jsem se na dlouhotrvající reklamace a hlavně na noci bez pozorovačky :-[. Ještě jednou díky-zachránili jste mě ;). Pepan
Odpovědět