ROSNICE

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ROSNICE

#16

Příspěvek od MMys »

Vypadá to dobře, leč je to mírně neskladné. Černá karimatka se suchým zipem na konci (funguje jako šev) je lepší. Nepřekáží při transportu. Sroluje se na minimální průměr.

Ale pokud není problém s místem, proč ne ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#17

Příspěvek od Risben »

MMys napsal: Vypadá to dobře, leč je to mírně neskladné. Černá karimatka se suchým zipem na konci  (funguje jako šev) je lepší. Nepřekáží při transportu. Sroluje se na minimální průměr.

Ale pokud není problém s místem, proč ne  ;)Souhlasím s tebou a vidím to taky tak :). Jen jsem si nápad s květináčem za těch pár drobnejch chtěl vyzkoušet a přišlo mi škoda o tom nedat vědět ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#18

Příspěvek od Risben »

mpe napsal: Dokonalé! Zítra jdu do Hornbachu :)Ano, vypadá to jako kdyby to k tomu patřilo, je to levné, rychle a jednoduše vyrobitelné a také lehké, ale ne dokonalé. Jedno drobné upozornění. Jelikož je to vyrobené z květináče, který má kuželový tvar, tak po sice velmi jednodoché instalaci na dalekohled zjistíš, že ti tento tip rosnice omezuje použití standartně uchyceného hledáčku, což je patrné i s fotografie. Mě to třeba nevadí, ale někomu jinému by mohlo, tak je lepší o tom vědět dopředu (samozřejmě lze upravit i uchycení hledáčku) ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#19

Příspěvek od Risben »

Ještě poznámka k přenosnosti. Pokud nemáte SCT, nebo Maka uloženého v přesně na něj vyrobeném pouzdru a převážíte jej třeba ve vypolstrované tašce, tak lze "květináčovou rosnici" otočit a alespoň částečně nasunout na dalekohled (kůli upínací  liště na dalekohledu to bohužel nepůjde zcela), čímž zabírá podstatně méně místa při přepravě ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

ROSNICE

#20

Příspěvek od pesvo »

To vypadá fakt špičkově ! Dík za tip. Já jsem si vyrobil něco podobného - z karimatky a 1/2 sítka na mouku a i když je na obrázku nasazena na NWT 200/1000, tak ji lze použít i na 8" SCT Celestron (ale fotku zatím nemám). Problém byl v tom, že její výroba je dost pracná, takže Tvůj nápad s květináčem je fakt moc šikovný.

Pro mě třeba ta originální nebo čistě karimatková rosnice použitelná moc není, protože potřebuju, aby ta rosnice seděla pevně na tubusu a nehýbala se vůči němu (dalekohled nikam nepřevážím a rosnice je na něm umístěna trvale) a to proto, že se mi nesmí měnit Flaty, které jsou důležité pro fotometrii (což při měkké rosnici jaksi její průhyby a změny vůči tubusu nelze vyloučit).
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

ROSNICE

#21

Příspěvek od ivanmsk »

Pridavam tiez jeden typ. Pre Ceresov Maksutov - Konus Motormax90 som vyrobil rosnicu z novodurovej odpadovej rurky (nahoda je blbec, ale sadla ako uliata). Vyhoda: nezabera vobec miesto, da sa vysunut podla potreby. Podobne to vyriesili aj na dalekohlade Scopos 66/400.

Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#22

Příspěvek od Risben »

ivanmsk napsal: Pridavam tiez jeden typ. Pre Ceresov Maksutov - Konus Motormax90 som vyrobil rosnicu z novodurovej odpadovej rurky (nahoda je blbec, ale sadla ako uliata). Vyhoda: nezabera vobec miesto, da sa vysunut podla potreby. Podobne to vyriesili aj na dalekohlade Scopos 66/400.

Vypadá to dobře ;), na malé dalekohledy je to super :). Bohožel pro věrší průměry (např. můj 150mm) to už nelze použít. Odpadové trubky jsou v těchto rozměrech už dost silnostěnné a když jsem se po ní scháněl tak měli pouze třímetrové kusy a nechtěli z toho řezat menší :-/, navíc by to bohužel kůli upínací liště nešlo tímto způsobem skládat. Přemýšlím do budoucna o Scoposu, tak že mě to možná čeká také :).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

ROSNICE

#23

Příspěvek od zbignieww »

Já jsem taky použil karimatku - původní nápad od mé dcery (zavírání na suchý zip) jsem si vylepšil. Není to sice praktické na přepravu, ale když už jedu do Polska na dva měsíce, v autě se ještě místo najde. :)
V SCT je problém s rybinou, proto jsem udělal "kapsičku" ze zbytků. Vnitřek je vylepen sametem, rosnice se nasouvá hluboko až na doraz a je stabilní i ve větru. A k tomu délka je více než 2D.
Přidávám ještě fotku rosnice na triedr - "dvojče" a fotku slunečního filtru, taky "dvojče", přestože ta poslední nepatří k tomuto tématu.

Zdravím, Z.





Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

ROSNICE

#24

Příspěvek od axel »

Risbene,Risbene a co svědomí.Neznáš náhodou toho co Ti poradil tu rosnici?
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

ROSNICE

#25

Příspěvek od axel »

Umím poradit ještě lepší rosnice pro neomezeně velké pruměry.
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#26

Příspěvek od Risben »

axel napsal: Risbene,Risbene a co svědomí.Neznáš náhodou toho co Ti poradil tu rosnici?Tomu nerozumím......
Co by mělo být s mým svědomím, provedl jsem snad něco? ??? Kdo mě zná osobně, ví že nejsem člověk, který by chtěl někoho schválně poškodit. Pokud to jde, tak se spíše snažím všemožně pomoci. V mém příspěvku přeci není napsáno nic tak hrozného, pouze mi přišlo na škodu neukázat pro inspiraci dalším tento výsledek, což nebylo ani z mého popudu a mohl to udělat kdokoli i předemnou (navíc, krom jiných nevýhod, považuji toto řešení po zkušenostech za nedostačující). Vžádném případě tuto myšlenku neoznačuji za svou, nechlubím se přeci  cizím peřím, ale v příspěvku jasně uvádím kdo mě na tuto myšlenku prvotně přivedl (alespoň myslím, že správně, protože soukromou korespondenci k této otázce jsem již dávno vymazal). Pokud je tomu jinak, tak se velmi omlouvám a nejde z mé strany o žádný záměr :). Prosím kdyžtak o připomenutí soukromou zprávou (což mi mrzí, že se tak nestalo před touto reakcí), nerad bych někomu křivdil, ale od vseumela jsem tento podmět skutečně dostal a také ho tam jako mou inspiraci uvádím. Ne vždy se dá na lidskou paměť plně spolehnout (obvzlášťe na tu mou ;D), takže pokud byl námět od tebe, nebo od někoho dalšího dříve, tak je to má chyba, ještě jednou se omlouvám a rád vše uvedu na pravou míru ;).
(večer mi to nedalo a ještě jsem prohlédl svou soukromou korespondenci a v odeslaných zprávách, o které se jinak nestarám a na rozdíl od došlých je tím pádem nevymazávám, jsem naprosto ve shodný den nalezl své poděkování za nápad s květináčovou rosnicí jak vseumelovi, tak Axelovi, čímž se tímto omlouvám, že jsem tvé jméno také u nápadu neuvedl a činím tak dodatečně ;))
Risben

P.S. Pokud umíš poradit i s rosnicí na větší průměry, proč  nedáš tyto nápady a podměty na fórum veřejně k dispozici? Je to jinak škoda, protože věřím, že by to tady zajímalo opravdu velmi početnou skupinu lidí a možná by se tak mnozí vyhnuli různému, nikam nevedoucímu experimentování (což je i můj případ a asi nakonec po zvážení pro a proti u mě vyhraje ta karimatka) a to je i jeden z důvodů proč jsem toto téma zakládal ;).
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

ROSNICE

#27

Příspěvek od axel »

Dal jsem všem zájemcum jako nápad lehkou.levnou a líbivou rosnici ale až Risben,kterému byla osobně určena se zasloužil o její propagaci.Omlouvám se mu tímto za moji nepřiměřenou a ješitnou reakci.Zachoval se racionálně a nezištně ve prospěch ostatních.Risbene Dík.Ještě zduraznuji že z ničeho co jsi napsal jsem tě ani ve snu neobvinoval.Já osobně s rosnicema končím . Poslední o pruměru 380 mm jsem udělal pro sebe včera. Pokud to budeš číst uvítal bych Tvuj osobní kohtakt. axel
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

ROSNICE

#28

Příspěvek od Risben »

axel napsal: Dal jsem všem zájemcum jako nápad lehkou.levnou a líbivou rosnici ale až Risben,kterému byla osobně určena se zasloužil o její propagaci.Omlouvám se mu tímto za moji nepřiměřenou a ješitnou reakci.Zachoval se racionálně a nezištně ve prospěch ostatních.Risbene Dík.Ještě zduraznuji že z ničeho co jsi napsal jsem tě ani ve snu neobvinoval.Já osobně s rosnicema končím . Poslední o pruměru 380 mm jsem udělal pro sebe včera. Pokud to budeš číst uvítal bych Tvuj osobní kohtakt.  axelDěkuji za Tvou reakci :). Tímto je vše vysvětleno ku prospěchu věci ;).
Přeji ti do budoucna hodně úspěchů a radosti z našeho společného koníčka :).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

ROSNICE

#29

Příspěvek od alien5 »

Postavil jsem si rosnici na zakladni setovy teleobektiv protoze se mi rosila cocka vnitrek je vycerneny vse je nalakovano pruhlednym lakem aby to bylo vodeodolne  ;D
Je to obycejna papirova roura s gumickou a kancelarskou sponkou levne jednoduche reseni pro zoom 55mm skvele jeste to budu testovat az bude pocasi ale myslim ze to bude ok. 
Foto:
http://alienastroweb.ic.cz/ASTRO/ostatn ... 040076.JPG
http://alienastroweb.ic.cz/ASTRO/ostatn ... 040080.JPG
http://alienastroweb.ic.cz/ASTRO/ostatn ... 040081.JPG
http://alienastroweb.ic.cz/ASTRO/ostatn ... 040083.JPG
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

ROSNICE

#30

Příspěvek od Konihlav »

ta trubka je odhadem tak 20cm dlouha? (celkove) a pres objektiv presahuje kolik, 5-7cm? myslis, bude to stacit ? asi jo... na par hodin urcite.
Odpovědět