M106 a okolí

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#46

Příspěvek od BiF »

...Jenom by to chtělo na to jít trošku jinak... Vystav někde ke stažení zregistrovaný seskládaný 16-bitový tiff. já na to mrknu  ;)

Tady ho máte. Je to jen ořízlý surový Tiff.
Klidně se na to, Martine, mrkni. Hlavně mi nezapomeň vysvětlit, co s tím! Ať to nedopadne jako s to mou M27 (ve vlákně o M27 jsi na to taky chtěl mrknout, pak jsi na to asi zapoměl)  :) :)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

M106 a okolí

#47

Příspěvek od stana »

Ta fotka té galaxie je super!! ;D
P.S.
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6082
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#48

Příspěvek od Roman (Rick) »

Fra: tak mi to nedalo a stiahol som si ten tiff. Musím povedať, že na to, ako sa tej zelenej ťažko zbavuje, si to vyvážil perfektne. Neskúšal si tie rawy hodiť rovno do DSS? Ja som u neho s farbami nikdy problém nemal.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17660
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#49

Příspěvek od MMys »

No teda, vzhledem k tomu, že neznám zisky jednotlivých kanálů nemodifikovaného 300D (určené aspoň ze snímku neutrální šedé na denním světle) byl to těžký boj. Je totiž třeba oddělit barevný posun vzniklý rozdílným ziskem jednotlivých kanálů, ten nejprve vykompenzovat, a potom provést posunutí pozadí na neutrál. Bez znalosti těch koeficientů je to jen laborování s mnoha stupni volnosti, nicméně se mi to nakonec jakž takž podařilo (jak, to se mně neptej, dokud nevyfotíš a identicky SubRAWem nezpracuješ ten kalibrační snímek, vždy to bude laborování, ne exaktní postup).

Nemodifikovaný foťák prostě nezobrazí ty naoranžovělé oblasti kolem jádra, a H-alfa mlhovinky. To je prostě marné.

Barevně to zhruba sedí, viz modré a oranžové hvězdy, bylo třeba razantně zvednout saturaci.

Pak mírná redukce barevného šumu v NeatImage, korekce gradientu pomocí Gradient Exterminatoru a lehké doostření centrálních oblastí galaxií.

Víc bych z toho nelovil. Prostě toho tam víc není :-(, nebo aspoň ne tolik, aby to při dalším znásilňování bylo ještě hezké. Zvyšování počtu expozic nad určitou hranici evidentně nevede k lepšímu výsledku, což už se zde jednou rozebíralo. Vliv nedokonalé aplikace kalibračních snímků teplotně nestabilizovaného foťáku prostě převáží.

Pomohla by ta modifikace. Citlivost na obou koncích spektra stoupne výrazně, a snímky se stanou barevnějšími, a nebude třeba to tak zoufale znásilňovat (že to pak ale neodpovídá realitě vidění lidského oka ovšem víme).  



full verze na klik.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#50

Příspěvek od BiF »

Máte někdo ponětí, jak vznikly ty pruhy vedle jasnějších hvězd?
(oni jsou asi u všech hvězd, u těch jasných jsou ale více patrné)



Je to tou nedokonalou kalibrací, jak píše MMys?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#51

Příspěvek od Konihlav »

MMys: :D teda tohle ze Vam "pada" (jako samo z nebe) z tech zrcadlovek? Tak to jste u me borci! ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#52

Příspěvek od Konihlav »

Fra: takove temne pruhy od jasnych hvezd jsem na svych snimcich taky nasel... zvlast pri extremnim stretchnuti histogramu. Zatim jsem zjistil jen to, ze nezalezi na dalekohledu. Zkousel jsem jiny objektiv se stejnou kamerou a taky tam byly...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17660
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#53

Příspěvek od MMys »

Ty tmavé pruhy jsou zřejmě způsobené nějakou nedokonalostí v obvodech zrcadlovky. Tipuji že tam bude někde v obvodech před A/D převodníkem AC vazba, a po jasné saturované hvězdě trochu ujede nějaký offset signálu, a chvíli trvá, než se to srovná. Vyleze to po silném stretchnutí.

Něčím podobným trpěla moje skoro "prototypová" QHY8 v režimu rychlého vyčítání. Tvůrce to pak odstranil modifikací časování obvodů v novém firmware. Zde s tím bohužel nepůjde nejspíš udělat vůbec nic.

Na normálních fotkách to není vidět, a tak to výrobce neřeší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

M106 a okolí

#54

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jenže to MMysovo zpracování je mainstream, zdovolením prostě trochu "nuda". Ten původní obrázek mi pořád přijde mnohem zajímavější. Myslím, že ze spousty obrázků tady na AF by se daly udělat zajímavé věci, kdyby se tu tolik nelpělo na "přirozeném" vzhledu.

Taky se přiznám že ani trochu nerozumím tomu, proč vám všem tak záleží na "realitě" barev - stejně to žádná realita není, protože to nikdy nikdo barevně neuvidí! Přijde mi, že honbě za tím, aby byly barvy "správně", tady hodně fotografů věnuje mnohem víc energie, než má smysl.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

M106 a okolí

#55

Příspěvek od stana »

To Honza nějaké číslo: Souhlas! Někdy míň znamená víc a mě ta fotka na první okuk prostě oslovila! 8-)
Osobně mě nechávají v klidu ty Saturny, co jsou až moc uměle nějakým softvérem upravené...
Hlavně ty ostře řezané pruhy jsou nesmysl dle mého, když i při dobrém seeingu při 200 x a víc jsou to jen takové málo výrazné "něco" na Saturnově kotoučku...Nebo teda nevím.. :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17660
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#56

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale pokud toho tam chci víc, tak tam toho prostě musím víc nafotit, a pak to při zpracování zúročit (i když zrovna tady je těch expozic až až, ale něco je špatně). Ne to nejdřív vyžehlit od šumu a pak prohnat doostřovacími algoritmy co to dá.

A tady toho fakt víc není.  Já nelpím na reálném vzhledu (jaký je, to všichni víme) ale prostě mám trošku jinou představu, ve stylu "hodně získat pod oblohou a následně lehce a rozumně zpracovat". Nikomu to ovšem nenutím, Frantův snímek v menší verzi vypadá docela zajímavě, ale někam se vytratily i ty barvy co tam jsou a celé je to takové divně šedé...    
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#57

Příspěvek od Konihlav »

me se libi, ze to Martinovo vyvazeni tak nejak odpovida i moji fotce pres separatni RBG filtry takze z toho mam radost. A urcite je pravda, ze zakladem dobre fotografie jsou co nejlepsi kalibracni snimky. Pak jde vsechno snaze Sam se teprve ucim pouzit napriklad bias kalibracni snimky a jinou techniku zpracovani (misto dark frame jen mapu hotpixelu a bias snimky)...

proste je to veda hlavni je, aby z toho mel radost autor - proto to vubec dela!
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

M106 a okolí

#58

Příspěvek od stana »

me se libi, ze to Martinovo vyvazeni tak nejak odpovida i moji fotce pres separatni RBG filtry takze z toho mam radost. A urcite je pravda, ze zakladem dobre fotografie jsou co nejlepsi kalibracni snimky. Pak jde vsechno snaze Sam se teprve ucim pouzit napriklad bias kalibracni snimky a jinou techniku zpracovani (misto dark frame jen mapu hotpixelu a bias snimky)...

proste je to veda hlavni je, aby z toho mel radost autor - proto to vubec dela!Jako po tolika času expozice bych asi vyseděl z vajec kuřata...
Na jednu stranu obdivuju fotiče a na stranu druhou je nechápu..
:)
To já jen tak, jako jen k zamyšlení, co to astrofoto obnáší a nějak si to neumím představit tu řeholi a nervy, zda se nepřižene oblačnost a nevím co ještě..
To Konihlav..: Asi jsou z devíti pokusů nasr..ní a z jednoho nadšení..
/Zítra to vymažu.. ;)/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M106 a okolí

#59

Příspěvek od Konihlav »

Jako po tolika času expozice bych asi vyseděl z vajec kuřata... ;D ;D ;D
ja mam zatim pomer 1:4, tj. 1 trochu uchazejici snimek ku 4 nocim zpackanym... zatim tedy nic moc :-/ jo a trpim asi prehnanou predstavou a strachem z oblacnosti. Asi jsem si uz za ten rok stihl vytvorit mrako-fobii, tj. ze to vytahnu, ustavim, zaostrim, namirim, spustim a ono se zatahne nebo se Ti potentuje nejaky z X kabelu a jsi v haji... rehole to proste je, ale ta radost z toho 1 sem tam slusneho obrazku proste musi zvitezit (nad lzi a nenavisti :-))
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

M106 a okolí

#60

Příspěvek od ceres »

Tak som sa s tym hral v AstroArte a v PS CS2:



nuz, cervenu s oranzovou tam nedostanem  :-/ Tato zelenina je naozaj tazka na spracovanie... Postup odo mna nechcite, bola to polhodinova fuska s niekolkymi navratmi (aj som si kvoli tomu v PS nastavil historiu na 100 krokov)... Ale v principe som sa zelenej zbavil vyvazenim farieb v AstroArte a potom v PS som to uz len tak solichal... Vysledok som zmensil na sirku 1200, je to tak kontrastnejsie ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět