Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#616

Příspěvek od Psion »

Bral bych ten, který je skladem ;)
murdoch
Příspěvky: 48
Registrován: 16. 12. 2020, 12:22
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#617

Příspěvek od murdoch »

Jasně, v Supře je teď jen Kowa... Ale on ten Helios půjde sehnat :)
Koupě dalekohledu zákonitě přináší neustále zataženou oblohu.

Skywatcher Heritage 150/750 flex tube (stolní Dobson); triedry: Celestron Skymaster 15x70, Auriol 10x50, Auriol 12x32, spektiv Bresser 20-60x60
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#618

Příspěvek od Psion »

OK, tak znovu, bral bych Kowu :)
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Výběr triedru

#619

Příspěvek od BertCZ »

Tak tohle mi připomíná "univerzální dialog" , který je tak často k vidění na tomto fóru, potažmo i fórech jiných. Dialog vypadá asi takto:

Osoba č. 1: Ahoj jsem tu nový, prosím, poraďte, mám-li si koupit produkt A, nebo produkt B.
Osoba č. 2 : Kup si produkt A.
Osoba č. 3 : Kup si produkt A.
Osoba č. 4 : Kup si produkt A.
Osoba č. 5 : Kup si produkt A.

..... uplynul nějaký čas .....

Osoba č. 1: Děkuji za Vaše rady, koupím si produkt B.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#620

Příspěvek od Psion »

Tento kolega je mimořádně odolný a na Helios se ptá už od února, teď jen musíme počkat, až si koupí Helios :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#621

Příspěvek od MilAN »

to BertCZ:
Myslím, že jsi to vystihl velmi přesně. A často to má pak ještě pokračování : prodám výbornou řadu okulárů, 2x použité, odzkoušené .....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
murdoch
Příspěvky: 48
Registrován: 16. 12. 2020, 12:22
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#622

Příspěvek od murdoch »

Ano, má zarputilost je známá😂 Ale prodávat nic nebudu, zatím jsem si vždycky nakonec vybral dobře 😎
Jen ještě čekám, jestli se neobjeví nějaká alternativa, která by mě nenapadla.
Koupě dalekohledu zákonitě přináší neustále zataženou oblohu.

Skywatcher Heritage 150/750 flex tube (stolní Dobson); triedry: Celestron Skymaster 15x70, Auriol 10x50, Auriol 12x32, spektiv Bresser 20-60x60
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#623

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
murdoch
Příspěvky: 48
Registrován: 16. 12. 2020, 12:22
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 45

Re: Výběr triedru

#624

Příspěvek od murdoch »

Ale tak jo, alternativa to samozřejmě je🤔
Koupě dalekohledu zákonitě přináší neustále zataženou oblohu.

Skywatcher Heritage 150/750 flex tube (stolní Dobson); triedry: Celestron Skymaster 15x70, Auriol 10x50, Auriol 12x32, spektiv Bresser 20-60x60
jarkos
Příspěvky: 3
Registrován: 05. 06. 2022, 11:57

Re: Výběr triedru

#625

Příspěvek od jarkos »

Asi před třemi týdny jsem se tu ptal na kompaktní dalekohled. Snad alespoň k něčemu bude, když napíši výsledek. Původně jsem se pohyboval v oblasti Nikonu Sportstar 8x25, následně jsem se přesunul k Prostaffu 7s 8x30, abych nakonec skončil u Monarchu 7 8x30. Jak jsem psal, jsa z moravské vesnice, neměl jsem moc šancí k nějakému testování, opravdu jsem nebyl ochoten kvůli věci v dané cenové relaci cestovat přes půl republiky třeba do Supry, byť by to bylo jistě zajímavé, ale faktor opruz X přínos mi nevyšel dobře. Vybral jsem tedy dle dostupných online zdrojů.

Co je na dalekohledu super, jsou kompaktní rozměry, hezky padne do ruky a i v menších dlaních se skoro schová. Lze tak chodit a dalekohled držet v jedné ruce (než se přes něj zase budu dívat), aniž by mě to jakkoli obtěžovalo (ale byl jsem zvyklý takto nosit zdrcadlovku, takže mám možná vyšší toleranci). Popruh jsem tudíž ještě nevyzkoušel.

Ostrost za mě vynikající, nedávno jsem koukal z Děvína na Nové Mlýny a u Dolních Věstonic byl na vodě nějaký člun. S dalekohledem jsem jej nejen identifikoval jako rybářský, ale byl jsem schopen spočítat i nahozené udice, což je na těch 2,7 km vzdušnou čarou, podle mě, dost dobré. Ano, u okrajů už je ostrost slabší, ale tak nějak přirozeně si pozorovaný objekt dávám do středu, takže ok.

Hloubka ostrosti mi přijde celkem velká, takže rozložit si obraz jako diorama nejde, výhodou pak je, že na různé plány lze často narychlo přeostřit jen pomocí očí.

Chromatická vada není zcela potlačena, při běžném pozorování obrazu se spoustou prvků ji nicméně nepozoruji, když se však člověk podívá na el. dráty proti světlé obloze, tak ji najde, nahoře méně nápadná žlutozelená, dole typická modrofialová. Kontrast bez výhrad. Hezky vykreslí i stinné partie obrazu.

Celkově se mi přes něj dívá opravdu dobře, jako turistický doplněk člověka obohatí o mnoho vjemů. Vjemů kvalitních. Určitě jej doporučuji.

Nakonec ještě uvedu, že se v dalekohledech nevyznám, porovnávat mohu leda se starším Alpen 10x50 (vlastně porovnávat nemohu, protože jsou ty dalekohledy neporovnatelné), takže mé nadšení může pramenit jen z nedostatečného přehledu. Ale do koupě bych určitě šel znovu, nelituji ani koruny z asi 3,5x překročeného původního rozpočtu.

Jen si tak říkám, jaký by asi byl pohled skrz třeba Kowu Genesis 8x33, když je ještě 3x dražší, než Monarch a pějí se na ni ódy (tu už bych si asi těžko koupil, to by musela být mega pecka, abych do ní dal tolik a ještě se tahal s větším a těžším sklem, třeba pouhé zlepšení ostrosti v krajích bych asi neocenil, jak píši nahoře). Objektivně mi na Monarchu nic nechybí a díky kvalitnímu obrazu a malým rozměrům je to dalekohled, který naplno využiji i díky tomu, že jej mohu do přírody nosit stále s sebou. Větší dalekohled by často skončil ve skříni.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#626

Příspěvek od Artaban »

jarkos: Mám Monarch 7 a v podstatě souhlasím. Někomu sedět nemusí a někomu naopak ano. Co se týče kresby, tak není až tak čistá, jako např. u triedru Kowa BD 8x30 XD Prominar za podobné peníze. Nikon ale používám radši. Má širší zor. pole 8,3° kdež to Kowa nemá ani udávaných 7,5°ale 7,2° což je už znát. Nová Kowa BD II Prominar XD má zor. pole 8.8° ( aspoň to píšou) ale kraje zor. pole údajně podle jednoho zkušeného zdroje už nejsou nic moc.
Ať dobře slouží!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

zeiss 8x30w

#627

Příspěvek od Praxus »

Dotaz , nemáte někdo Zeiss 8x30W , mám Doctera 8x30 což je úplně to samé jen s lepšími vrstvami ,ale problém je že má gumové očnice a jedna je prasklá , nicméně pod ní je závit a mě jde o to jestli je totožný jako na binu od Zeisse , protože ty plastové ( nebo bakelitové či co to je ) na zeisse sehnat jdou , tak bych je tam dal. Takže kdyby byl někdo od té lásky a dobroty a změřil mě průměr závitu pod očnicí u zeisse .
A kdyby měl třeba někdo ty očnice na prodej z nějakého starého šrotu , tak sem s tím , jinak jsem je našel na ebay...
Bino totiž kouká parádně a vidím v něm víc hvězd než v některých 10x50mm binech co mám , což mě mile překvapilo ,protože je znatelně lehčí ;)
Díky
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Výběr triedru

#628

Příspěvek od kuceraz »

Můžu ti změřit 6x30 (Silvarem), pokud tam lze čekat stejné očnice
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Výběr triedru

#629

Příspěvek od Praxus »

Jen tak podle obrázku má ta 8x větší čočku okuláru a to o dost ,ale je možné že ta 6x má jen kolem ní prostě větší osazení a očnice budou stejné.
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 491
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#630

Příspěvek od stmare »

Já jsem koupil tu Kowa 8x30 yf II. Asi nejsem kvalifikovaný recenzent, neboť jsem odchován 40let starýmy triedry. Možná i proto tvrdím že ten obraz je dobrý. Tedy alespoň do 4/5 pole, pak se mi zdálo na okrajích, že na denním světle obraz jde do modra. Ve středu ale bez chromatické aberace (na okrajích aberace je).
V noci žádný problém, kromě odlesků od venkovního osvětlení, pokud jsem koukal někde v ulici. V lese byť taky v Praze jsem žádné nedostatky co se týče kvality obrazu nepozoroval, vše dokonalé i v komplikovaných podmínkách. Z DSO jsem M31 viděl, x a h Pers jsem nerozlišil (ale těším se do tmy). Jupiter s měsíčkami taky dobrý a u Saturnu jsem byl schopen vidět náznaky prstence, nebo možná jen to, že nebyl kulatý.
Úhel se mi nezdal deklarovaných 7.5stupně, ale Sadr a Deneb (6 stupňů) jsem viděl současně bezpečně. Celá Lyra (od Vegy do protilehlého rohu kosočtverce) už bych řekl že ne, což je zrovna těch 7.5stupně.
Doporučoval bych koupit v kamenném obchodě a vyzkoušet, protože ne každému ty gumové očnice mohou vyhovovat, ale naučil jsem se do toho koukat tak, abych si nestínil.
Tak snad tohle někomu pomůže a já mám konečně triedr na dobu kdy fotím s teleskopem a je příležitost něčím koukat po souhvězdích!
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět