Úrazy astronomů a jejich techniky

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#46

Příspěvek od MartinV. »

gsokuba napsal:

no ale mě by to zajímalo jelikož jsem si objednal heq5 synscan tak aby se mi jako začátečníkovy taky náhodou nepovedlo:)

bych tipoval že si zkoušel napojit na zdroj domací výroby No je tojiž sice rok co jsem tento příspěvek psal, ale bylo to způsobeno chybným propojením montáž+autoguider resp. TVGuider. Místo abych do portu CCD montáže zapojil TVGuider jsem zapojil kameru. V momentě jak jsem zapnul montáž a TVGuider v montáži něco puklo, zasyčelo a pak od otvoru pro polární dalekohled se začal vznášet lehký kouř ... zato strašný smrad. Ale zde na astroforu nejsem jedinej kdo to tak udělal.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#47

Příspěvek od Vejr »

To je klasika. Osobne nechapu, proc se na vsechno pouzivaji stejne konektory (navic tak blbe) >:(

Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#48

Příspěvek od Chef »

Ještě ted jsem roztřesenej z toho, co se mi před hodinou stalo. Vyjížděl jsem s dalekohledem 400kou dobsonem ven z chalupy (mam ji na kolečkách) a na jednom schůdku mezi místnostma se mi nějak zasekla bedna a tubus (složený cca 30Kg) vypadl z půlmetrové výšky přímo na placato na dlažbu. Ani jsem se nemohl jít podívat, co zbylo ze zrcadla atd... Pak přiběhl otec, že slyšel nějakou ránu a kouká a dalekohled úplně v pořádku. Nechápu to, myslel jsem dle té rány, že zrcadlo a sekundár bude na hadry... Venku jsem vše ještě překontroloval a zatím se zdá vše ok, dokonce se ani nehnula kolimace (nebo možná jen o neznatelný kousíček) což už vůbec nechápu.
Musím tedy ještě jednou smeknout před prací Milana Antoše, který tento bytelný dalekohled postavil.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#49

Příspěvek od Konihlav »

Chef a MartinV: tak tentokrat byl andel svaty opravdu na miste, coz je dobre. U me mam nekdy pocit, ze ten muj andel se nekde flaka, ale zatim to docela jde tak snad i vydrzi :D
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#50

Příspěvek od ladis »

Chef> tak to jsem si oddechl a zaroven gratuluji k tomu, ze dalekohled je v poradku! Pokud nic neprasklo, je v poradku. Zde je to bud a nebo.

Bohuzel pri pozorovani se toto muze stat, je to proste riziko, ktere podstupujeme pri pozorovani, transportu techniky...

Abychom nic nikdy nerozbili, nemohli bychom ani pozorovat. Takze super, ze to takhle dopadlo!

Horsi, nez rozbiti jakkoliv drahe veci je rozbiti vlastniho tela. Takze i kdyby prasklo zrcadlo, mohlo by byt jeste hure...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#51

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Asi nejstrašnější astro-počin jsem provedl asi před 8 lety v začátcích svého působení na Petřínské hvězdárně.

O víkendových službách jsme i my pražáci většinou přespávali na hvězdárně - přeci jen, když končíte ve 23 (nebo spíš 23:30) a začínáte před 10. ráno, už se vám přes celou Prahu nechce. Když bylo hezky, tak se většinou na něco koukalo - když bylo ošklivě, podnikala se nějaká legrace.

Tenkrát bylo zataženo, a tak jsme se se dvěma kolegy rozhodli, že posvítíme laserovým ukazovátkem (takovým tím prdítkem co se používalo při prezentaích, žádné GL tehdy nebyly) na rozhlednu a zkusíme, zda bude stopa pozorovatelné naším 35cm dalekohledem.

Nebyla. Tak jsme dalekohled zadeklovali, uvedli do klidové pozice a šli spát. Jakýpak krok v tomto popisu chybí? Zavření kopule přeci:) A tak se při svěžím nočním deštíku se dalekohled v milionové hodnotě pěkně vykoupal...

Naštěstí šlo o přístroj klasické konstrukce, bez elektroniky a pořádně udělaný, takže se mu nic nestalo, avšak my jsme byli exemplárně potrestáni potupným údělem: museli jsme se znova účastnit praktik u dalekohledu, spolu s novými adepty na práci demonstrátora - nakonec se to teda ukázalo být spíše zábava, při níž jsem navíc potkal několik lidí, kteří se pak stali mými nejlepšími přáteli.

Později jsem s zjistil, že takovýto "incident" se nestal poprvé a že v předchozích úspěších v mytí dalekohledů byli namočeni (doslova:)) i někteří ctihodní a námi obdivovaní veteráni pražské astronomie. Mýty a legendy vyprávějí o jisté letní bouřce, po ní schody z hlavní kopule proměnily v hroskou bystřinu...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#52

Příspěvek od ladis »

hehe, tak to nema chybu! ;D

Krasny pribeh! Ja nejprve myslel, ze se stalo neco mechanickeho pri pozorovani v oblasti horizontu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#53

Příspěvek od caribic10 »

Taky přispěji svým zážitkem při kterém mě malinko zamrazilo.

Pro přepravu dalekohledu jsem si koupil starou vojenskou dřevenou bednu od munice, kterou jsem "vypolstrovat" molitanem aby byl dalekohled hezky v měkoučkým. Není to sice nejlehčí ale zase nadruhou stranu když jezdím na pozorování rozhrkanou dodávkou a mám věci v zadu a všechno tam lítá a skáče na podlaze, nemám obavy že bych něco poničil.

Bydlím ve čtvrtém patře pan.domu a nedávno jsem se vracel z pozorování. Nejspíš únavou když už jsem se vyděl v posteli jsem lapil dalekohled a stoupal těch 64 schodů nahoru, když v tom mi v mezipatře zhaslo světlo  :) Osudová chyba byla, že jsem se rozhodl ještě těch osm schodů vyjít a potom si rozsvítit. Asi na třetím schodu sem pěkně brknul a hlavou mi v tu chvíli proběhli neskutečný věci.  :D Hlavně nepustit bednu s dalekohledem a hlavně nepadat na záda, jinak mě ta krabice zabije ...  :) Ozvala se ohromná rána při nárazu do zábradlí, což si myslím, že musel být neskutečný zážitek pro spící sousedy asi ve 3 ráno  :) Vlivem gravitace jsem s i bednou na kterou jsem spadnul sjel ty tři schody dolů, kde jsem se takový dobrý dvě minuty zpamatovával z toho co se vlastně stalo.

Naštěstí se dalekohledu nestalo nic, utrpěla to jenom kolimace, protože to byla obrovská šlupa a moje záda se kterýma jsem si bezvadně hnul jak jsem padal.  :)
Ponaučení pro příště? Budu dávat sirku do vypínače aby mi to nezhaslo.

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#54

Příspěvek od ladis »

caribic10 napsal: Taky přispěji svým zážitkem při kterém mě malinko zamrazilo.

Pro přepravu dalekohledu jsem si koupil starou vojenskou dřevenou bednu od munice, kterou jsem "vypolstrovat" molitanem aby byl dalekohled hezky v měkoučkým. Není to sice nejlehčí ale zase nadruhou stranu když jezdím na pozorování rozhrkanou dodávkou a mám věci v zadu a všechno tam lítá a skáče na podlaze, nemám obavy že bych něco poničil.

Bydlím ve čtvrtém patře pan.domu a nedávno jsem se vracel z pozorování. Nejspíš únavou když už jsem se vyděl v posteli jsem lapil dalekohled a stoupal těch 64 schodů nahoru, když v tom mi v mezipatře zhaslo světlo Osudová chyba byla, že jsem se rozhodl ještě těch osm schodů vyjít a potom si rozsvítit. Asi na třetím schodu sem pěkně brknul a hlavou mi v tu chvíli proběhli neskutečný věci. Hlavně nepustit bednu s dalekohledem a hlavně nepadat na záda, jinak mě ta krabice zabije ... Ozvala se ohromná rána při nárazu do zábradlí, což si myslím, že musel být neskutečný zážitek pro spící sousedy asi ve 3 ráno Vlivem gravitace jsem s i bednou na kterou jsem spadnul sjel ty tři schody dolů, kde jsem se takový dobrý dvě minuty zpamatovával z toho co se vlastně stalo.

Naštěstí se dalekohledu nestalo nic, utrpěla to jenom kolimace, protože to byla obrovská šlupa a moje záda se kterýma jsem si bezvadně hnul jak jsem padal. :)
Ponaučení pro příště? Budu dávat sirku do vypínače aby mi to nezhaslo.

Kuba
Uff, zamrazilo me pri cteni tohoto zazitku! Jeste ze to dopadlo, jak to dopadlo a jsi cely!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#55

Příspěvek od caribic10 »

Kromě šoku a bolesti zad jsem dopadnul ok. Nejhorší byl pocit, že se musím držet zuby nehty bedny aby to nedopadlo zle. Matně si už jenom vzpomínám jak jsem si říkal vteřinu před pádem (vlastně už za letu ) tohle bude špatný.

Ještě že na mě nikdo nevyběhnul za rušení nočního klidu ...

http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#56

Příspěvek od caribic10 »

Když si tu situaci teďka představím tak můžu v pohodě říct, že jsem zkoušel sjíždět schody v paneláku po dřevěný bedně .... Teď už se můžu jenom usnívat nad tou situací i když mohla vypadat strašně.

Nicméně je tu vždy nějaké riziko kdy člověk zavrávorá nebo zakopne buď u pozorování nebo při transportu. Potom se děj vůle boží, ale to bychom nesměli s dalekohledem vůbec nikam, že? ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#57

Příspěvek od stana »

To Caribic: Jako bych to slyšel: Scho-dy-dy-dy...Bum!
Osobně jsem zatím nic nerozbil, ale včera jsem se marně snažil posadit tubus na dobson bednu..Furt se mi podstava otáčela až mi tubus pomalu ale jistě vyjel z ruk a na něco dosedl, ani nevím naco..Asi spodkem/zrcadlem na nějakou hranu..
Jó, kolikrát je to bitva a ne vždy nad bojlerem a gravitací zvítězím.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
pitrs_o
Příspěvky: 116
Registrován: 26. 01. 2009, 20:06

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#58

Příspěvek od pitrs_o »

Tak se sice, ač nerad, musím přidat i já. Před hodinou mně vyjel z ruky při přenášení newton C6-N. Optice, hledáčku a výtahu se nic nestalo, akorát to takhle odnesl tubus- http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 3.JPG.html . :'( :'(
NWT 200/1000 Black Diamond, HEQ 5 SS, triedr D-6, Canon EOS 450D
Uživatelský avatar
pitrs_o
Příspěvky: 116
Registrován: 26. 01. 2009, 20:06

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#59

Příspěvek od pitrs_o »

Dal bych upravit, ale ta volba se mi tam nezobrazuje. Nemáte někdo zkušenost takovou opravou?

Dík za odpovědi Peťa
NWT 200/1000 Black Diamond, HEQ 5 SS, triedr D-6, Canon EOS 450D
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#60

Příspěvek od Lukemon »

Já bych odšrouboval ten ok. výtah a tubus rozbytým bych dal na podlahu s kobercem (dyštak podložit vhodným materiálem kdyby vadili objímky na koncách tubusu) a malou gumovou paličkou skusil vyklepat.
Nebo použít hrubou sílu,lapnout ok. výtah a skusit to narovnat,přeju at se to nějak povede.

Abych tomu předešel mám na 254/1200 vyrobéné popruhy za pár korun.

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... kemon_002/

Třeba to někoho inspiruje.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět