Úrazy astronomů a jejich techniky

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#61

Příspěvek od MartinV. »

Tak po dlouhé době zase něco. Včera mi konečně došel GL a že si jej připevním k dalekohledu. No co se nestalo. GL jsem měl připevněn k Takahasi provizorně pomocí gumek a když jsem potřeboval šoupnout celou montáží najednou gumky ruply GL spadl na zem já jsem se lekl co se děje a chtěl jsem jej ještě zachytit nohou načež jsem místo toho do ně kopl přimo pod nohu stativu, kterej jsem už neudržel v rukách a pustil jsem na něj cca 70Kg na hranu. V GL mi rupla ta čočka nebo co to tam je a ještě jsem z něj udělal ovál. Kua. Naštěstí plně naložená sestava zustala O.K.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#62

Příspěvek od Kikan »

Jajx... Tak ještě štěstí, že to odnesl jen ten GL...
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#63

Příspěvek od Konihlav »

Martine, ne ze by me to teda tesilo, to urcite ne, ale koukam, ze jsi na tom podobne jako ja, me taky porad nekde neco pada z ruky :-/ jinak GL jsem ztratil v pondeli nekde nahodne na poli (a nevedel jsem o tom) a tu nahle vla (Vlada) prohlizi co to nasel na zemi a on to muj GL. Takze diky vla! Jinak bych byl bez ukazovatka.
Uživatelský avatar
Jan_morava
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 10. 2009, 23:47

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#64

Příspěvek od Jan_morava »

Skleroza je blbec. Znáte tu hlášku a ta na mě pasuje.
Pozoruji si v noci hvězdičky skoro až do rána a hup, zamračilo se a já z nechutí odešel do postele (pozorovací místo = balkon).
Vzbudím se, naobědvám se, jdu si prohlédnout oblohu, "zataženo".
Večer mi počasí ukázalo svou světlou stránku a tak jsem se zaradoval jak budu šmejdit po obloze. Po setmění vyjdu na balkon zabořím svůj zrak do okuláru a ejhle, nic nevidím. Lépe řečeno vidím že nic nevidím. Rozsvítím baterku, podívám na okulár a co myslíte že jsem oběvil? Smějte se mi já to příjmu, byl celý zatavený. Ono totiž dopoledne vyšlo slunko a jak na potvoru byl dalekohled namířen právě na něj. Toť má skleroza. Samozřejmě koupit nový okulár.
ETX-70
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#65

Příspěvek od michal.b »

Me se takto podarilo podpalit zahradni lehatko. Delal jsem na zahrade nejake upravy na dalekohledu a zapomel ze v pripade zcela otevreneho tubusu se Slunce bude odrazet at dalekohled miri temer kamkoliv.
No a za chvili slysim praskani a citim kour, tak se otocim a pobliz stojici lehatko oblizuji plameny - 35cm zrcadlo uz dokazalo soustredit pomerne dost energie a drevena konstrukce stojici v ohnisku celkem ochotne vzplala :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#66

Příspěvek od Cztwerec »

No hezká pyrománie ;D Mě takhle při denním pozorování Venuše shořel a prasknul okulár. Venuše byla blízko Slunce, nechal jsem chvilku dalekohled čumět vedle Slunce načež po chvíli do zorného pole samo dorazilo (AZ bez pohonů), vyhořeli mi umělohmotné clonky okuláru  a potom i praskla optika okuláru. Ještě že nenastala situace: " jééé, na co to mám vlastně namířeno", takhle jsem přišel vlastně jen o okulár co jsem našel a ne o zrak...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#67

Příspěvek od Martin Vyskočil »

...to mi pripomnelo, jak Honza42 letos v Liticich opekal burty na 350ce...
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#68

Příspěvek od Chef »

...to mi pripomnelo, jak Honza42 letos v Liticich opekal burty na 350ce...
Bylo to na 300ce  ;) ale to už je jen detail:-)
350ku tam nikdo neměl...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#69

Příspěvek od Lukemon »

Doufám že ty roztavený okuláry nebyli nějaký drahý,se ptám jen tak pro zajímavost. :)
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#70

Příspěvek od Martin Vyskočil »



Bylo to na 300ce  ;) ale to už je jen detail:-)
350ku tam nikdo neměl...To je klasika. Jak se udalosti vzdaluji, tak zazitky nabiraji na intenzite. Pockej za par let, jak budem rikat, ze Honza tam mel pulmetr :-)
Dik za upozorneni, omlouvam se za mystifikaci.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#71

Příspěvek od Lukina »

Jelikoz jsem eq1 table prodal zde v bazaru (snad slouzi ku spokojenosti) a AZ3 jsem mel ve Cvikove, dal jsem refraktor 102/500 na skrin, ze se mu tam nic nestane do te doby, nez budu mit cestu pro AZ3.

Na skrin davam taky krabice od vseho mozneho, a tak kdyz jsem koupil zrcadlovku, chtel jsem ji na skrin dat take. Kdo zkousel lezt na skrin na koleckove otacejici zidli vi, ze to neni zadna sranda. Ja jsem vsak kvuli necemu pospichal, a tak jsem prisunul zidli ke skrini a vylezl. Krabici na skrini uz bylo pomerne dost a tak jsem to tam trosku rovnal a na krabici od zradlovky jsem si udelal hezke misto az uplne vzadu. Tak jsem se s krabici natahl a co se nestalo...jiste...zidle se pootocila, popojela a ja jsem padal. Jak to tak byva vyhraje pud nad rozumem a chtel jsem se chytit okraje vedlejsi skrine na ktere byla 102/500. Samozrejme ze to bylo marne, akorat jsem ji srazil dolu.

Nic se mi nestalo, druhou vec kteoru jsem kontroloval byl dalekohled, na ktery jsem ihned nasadil okular a bez montaze sel ven koukat skrz diru v mracich (byl uz vecer). S refraktorem taky nic nebylo (nevim na jakou cast spadnul a uprimne me to ani tolik nezajima). Zidli jsem zvednul az po prichodu.

Takze kdyz lezete na skrin, nelezte s pomoci koleckove otacejici zidle ::)
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#72

Příspěvek od daghtus »

@ Lukina: To motto sa ti potom celkom hodi: "Jak lvové bijem o mříže,...a my ji rozbijeme! J.N." ;D
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#73

Příspěvek od Regulus »

Včera jsem otestoval odolnost Panoptica pádem na beton - přežil  [smiley=happy.gif] Vypadl mi z ruky a ještě jsem stihl pod něj dát nohu trochu takže nespadl z celé výšky, ale stejně pak odskočil a bum. Tep jsem měl chvíli asi 200  ;D Kvalitní americký výrobek  :D Jen příště bych si pro podobnou srandu mohl vybrat něco jiného než suveréně nejdražší okulár z mé sbírky..
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#74

Příspěvek od daghtus »

Ja som mal tiez vcera uplny pech. Najprv mi spadol na zem trieder (nastastie nie z velkej vysky a bol to Lidlak a nie Zeiss), potom mi spadol Lumicon filter a potom som este buchol SCT-cko o dvere auta, ked som ho daval do PUR peny. Proste smola, smola, smola. Doma som vsetko skontroloval a nastastie poskodenie ziadne. Lidlak nieco vydrzi, SCT-cko tiez a Lenspen vyriesil zapraseny Lumicon.
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#75

Příspěvek od cocky »

K Regulově Panopticu : Jeden kamarád mne naučil, že když mi něco křehkého vypadne z ruky, tak do toho mám kopnout. Zdá se že jsi postupoval podobně. Chce to jen trochu nacvičit - u mne to nebyl problém, mám ruce děravé a příležitostí bylo dost.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Odpovědět