Stránka 1 z 2

Sharpstar SCA310

Napsal: 21. 04. 2026, 08:34
od Psion
Všiml jsem si, že udělali další stroj, tentokrát 310mm/F3.8 s ohniskem 1180 mm, tedy o něco málo kratším než má SCA260/F5. Fotografie jsem z toho zatím moc neviděl, je to novinka. Dvě jsou na webu výrobce.

Předpokládám, že fotografie z toho budou velmi slušné, SCA260 má pěkné výsledky

https://www.teleskop-express.de/en/aska ... raph-19390

Obrázek

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 21. 04. 2026, 09:13
od seestar
Průměr 310mm primár , 180mm sekundár. To je 58%. Není to trochu moc velký centrální zástin? Jinak je to krásný přístroj.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 21. 04. 2026, 10:39
od astar
Ahoj Pepo.
Je to pěknej buřtík ;) . Jinak co na zisk, tak díky 62% zástinu je ekvivalent průměru cca 240mm. Je to srovnatelné se světelností 1:4.8. Jediné, podle mne, jsou ty malé rozměry.
Nezmiňují se o typu soustavy. Píší, že primár je asférický, tak z toho se dá odvodit, že sekundár je asi kulový, tak odhaduji, že to je Dall Kirkham + vestavěný korektor.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 21. 04. 2026, 13:21
od Psion
Já si nejsem 100% jistý tím sekundárem, standardní provedení být mělo být primární zrcadlo asférické a sekundární sférické + 3 čočkový korektor. Říkají tomu asférický Cassegrain, ale je to taková modifikace. Mám SCA260 a fotilo se mi s tím úplně skvěle, dobře vycházelo i barevné podání hvězd, fotil jsem s tím an FullFrame Sony A7sII, tedy velké pixely. Viděl jsem z toho i fotky s ASI294 (Astrobin).

https://posec.astro.cz/index.php/clanky ... -sharpstar

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 21. 04. 2026, 23:59
od Psion
Tohle Sombrero je až neskutečný z SCA260.

https://www.astrobin.com/full/hfgjqo/0/?mod=&real=

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 08:25
od Jirka V.
Sharpstar představil nové dělo,ultra rychlý lapač fotonů.Vhodné filtry budou teprve testovat a optický systém označovaný jako primary-focus system.
IMG_1803.jpeg
IMG_1803.jpeg (439.12 KiB) Zobrazeno 557 x

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 08:44
od hades
To bude mít velké centrální zastínění...

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 09:59
od MilAN
Tohle tu je stále se opakující strašák- argument proti zrcadlovým dalekohledům. Tak už někdo napište, jaký to má konkrétní vliv při focení DSO, na něž jsou tyto sestavy určeny. Kromě toho, že při výpočtu skutečné světelnosti je potřeba s touto velikostí stínící plochy počítat.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 10:15
od hades
No já to vnímám tak, že to pobere v reálu míň fotonů než jiné typy dalekohledů. Takže ikdyž je to "rychlé", tak to za stejný čas pobere menší množství informace. Matematicky to vyjádřit nedokážu.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 10:24
od peto
A nie je to nahodou "rychle" prave preto ze tam tych fotonov za jednotku casu dopadne viac? :D

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 10:32
od MilAN
Takhle uvažovat má smysl u bodových objektů = hvězd, nikoliv u plošných. Tam je nejpodstatnějším hlediskem světelnost.
V tom je přeci i přínos reduktorů, i když tam "vletí" stejný počet fotonů.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 10:33
od MilAN
peto píše: 15. 05. 2026, 10:24 A nie je to nahodou "rychle" prave preto ze tam tych fotonov za jednotku casu dopadne viac? :D
Není. Ono jich tam dopadne stejně, jen na menší plochu :)

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 11:06
od Psion
O centrálním stínění bylo napsáno mnohé, odkážu na kvalitní rozbor zde: https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm

Jak vidno, velké stínění mění rozložení světla z bodových zdrojů a přenos kontrastu, zvyšuje difrakční efekty. Centrální stínění bude zřejmě cca 60 %, tedy z průměru 300 mm ubere cca 60 mm na průměru. Co se týká světelnosti, to jsme zde psali mnohokrát. Pokud ponechám stejnou kameru v ohnisku dalekohledů 300/F6.4, 300/F3.2 a 300/F1.6 a budu fotit nějaký konkrétní objekt, tak bude v pixelu 330/6.4 16x a 300/3.2 4x méně fotonů (berme to přibližně) než v 300/1.6 za stejný čas expozice. To ovlivní výsledný SNR objektu ve snímku.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 11:23
od astar
Pepa mne předběhl .

V první případě má zástin vliv jen že ubírá plochu. Př, pro zástin 50% je ztráta 25% plochy a to je celkem dost.
V druhém, mění i profil ohybového jevu a rozložení světla v obrazové plošce. Zvyšuje se jas prvního kroužku . Při 50% zástinu je jeho jas mezi 7-10% a tím se může zvětšit i FWHM a zhoršení kontrastu.

No u takové světelnosti už mají vliv i mikronové pohyby. Airy disk pro světelnost 1.6 a 555nm je 2.1 mikronu. Tolerance rozostření +-2*lambda* c je cca 2,8mikronu . V tom to rozsahu by pak mělo být zaostření. Aby bylo využito průměru co do rozlišení, tak i velikost pixelů by tomu měla být úměrná. velikost cca jako světelnost *1 až 1,3 , zde tedy 1,6 - 2,1 mikronu.

Re: Sharpstar SCA310

Napsal: 15. 05. 2026, 12:01
od peto
MilAN píše: 15. 05. 2026, 10:33
peto píše: 15. 05. 2026, 10:24 A nie je to nahodou "rychle" prave preto ze tam tych fotonov za jednotku casu dopadne viac? :D
Není. Ono jich tam dopadne stejně, jen na menší plochu :)
Jasne...vsak vstupny otvor je furt rovnaky - moja chyba...