Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr triedru

#721

Příspěvek od mike »

rys píše: 01. 02. 2024, 08:57 Těď s refraktorem u pozorování jenom sedím, což je samozřejmě velice stabilněší, a ani nemusím mít oko opřené o očnici.
U dlouhého refraktoru je často naopak žádoucí naučit se pozorovat tak, abych se okuláru pokud možno nedotýkal vůbec (kromě ostření, samozřejmě).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#722

Příspěvek od rys »

,,mike", jojo je to tak. Toto s binem prostě nejde. U bina, tedy aspoň u mě, musím očnice opravdu pořádně opřít, a musí sedět. Bohužel se ještě tak nestalo.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#723

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz potrebuji u bina vetsi vzdalenost nez mi poskytuji ocnice, reseni je jednoduche jak to vyresit. Volny prostor vyplnim ukazovackem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#724

Příspěvek od rys »

Já už jsem dokonce přemýšlel, že bych si na toho zeisse 8x25, který má supr obraz, vyrobil a přilepil na očnice např.oboustranou páskou, vyseklé mezikruží z nějaké gumy.
Jako prodloužení.
Ale tímto ( dodo), se mi ten zeiss bastlit absolutně příčí.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr triedru

#725

Příspěvek od Stanislavxyz »

Za geniální řešení považuji tuto opěrku od firmy Swarovski: http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 64135.html Okuláry můžou být dále od očí, což umožňuje využití větší vzdálenosti výstupní pupily, kterou moderní triedry vesměs disponují. Toto pak omezuje jejich rosení v zimně, případně někdy i dovoluje použití dioptrických brýlí.

Jistá negativa představuje zvětšení vnějších rozměrů triedru, tedy horší skladnost a možná i cena, ovšem přínos pro pozorování je velký.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#726

Příspěvek od rys »

Jo toto je povedené.

Já stále ale nechápu, proč takovou prkotinou z očnicemi, defakto přicházejí o zákazníky. U toho Zeisse nebo Vanguarda, nemusí přeci být v zataženém stavu očnice zároveň z čockou okuláru. Takto zřejmě stejně nikdo nekouká.( nevím jak z brýlemi). Pak ty mm, ve vysunutém stavu chybí. Přece proto jsou očnice vysouvací. Pokud by je někdo měl už vysunuté moc, tak je o jednu polohu zasunu. Aspoň takto to mám s astro.okuláry.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 483
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#727

Příspěvek od Honza OV »

Myslím,že je to individualní.
Neznám moc lidí,co by s tímto měli až tak velký problém.
Drž se zatím prcků ale obávám se že budeš muset udělat kompromis.
Co se týče komfortu koukání,tak ti asi bude nejvíce sedět Swarovski 8x25.Má ale menší zorné pole. Komfort koukání je ale na prvním místě, takže zorné pole jde stranou.
Já řeším problémy s krátkou očnicí tak,že na ni dopasuji nějakou jinou a nasadím to na stávající a posunu se o kousíček dál od skla..Mám doma spoustu druhů gumových očnic a vždy najdu řešení.

Pokud ti nesedne ani jeden prcek,tak se koukni po Nikonu 8x30 HG (maličký,lehký,a obstojný obraz)
Jinak já prodávám Nikon 8x32 SE,který je obrazem genialní, ale má 500g.Je to ale porro a na očích sedí jako prdel na hrnec.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#728

Příspěvek od rys »

Uvidím jak dopadnu v Supře. O tom tvém Nikonu vím, ale asi by to dopadlo podobně, jako s těmi předchozími.

Včera jsem si vzal ven (se psem) ten Vanguard na krk, na opasek už je těžký. Přes silnější zimní budnu to prvně šlo, ale pak mi ten ha.zl zdrhnul. A když jsem se vrátil cca po 2hod. tak jsem byl rád, že jsem ho sundal, a za krkem jsem byl od řemínku zpocený. A v létě v triku to bude podobné. Přesně toto nepotřebuji. Takže jedině prcek na opasek.

No uvidíme. Díky Honzo.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#729

Příspěvek od rys »

Teď jsem koukal na ten Nikon 8x30HG, ale ten vypadá hodně dobře. Poměrně lehký a dokonce i s rovnačem pole. Ten by nemusel být marný. Pomalu se přesouvám kam jsem nechtěl.
Venca1
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 11. 2022, 18:54

Re: Výběr triedru

#730

Příspěvek od Venca1 »

Dobrý den,

HG 8x30 rovnač pole nemá, viz odkaz
https://www.optyczne.pl/331-Test_lornet ... _8x30.html
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#731

Příspěvek od rys »

Já jsem to našel zde. a ihttps://www.fotoskoda.cz/nikon-8x30-monarch-hg- ... escription. A i na jiných stránkách.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Výběr triedru

#732

Příspěvek od juh »

Najistejšie je, pozrieť sa priamo na stránky výrobcu Monarch HG 8x30/10x30

...
Key Features
Wide apparent field of view (60.3° for 8x30 and 62.2° for 10x30). While realising a wide field of view, the Field Flattener Lens System assures a sharp and clear view all the way to the lens periphery. ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#733

Příspěvek od Psion »

To je fajn, že to uvádí výrobce, jenže měření na optyczne.pl jasně ukazují, že to není zdaleka rovné pole.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#734

Příspěvek od rys »

Tak ten Vanguard ED 8x32 II, vrátím zpět. Šilhá jako pr.se. Do včerejška jsem s ním moc nekoukal, a když tak na krárké cíle. Dnes ráno jsem koukl na měsíc, a cca po 1min. Jsem měl pořád dva měsíce překrývající se přes sebe. Z hvězd jsem měl jenom ,,dvojhvězdy". A strašně táhá za oči, až je mi z toho blbě.

Odpoledne jsem si ho položil a zkoušel znovu. Nešilhá tak do 15m. Na 50m když jsem dal dopravní značku ke kraji zor.pole v levém okuláru, a podíval se pravým, tak se ze značky 20cm schovalo za okraj.

Pak jsem ho dal dceři ať se sním podívá, a ta mi ho za chvíli dala, že je jí z toho na zvracení.

Teď už docela chápu. že byl už podruhé ve výrazné slevě.

Pokud by se tam znovu objevil, tak NEKUPOVAT!.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr triedru

#735

Příspěvek od mike »

Nemůže to být problém konkrétního rozkolimovaného kusu? Mně se tohle stalo s levným National Geographic 10x25 pro dceru. Obrazy byly prostě viditelně vertikálně posunuté a jediný způsob, jak je srovnat, bylo vyvinout mírný tlak na tubusy v opačných směrech, tím se to srovnalo (samozřejmě jen dokud jsem ho tak držel). Tak jsem ho reklamoval a nový kus už byl naprosto v pořádku.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět