Sloupek pro astrofoto na balkon

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 16
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Sloupek pro astrofoto na balkon

#1

Příspěvek od rummanji »

Ahoj,
na balkoně bych si chtěl udělat sloupek pro montáž (je třeba udělat novou izolaci, tak bych to chtěl vzít při jednom).
Návrh byl (ne můj), že se kolem balkonu dají íčka a účka (3,5x1,5m), zapustí se do zdi (nelze je nějak připevnit k zemi - bude tam ta izolace),
na to se navaří nějaké tyčky a na ně se navaří adaptér pro montáž (mám Pier adapter od Lacerty).
Tomu navrhovateli jsem vysvětlil, že bez betonu je to nesmysl - že to musí být železobetonový sloupek s nějakou betonovou základnou.
Nicméně ani tak nejsem přesvědčen, že to bude OK.
Měl by někdo nějakou radu, jak to udělat co nejlépe?
A není to celé pitomost?
Byla by na tom EQ6 a SCT 9,25.
Dík moc
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#2

Příspěvek od Homer »

Jeden obrázek ( ideálně řez ) se zamýšlenou představou a základním popisem a kótami bude pro případnou odpověď mnohem lepším podkladem než tento popis.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#3

Příspěvek od Yarkho »

Len upozorním, že pokiaľ ide o bytový dom, balkón je podľa zákona spoločný priestor domu a niečo na ňom konštruovať môže v zásade podliehať schváleniu SVJ.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#4

Příspěvek od Homer »

Ano, to je pravda, stejně tak jsou společným prostorem základy, obvodové stěny, střecha, fasáda atd. Ač nejsem právník, myslím, že toto se týká především správy a údržby tohoto společného majetku - fondu údržby a jeho používání na opravy společného majetku.
Nejsem si jistý, zda to uživatelé ( majitelé ) bytových jednotek vždy někde řeší v případech, kdy si zasklívají lodžie, montují satelity a podobně. Opak bude pravdou.
Upozornění to je určitě správné, bude záležet na rozsahu uvažované úpravy, kde bych doporučil zohlednit konstrukci balkonu. Mohlo by to spravit projednání na společné schůzi uživatelů ( majitelů ) bytových jednotek.
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 16
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#5

Příspěvek od rummanji »

Vážení pánové,

děkuji moc za vaše reakce.

Ten balkon je na rodinném domě, (který vlastníme přes sto let), a nikdo jiný než já na něj nemá přístup. Nejbližší jiný dům je přes 30 m daleko. (na JZ - přímo na jih je to přes 6 km :-) (SQM 21,05).

Konzultoval jsem to i se starostou (jehož firma bude dělat tu izolaci), a neměl nejmenších námitek.

Čili jde pouze o "technickou" věc - dává smysl něco takového na tom balkoně postavit?

Pokud bude sloupek 1100mm vysoký, budu mít na sever výhled 43 stupňů a výš (tzn. budu moci otočit dalekohled o 90 stupňů v RA, a stále uvidím na Polárku - abych mohl udělat Polar Alignement, třeba v Sharpcap).

Od východu na západ (a do zenitu) budu mít výhled v podstatě neomezený.

Jsem si vědom problému seeingu, ale neměl by být nijak zásadní (na sever - na jih vůbec ne).

Jde o to, jak to udělat dostatečně stabilní, aby se to nehýbalo (větrem, pohybem montáže jako takovým, nebo něčím jiným).

Během focení na ten balkon nebudu chodit (a pokud ano, jsem smířen s tím, že tyto expozice budou na vyhození).

Plán je takový, že kolem balkonu budou navařené a ve zdi zapuštěné íčka a účka (1,5x3,5m) na nějaký patkách v rozích, a pod sloupkem bude železobetonová základna (jak přesně bude vypadat zatím nevím), v níž bude zapuštěn ten adaptér od Lacerty.

Udělám nějaký náčrtek, ale mám teď jiné věci k řešení, tak to může nějaký čas trvat.

Děkuji předem za jakýkoliv feedback.
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4521
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#6

Příspěvek od dvader »

A nemá tedy smysl spíše udělat těsně před balkónem pořádný sloup rovnou do země?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 16
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#7

Příspěvek od rummanji »

Ten balkon je cca 9m nad zemí...

Takže spíš ne.
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24326
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#8

Příspěvek od MilAN »

Bylo by možné nějak ozřejmit důvod celé akce ? Pokud budu po balkonu chodit/stát, je celkem jedno, jestli je v něm zabudován sloup nebo na něm stojí trojnožka či volně stojící sloupový stativ. Jediné asi smysluplné řešení je ukotvení sloupu do zdi na nějakou konstrukci, která nebude zároveň pochozí pro obsluhu. A jde o to, jaký druh pozorování se z toho bude provozovat a co si od toho slibovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3418
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#9

Příspěvek od hades »

rummanji píše: 23. 04. 2024, 22:31 Pokud bude sloupek 1100mm vysoký, budu mít na sever výhled 43 stupňů a výš (tzn. budu moci otočit dalekohled o 90 stupňů v RA, a stále uvidím na Polárku - abych mohl udělat Polar Alignement, třeba v Sharpcap).
Pro polární ustavení není nutné vidět na Polárku
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11625
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#10

Příspěvek od Psion »

Většina lidí to řeší buď trojnožkou postavenou na podlaze, nebo nějakým držákem na konstrukci balkonu. Já měl na terase vždy trojnožku a neviděl jsem Polárku.

Tady jeden z příkladů na CN.

Obrázek
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2263
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#11

Příspěvek od peta62 »

Pouzivam stejnou sestavu, EQ6 a C9.25, nejsem stavar, ale ten beton mi prijde zbytecny. Predpokladam, ze chozeni po balkone behem exposice obetujete kvuli netuhosti balkonu, mam pravdu ? Osobne si myslim, ze diky SCT muzete pouze privarit sloup k te konstrukci Icek a Ucek pevne zadelane do obvodove zdi, u tak stareho domu bude jiste tuha dost. Pokud se konstrukce nebude dotykat balkonu samotneho, nemuselo by ani chozeni byt kriticke, ono obcas silny vitr je pro plochu C9.25 horsi nez chuze, samozrejme zalezi na te tuhosti balkonu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#12

Příspěvek od Homer »

Rodinný dům je jiná káva než balkon bytového domu. Počkáme na náčrt a uvidíme. Já osobně bych na r.d. kde bydlím, jako první prozkoumal možnost využití podkrovního prostoru nebo střechy, dále pozemku kolem domu ( pokud trochu vhodný existuje ) a až po marném vyčerpání těchto možností bych se omezoval balkonem. Ale to je pouze můj pohled na věc.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2263
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#13

Příspěvek od peta62 »

Podle popisu ma z balkonu vyborny vyhled na vsechny strany, to bych nikdy za misto na pozemku, kde jsem zajatcem veskerych stromu, svych i sousedu. Jaka by byla vyhoda strechy nebo podkrovi, kdyz oboji mi prijde na daleko slozitejsi stavebni upravy ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11625
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#14

Příspěvek od Psion »

Balkon s výhledem na všechny strany snad nemůže existovat :)
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2263
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#15

Příspěvek od peta62 »

:lol: Pepo to mas pravdu, ale tazatel pise "budu mít na sever výhled 43 stupňů a výš" a "Od východu na západ (a do zenitu) budu mít výhled v podstatě neomezený.", predstavuji si to na zaklade tohoto popisu v nejvyssim patre, treba i na rohu ( to mam take ) a sirka balkonu od domu spolu s tvarem strechy umoznuje videt i pres ni. ( potom je ale otazka, zda se na sever pri umisteni sloupu pro montaz na kraj balkonu dostane na sever u SCT k okularu )

Proto se ptam, co by mohlo tomuto balkonu u nej konkurovat. Ja osobne uz ze zasady ani nemam ve zvyku rozporovat svepravnost lidi, kteri znaji svou situaci, jiste znali i jine moznosti, v tomto pripade z toho vyslo rozhodnuti pro balkon.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět