Úrazy astronomů a jejich techniky

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Úrazy astronomů a jejich techniky

#1

Příspěvek od Eryn »

Na podnet kolegu Kubajza otváram tému, kde môžete písať svoje zážitky, pri ktorých došlo k ohrozeniu alebo nebodaj zničeniu ďalekohľadu či nejakého príslušenstva. Svoju historku som už spomínala, takže iba v krátkosti: Pri nakladaní ďalekohľadu do auta môj otec chytil tubus jednou rukou za plochý koniec a druhou rukou za držiak na hľadáčik. Držiak sa ale uvoľnil (priznávam, zle som ho zaskrutkovala) a tubus padol na asfalt najprv predným, potom zadným koncom. Ozval sa zvuk, akoby sa niečo rozbíjalo, našťastie, bol to iba kryt na objektív. Zrkadlá to akoby zázrakom prežili.
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#2

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Ja jsem zase montazi decentne promacknul okapovou rouru :-). Vynasel jsem ji ven, drzel jsem ji na stativu v jedne ruce, otocil jsem se, abych zavrel dvere a bylo to. Ale montaz je poradnej kus oceli, tak se nic nestalo (naraz taky nebyl nijak silny).
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Monika Ch.

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#3

Příspěvek od Monika Ch. »

No jo, já zase jednou byla u babičky uprostřed hor a lesů, kde je tma a ještě jsem moc zkušeností neměla a tak jsem se pokoušela najít nějaký jasnější deep-sky objekt. Bylo začínající léto, já stála uprostřed zahrady a brácha s bratránkama hráli fotbal. Sice už byla tma, ale jim to evidentně nevadilo. Já jim říkám "Bacha na ten dalekohled!" No a samozřejmě brácha udělal výkop...a trefil se NAŠTĚSTÍ do montáže, dalekohled zavrávoral, ale ještě jsem ho včas chytla.Uf...
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#4

Příspěvek od Miloš Žák »

Me se pri prenaseni tubusu noveho newtona vevnitr uvolnila krytka na sroubech na serizovani sekundarniho zrcatka, a kdyz jsem ho postavil padla na zrcadlo. Kdyz mi docvaklo co to bylo za divny zvuk, vytocil jsem se do "cervenych" :). Pohled dovnitr me docela vydesil. Krytka se valela na zrcadle a vedle ni matny krouzek v miste kde dopadla... Vytoceny jsem krytku vysypal zahodil a doufal ze se krouzek moc neprojevi na kvalite obrazu. Kdyz jsem se na zrcadlo dival rano krouzek tam nebyl, takze to asi bylo jen orosene... Oddechl jsem si, ale pomysleni ze bych si poskodil zrcadlo po prvnim pozorovani moc prijemne nebylo...
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#5

Příspěvek od Risben »

V létě na chalupě, když jsem vynášel s kámošem svého padesátikilového drobečka z baráku ven (byl jsem líný demontovat montáž od tubusu), tak jsme se ve dveřích nějak neschodli a "drobátko" jsme tubusem štrejchli o futro. To byla morda! Mráz mi projel tělem, ztuhnul jsem a vím, že jsem jen utrousil "a je to v pr...". Ten večer jsme už nepozorovali a byl jsem rád, že jsem dalekohled dal opět dohromady bez zanechání následků na něm. Konec dobrý všechno dobré, ale opakovat bych to už nechtěl :).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#6

Příspěvek od MaG »

Při pozorování komety SWAN 25.10. jsem svůj zánovní 15x70 mimo jiné namířil do Cassiopeie. Jenže byla moc vysoko, tak jsem trochu potrhl nohu stativu a kochal se mlhovinou co tam je. Pak mně k okuláru svého dalekohledu zavolal kamarád. Já zapoměl, že mám trochu na hraně stability stativ. Asi po minutě se najednou ozvala rána, triedr přidělaný na stativu sletěl i s ním na asfalt.
Urval se, urazil se kus plastu a natrhl kus gumy. Malinko skřížil, ale optika neutrpěla. Po zalepení a pohlídání si zkrutu bude ok. Už s ním zas pozoruju a je to v pohodě :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#7

Příspěvek od Kubajz »

bohudík jediný dalekohled se kterým se mi povedl psí kus byl muj prvotní pseudodalekohled refraktor bresser 50/500.Ono je to takové lehlé tintítko a když sem si ho tak prohlížel připevněný na jeho pseudostativu a pustil samotný tubusek...tak ta ohromná váha možná prvních stovek gramů vtipně zlomila plastovou pseudomontáž(omlouvám se ale tady je předpona pseudo na místě).A tak se holt ona montážička lepila přičemž po dokončení muj bratr dalekohled vtipně skácel a tak se prohnul ještě tubus S předešlým newtonem 130/900 se bohudík podobný incident nestal a s novým 254/1200 snad taky nečeká...Ale onen prapůvodní kousek stále chovám jako potenciální pointér ;D
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#8

Příspěvek od Risben »

MaG napsal: Při pozorování komety SWAN 25.10. jsem svůj zánovní 15x70 mimo jiné namířil do Cassiopeie. Jenže byla moc vysoko, tak jsem trochu potrhl nohu stativu a kochal se mlhovinou co tam je. Pak mně k okuláru svého dalekohledu zavolal kamarád. Já zapoměl, že mám trochu na hraně stability stativ. Asi po minutě se najednou ozvala rána, triedr přidělaný na stativu sletěl i s ním na asfalt.
Urval se, urazil se kus plastu a natrhl kus gumy. Malinko skřížil, ale optika neutrpěla. Po zalepení a pohlídání si zkrutu bude ok. Už s ním zas pozoruju a je to v pohodě :)Jo, jo, zážitky s triedrem, to by bylo na dlouhé vyprávění. Jednou se mi kutálel i z kopce, což by nebylo tak hrozný, kdybych se nekutálel za ním ;D. Jo, když člověk nekouká kam na kopci šlape, tak je to hned, ale pozoruji s ním také dál ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#9

Příspěvek od Maros »

No ja som raz na kocni pozorovania nalozil vsetky veci do auta az na trieder ruskej vyroby,ktory zostal na streche auta.Na vyjazde z polnej cesty na asfaltovu som zacul nejaky rachot .Bol to trieder ktory sa presuval prave zo strechy auta na asfalt.Prve co ma napadlo bola rozlucka s optikou,ale kupodivu to skoncilo len so skrabancami a natrhnutou gumenou ocnicou.Dalekohlad sluzi bez problemov dodnes:)
Monika Ch.

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#10

Příspěvek od Monika Ch. »

No jak tak vidím, bude tady opravdu moc napínavých příběhů, ale myslím, že se sem tam i zasmějem.
MaG- No kutálet se z kopce pro triedr... ;D :D
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#11

Příspěvek od Myzer »

Moja prihoda sa odohrala niekedy minuly rok pocas konciacej sa zimy. Necakane sa vyjasnilo, tak som sa obleceny a v tazkych zimnych botach rozhodol vytiahnut von dalekohlad. Boty vsak boli mokre od snehu a osudnym sa mi stal asi siesty schod od spodu. Chrbat to sice odniesol, ale dalekohlad prezil a prakticky sa ani nedotkol zeme. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#12

Příspěvek od Risben »

Myzer napsal: Moja prihoda sa odohrala niekedy minuly rok pocas konciacej sa zimy. Necakane sa vyjasnilo, tak som sa obleceny a v tazkych zimnych botach rozhodol vytiahnut von dalekohlad. Boty vsak boli mokre od snehu a osudnym sa mi stal asi siesty schod od spodu. Chrbat to sice odniesol, ale dalekohlad prezil a prakticky sa ani nedotkol zeme. ;DZajímavé je, že člověk v takovéto situaci raději přizabije sebe, hlavně aby svého miláčka (dalekohled) zachránil ;D.
Risben
P.S. Omlouvám se za toho smějícího se smajlíka, ono to většinou v té situaci k smíchu není.
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#13

Příspěvek od Kubajz »

Monika Ch. napsal: No jak tak vidím, bude tady opravdu moc napínavých příběhů, ale myslím, že se sem tam i zasmějem.
MaG- No kutálet se z kopce pro triedr... ;D :D
když oni ty příběhy zničených dalekohledů jsou občas spíš k pláči :'(Sám vím že kdybych nedejbože něco udělal s mojí novou 254tkou tak si asi vyškubu všechny vlasy... :-/Většina příběhů je ale naštěstí hlavně o spadlých triedrech který bývaji bytelný,takže obvykle přežijí bez úhony...ale rozflákaný třeba apochromát od TeleVue by byl k pláči doopravdy(a nejen ten)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#14

Příspěvek od Risben »

Monika Ch. napsal: No jak tak vidím, bude tady opravdu moc napínavých příběhů, ale myslím, že se sem tam i zasmějem.
MaG- No kutálet se z kopce pro triedr... ;D :DPro triedr se nekutálel MaG, ale Já ;). Myslím, že by o to Martin nestál a já bych mu to ani nepřál, není v danou chvíli opravdu o co stát :'( i když se tomu člověk později při vyprávění zasměje ;D (příhoda je stará cca 10 let).
Jak jsem již řekl, když člověk někam leze a ještě k tomu za šera, neměl by jako v mém případu zevlovat po okolí a obloze, ale koukat kam šlape. Já šlápl na kámen, který se pode mnou smekl (slušně jsem se o něj i praštil). Při pádu automaticky rozhodil rukama při čemž jsem si z krku vyhodil zavěšený dalekohled, který se tak začal předemnou kutálet. Né že bych se tímto vrhal za ním, ale již jsem v tu chvíli také byl v pohybu. Dalekohled jsem v té lesní tmě pak  ještě hledal (dokutálel se dále než já), naštěstí asi jen deset minut. Nakonec i přes modřiny a škrábance (a nadávání) k pozorování z vrcholku kopce ten večer ještě došlo a stálo to za to (to pozorování) :).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Ako som  (takmer) rozbil ďalekohľad

#15

Příspěvek od MaG »

Ta příhoda Myzera mi připoměla ještě jedno pozorování u mně na vodárně. Vodárna má takový zarovnaný kopeček asi 3m převyšující terén s prudkým svahem.

Po pozorování jsem vzal trojnožku na rameno jako obyvkle a i s dalekohledem a foťákem ji snášel dolů. Vím, že to tam klouže, o tom žádná, ale to ráno to prostě nějak nešlo. Prásknul jsem svými zády naštěstí zcela naplocho na svah, montáž držel v rukou nad sebou a jel dolů. Dole sem se zastavil, postavil na chvíli trojnožku nad sebe a když jsem se vzpamatoval, zvedl jsem ji i sebe a odkráčel dom.

Od té doby tam chodím ještě opatrněji :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět