ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Adus72
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 06. 2025, 16:31
Bydliště: Praha 4
Věk: 18

ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#1

Příspěvek od Adus72 »

Ahoj,

asi před půl rokem jsem začal s astrofotografováním a dost mě to baví. Momentálně mám takovou malou sestavu, která se mi vejde do batohu. Myslím, že přišel čas na vylepšení kamery, jelikož stále používám nemodifikovaný Canon.

Rozhodl jsem se pro kameru zwo asi 533mc pro, jelikož není úplně drahá a podle všeho je opravdu kvalitní. Nabízí se však druhá možnost se stejným senzorem, a to Touptek atr533c, kterou mohu sehnat mnohem levněji. Máte někdo s touto kamerou zkušenosti? Jaké by mohl mít Touptek nevýhody oproti zwo?

Předem děkuji za rady :D
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#2

Příspěvek od stmare »

Říká se, že Touptek nedává do kamery nejlepší kvalitu senzoru. I já u své kamery s IMX571 jsem musel volit reklamaci. Hotpixely, které se projeví jen na lightu (ne na darku)... Je to ale solidní firma, opravdu se o mě postarali. Přijel kurýr a kameru si odvezl, jen jsem dal do krabičky a už byla na cestě náhradní... A dá se i smlouvat, byť v mém případě cena nešla dolů, ale dárek v podobě guidovací kamery. V případě volby Touptek kamery doporučuji jen koupi přímo u nich, ne Aliexpress apod...
ZWO bych věřil o něco víc kvalitě a o něco míň podpoře. Pokud někdo něco odvaří, náhradní součástku nepošlou, uzavřený svět... Ale guidovací kamerku co mám ZWO, vynikající.
SW 100ED APO, ATR2600C
Adus72
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 06. 2025, 16:31
Bydliště: Praha 4
Věk: 18

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#3

Příspěvek od Adus72 »

Díky. Ještě se zeptám, tys tedy kupoval kameru přímo od toupteku. Musel jsi zaplatit při dovozu DPH? Nebo vše bylo zaplaceno už při nákupu? Jak dlouho trvalo, než ti kamera přišla?
Díky
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#4

Příspěvek od stmare »

Cena na webu byla konečná a další náklady spojené s dopravou či daněním či clem mi nevznikly. Nákup byl rychlý, řekněme do 10 dní to bylo doma. Dokonce to bylo tak rychlé, že mi zapoměli přibalit slíbenou guidovací kameru. Trochu jsem myslel, že mě napálili, ale po měsíci došla i ta kamerka...
SW 100ED APO, ATR2600C
Adus72
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 06. 2025, 16:31
Bydliště: Praha 4
Věk: 18

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#5

Příspěvek od Adus72 »

Tak to zní dobře, díky moc. Tak já ten touptek zkusím a kdyžtak to reklamuju.
Uživatelský avatar
satellite22
Příspěvky: 35
Registrován: 07. 08. 2024, 15:58
Bydliště: Krnov
Věk: 61

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#6

Příspěvek od satellite22 »

Zaj. možnost ta ATR533C(IMX533), jen mám dotaz, na planet. focení se sklem nebo IR CUT filtr.
Sky-Watcher HEQ-5 PRO SynScan GoTo, Celestron XLT C-8S (203/2032mm),okulár Baader 8-24mm HYPERION IV Click Zoom SET (2.25x Barlow),zrcátko GSO zenitové pro SCT 2" dielektricky pokovené.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#7

Příspěvek od stmare »

Já focení planet nerozumím. Ale selský rozum mi říká, že na planety se volí tak krátký čas expozice, že se nemůže uplatnit dark current (resp. je zanedbatelný). Takovou kameru si pořídí člověk, který chce hlavně deep sky. A tam se řídím tím, že chci sklo a v případě potřeby si tam vložím UV/IR. Pokud už bych tam měl UV/IR vestavěný, tak jak bych si tam v případě potřeby dal nějaký dualband, aniž bych si zbytečně snížil propustnost světla?
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12984
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#8

Příspěvek od Psion »

satellite22 píše: 06. 05. 2026, 20:23 Zaj. možnost ta ATR533C(IMX533), jen mám dotaz, na planet. focení se sklem nebo IR CUT filtr.
Proč se nepodíváš, čím fotí lidé planety a navrhuješ chlazenou kameru na DSO? viewforum.php?f=34
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8492
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Tahle kamera (čip) byla uvedena na trh jako planetární a bez chlazení. Její potenciál je ovšem velmi dobrý i na fotografování delších expozic. Já sám ji mám ve verzi PRO s chlazením. Takže s chlazením ji používám na DSO a bez použití chlazení na planety, kde je o dost lepší než moje 676 MC (kterou mam na rychlý okuk planet ale primárně na rybí oko a meteory).

Tomu se totiž říká univerzalita, od doby uvedení CMOS senzorů a vylepšení okruhů bez amp glow to tak je. Ke všemu nemá mechanickou závěrku. Každopádně na planety to chlazení není vůbec potřeba a je to hochnóbl řešení... Co je potřeba - předřazený UV/IR filtr pro dobré (oku podobné) podání barev. Takže ano i tato kamera umí fotit planety.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 08. 05. 2026, 22:56, celkem upraveno 1 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12984
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#10

Příspěvek od Psion »

Planety lze fotit samozřejmě čímkoli. Já bych šel cestou menších pixelů a zvolil bych kamery, které používají místní špičkoví planetáři.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8492
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Takže třeba zmíněnou 585 MC od ZWO, případně od jiných výrobců. Nějak nevím jaký čip by byl v současnosti dostupně lepší. Menší pixely jsou výhodou, ale ne vždy.

Chlazení je jen bonus.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12984
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO asi 533mc pro vs Touptek ATR533c

#12

Příspěvek od Psion »

Ano, to je jedna z často používaných kamer, rychlá s vysokou kvantovou účinností a 2.9 um pixely.
Odpovědět