Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#1

Příspěvek od Cztwerec »

Chtěl bych vědět jednu věc...Jaká jsou hlediska určování kvality daného pozorovacího stanoviště? Průměrná MHV, rozhled, terén, jsou ještě nějaká jiná? Zřejmě namítnete, že jednouduše je nejlepší pozorování oblohy tam, kde je nejvíc tmavá obloha. Ale chtěl bych porovnat všechna mnou používaná stanoviště z více úhlú pohledu. Doufám, že chápete můj dotaz a je konkrétní. Díky...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#2

Příspěvek od ladis »

zda okolo jezdi auta a v jake frekvenci, zda je videt zare dalekych ci blizsich mest na obzoru - kolik stupnu po obvodu a do jake vysky nad obzor a predevsim mnozstvi rozptylu svetla v atmosfere. Jinak mhv v zenitu, nadmorska vyska, pristupnost, vzdalenost od bydliste, ochota spolupozorovatelu dojizdet na toto misto ;-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#3

Příspěvek od Vabra »

Jeste bych pridal, clenitost terenu a vliv navetri/zavetri...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Vliv návětří? To je kvůli momentálnímu seeingu?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#5

Příspěvek od Vabra »

Cztwerec napsal: Vliv návětří? To je kvůli momentálnímu seeingu?Nee to je to mnohem prostsi. Kvuli tomu ze pokud na stanovisti fouka vitr tak:
1. pri pozorovani je mnohem vetsi subjektivni pocit chladu.
2. pri foceni se mnohem vice chveje montaz a stoupaji naroky na jeji stabilitu pripadne na pointaci.

Jinymi slovy casto radeji obetuji par stupnu vyhlidky nad obzor za misto, kde je me i memu dalekohledu prijemneji...
;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#6

Příspěvek od Cztwerec »

Aha. Mé pevné stanoviště má MHV 5,5(pro něj vinikající podmínky), jenže je bohužel nedaleko Berouna, kde dokonce ruší i Praha při obzoru (je to prostě zatím to nejlepší co můžu mít). Výjezdy dál zatím nemohu realizovat...Chtěl bych to jen pro porovnávání. Např. M101 s M51 jsem poprvé pořádně viděl až zde, ikdyž to není to pravé, tmavé, ořechové ;D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#7

Příspěvek od Vabra »

Cztwerec napsal: Aha. Mé pevné stanoviště má MHV 5,5(pro něj vinikající podmínky),..
Stanoviste ma tezko nejake pevne definovane MHV, velmi zalezi na aktualnich podminkach (svetelne znecisteni a hlavne meteorologicka situace) i pozorovateli.
Na svem oblibenem stanovisti (Vratenska hora) jsem mel vcera po pulnoci MHV cca 6.
Ale pamatuji noci kdy to bylo i mnohem vice (po prechodu studene fronty a vyjasneni).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#8

Příspěvek od ladis »

S klukama jsme tuto So videli v Sousi v Jizerkach 6,4-6,6mag. pro me nejlepsi obloha, jakou jsem kdy videl. Byl to uzasny vecer, pozorovani az do rana...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Já vím, jenže jakmile MHV dosáhne těch "magických" 5,5 mag (určuji v zenitu) je to z dlouhodobého pozorování to nejlepší co dokáže zdejší obloha nabídnout...Pořád je to lepší než pozorovat přímo v Praze. Na určování momentální MHV jsem někde viděl, že se určuje pomocí trojúhelníků hvězd, kde počet hvězd udává tuto hodnotu(MHV). Nevíte kde to mohu najít?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#10

Příspěvek od Habl »

Pro určení pozorovatelné mezní hvězdné velikosti může dobře posloužit knížka od H. Slouky "Polární sekvence" nabízená na: www.astrovm.cz/eobchodalt.php?typzbozi=kniha

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#11

Příspěvek od Vok »

Cztwerec napsal: ...Na určování momentální MHV jsem někde viděl, že se určuje pomocí trojúhelníků hvězd, kde počet hvězd udává tuto hodnotu(MHV). Nevíte kde to mohu najít?
Zkus toto: http://dvaa.org/AData/LM/
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#12

Příspěvek od Myzer »

Na seriozne urcovanie MHV nie je velmi vhodna metoda trojuholnikov, teda vlastne nie je vhodna skoro vobec. Vyskusat si to mozete, ale odhady budu znacne nepresne.

Doporucoval by som skor testovat konkretne hviezdy s nizkym farebnym indexom, tu su take vyznacene do 6,5 mag http://www.imo.net/files/data/brno/ takze na zaciatok vam to bude stacit. Zacnite napr. od 5,5 a posuvajte sa stale o 0,1 vyssie a mozno budete prekvapeny sami, ako daleko sa dostanete.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#13

Příspěvek od HonzaS »

Testoval jsem odkaz na zahrade, ktery uvedl Myzer. Dnes pri temer vybornych podminkach (na vsi). Adaptaci jsem provedl jen cca 5 minut, potom si myslim, ze jiz magnituda pribyva pomalu a vzhledem k vesnickym podminkam to jiz nema cenu - je jiz videt zare oblohy. V nejlepsim miste (kde nemam moc budov a nejsou zdroje znecisteni) jsem v trojuhelniku Corona Borealis - Bootes napocital celkem 14 hvezd, tj. 6.7mag.. Oproti tomu trojuhelnik Canes Venatici - Ursa Major jen 8, tj. mag. 6.0. Nevim cim je rozdil zpusoben, je pravda, ze tim smerem se obloha mirne zhorsuje, ale neverim, ze takovym gradientem. Celkove mereni jsem opakoval 2x se stejnym vysledkem. Toto mereni jsem provadel poprve, takze jsem si hvezdy nemohl vymyslet a pocital jsem jen ty, co jsem videl alespon 90% casu.

Moje metody urceni kvality jsou spise subjektivni. Behem adaptace na tmu sleduji pomoci oka, pripadne triedru nekolik znamych objektu. V tomto obdobi mam jako vzorky: M13, M44,M51.

postupuji takto:

pokud je jiz M13 alespon 30s st. nad vychodem, musim ji tak do 5 minut spatrit (v mych podminkach okem bocnim videnim), v triedru se musi jevit jako jasny kulaty flek s dvema postrannimi hvezdami.
U M44 (pouze okem) mam celkem "3 levely": neni videt, je videt jako flek, je videt jako flek s naznaky hvezd (lokalni zjasneni a potemneni hvezdokupy).
U M51 (pouze triedr 7x50) najdu "lichobeznik" 3 hvezd ve kterem se nachazi a doplnuje jej jako 4. hvezda, pripadne jako dnes i viditelnym ovalnym tvarem M51.

Toto jsou spise moje meritka, ktera mam jiz nejak podle kvality fotografii tak nejak vyzkousena. Pro toto porovnavaci mereni je dulezite zapamatovat si jakost zobrazeni.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Pak určování MHV u jasných DSO je v podstatě jen začátek hlubšího pozorování na začátku pozorovací noci - což není špatné...Asi jsem zvolil špatnou sekci pro tuto otázku, nebylo by lepší ji přesunout?
Lectorem iustus...
LbA

Hlediska kvality pozorovacích stanovišť

#15

Příspěvek od LbA »

HonzaS napsal: V nejlepsim miste (kde nemam moc budov a nejsou zdroje znecisteni) jsem v trojuhelniku Corona Borealis - Bootes napocital celkem 14 hvezd, tj. 6.7mag.. Oproti tomu trojuhelnik Canes Venatici - Ursa Major jen 8, tj. mag. 6.0. Nevim cim je rozdil zpusoben, je pravda, ze tim smerem se obloha mirne zhorsuje, ale neverim, ze takovym gradientem.Takyto rozdiel moze byt sposobeny aj tym, ze si prilis kratko akomodoval zrak, ale aj tym, ze niektore trojuholniky su tak trochu "divne", napr v trojuholniku 16 (to je ten Canes Venatici - Ursa Major) uvidis 9 hviezd (Lm je 5,88 ); 10 hviezd (Lm je 6,11); 11 hviezd (Lm je uz 6,42). Tie skoky su velmi velke... :(
Ked chces toto eliminovat, rob odhady aspon z 3 trojuholnikov. Ked sa odhad Lm lisi u jedneho trojuholnika o viac ako 0,3 magitudy, ignoruj ten trojuholnik. A priemernu Lm vyratas len z 2 trojuholnikov (inak ratas z troch)...
Aj preto je "trojuholnikova metoda" odhadov limitnej magnitudy menej vhodna. Pouziva sa hlavne pri pozorovani meteorov (Lm urcis velmi rychlo)...
Odpovědět