Hvězdárna Žďár nad Sázavou

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#31

Příspěvek od ok1in »

Jen jedna praktická - je opravdu super, že se o to začal někdo zajímat, ale legislativa je jasná a přes to nejede vlak. Netřeba slepě doufat v zázrak, je třeba postupovat systematicky a se střízlivým pohledem na věc. :idea:
Je tam stavební uzávěra? De fakto ano.
Má město zájem o její provoz? Zdá se že ano.
Je ochota ostatních dotčených v tom nějak vypomoci? Zdá se že ano.
Takže logickým krokem by mělo být jednání s majitelem a městem o případné náhradě pozemků a přesunout ji jinam, dokud je ruka páně otevřená. Využít všechno co se dá považovat za klad a s tím, ruku v ruce, předložit plán na vybudování nové - jinde a s podporou všech, co o to dnes mají alespoň nějaký zájem.
Slepou vírou v to, že přežije tam kde je, to nakonec dopadne tak, že nebude nic.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#32

Příspěvek od MilAN »

Zbych píše: 09. 04. 2024, 20:45 Chtěl bych poprosit – pište konkrétní věci, kde se lze dozvědět něco o historii hvězdárny, montáže, dalekohledu, zajímavé kontakty, fotografie, kdo chce hvězdárnu podpořit… Moc děkuji.
Nebylo by potřeba se zase postavit nohama na zem ? Město chce, starosta chce, lidi chtějí ....
Minimálně 11 let se o hvězdárnu starala jedna osoba. Vliv města ani jeho starost se na hvězdárně nějak neukazuje, zrovna tak jako zájem, veřejnosti. Zřizovatel, město ani starosta neví, kdo ještě před 3 lety hvězdárnu obhospodařoval, od koho přebírali klíče a majetek? Jaké kontakty tady aktivisticky sháníte ? To není hvězdárna 20 let opuštěná s jakoukoliv ztrátou identity a historie.- ta ještě před 3 roky fungovala. A pokud správce, město, majitel ( neznám vlastnickou ani organizační strukturu zařízení) tohle neví a nemá kontakt, tak snad je v jejich silách se k tomu dobrat. Nemusí k tomu přijet aktivista z Prahy .-
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 04. 2024, 00:11, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#33

Příspěvek od Zbych »

A jedeme dál. Dedukce… A zase nic. Nápověda: např. hvězdárna slaví 40 let. Ti, kteří chtějí něco dělat, jsou při zemi a ví co dělají. Protože něco dělají (ne jako zde).

Toto je žel smutná vizitka české astronomické komunity. Pak to kazí image všem.

„A tak Jára Cimrman zase jednou potvrdil svou genialitu. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím dokonce i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat!“

Lituji, že jsem vůbec o hvězdárně informoval. „… a zároveň Vám sděluji, že nadobro ukončuji naši korespondenci.“ 8-)
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 707
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#34

Příspěvek od armichael »

Je mi smutno z toho, akého nepochopenia sa Zbyškovi dostalo.
Tí čo majú s podobnými vecami skúsenosti by proste mohli varovať, poukázať na možné problémy. Ono to tam v niektorých prípadoch vlastne aj je, lenže tie varovania vyzneli ako zhadzovanie. Aký zmysel má používanie moderných hanlivých výrazov ako "spasitelský komplex" či "pravdoláska" v tomto ḱontexte? Bolo to nutné? Empatia na nule... Jeden mladý človek sa snaží oživiť hvezdáreň, požiadal o pomoc tak zadupeme do zeme toho kto sa mu snaží pomôcť?

Ja som na tej hvezdárni tiež bol, videl ako to tam vyzerá. Odborne sa na tie nehnuteľnosti pozrieť neviem ale boli laickým pohľadom v zlom stave. Montáž fungovala, pohyby boli hladké, a i jemné pohyby fungovali pekne. Preveriť, poštelovať, premazať. Ďalekohľad buď vyčistiť, zrenovovať alebo nahradiť... O histórii moc neviem.

Úprimne sa Zbyškovi divím, kde berie toľko energie aby sa angažoval, ale je skvelé že to robí. A on tu prosil iba o informácie, kto čo vie, z histórie a pod. Nebolo nutné z neho robiť pako.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#35

Příspěvek od Stanislavxyz »

armichaeli, dovolím si k Vašemu příspěvku několik poznámek.

Kolega Zbych o informace z historie prvně požádal až ve svém (asi) devátém příspěvku. Do té doby nás zde informoval o návštěvě hvězdárny a nadšení jednoho mladého studenta pro její znovuvzkříšení. Nikde nebylo dáno, o čem se v tomto kontextu může a nemůže diskutovat. To, že někteří členové zde prezentovali poněkud skeptický pohled na věc je - dle mého soudu - zcela legitimní. Pokud toto "internetové tlachání" snad onoho mladého muže od jeho smělých plánů odradí, pak mnoho vůle nemá. Pakliže ho přivede ke kritičtějšímu zamyšlení a jisté opatrnosti, jedině dobře.

Sám jsem v této věci poněkud skeptický, jelikož takovou mám povahu a též jsem již poněkud vyškolen životem. Tomuto postoji (v tomto konkrétním případě) nahrává i jeden ze Zbyškem odkazovaných článků z roku 2008, který popisuje podobnou situaci. Jak tehdy velké plány jednoho nadšence dopadly můžeme soudit ze současného stavu hvězdárny...

Souhlasím s Vámi, že výrazy jako "pravdoláska" a "spasitelský komplex" nejsou možná nejideálnější (ano, zrovna "pravdolásku" sám nesnáším- co je špatného na pravdě a lásce? Chceme snad žít ve lži a nenávisti?!), ovšem - a už jsem to zde na A.F. opakoval několikrát - každý se vyjadřuje dle svého naturelu a já se to snažím respektovat.

Osobně si myslím, že entuziásté jsou důležití stejně jako skeptici. Rád čtu o dobrém úmyslu jistého mladíka a též jsem mu popřál zdar v jeho snažení. Zbyškovi jsem vděčný nejen za jeho podporu tohoto úsilí, ale i za zajímavé informace o, pro mě doteď neznámé, hvězdárničce a mrzí mě, že se snad urazil (nebo tak na mě alespoň jeho poslední příspěvek působí). Avšak u těchto činností jest třeba kritické připomínky snášet, bude jich ještě dosti. Ať už těch dobře míněných, tak i těch jenom zlých.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#36

Příspěvek od MilAN »

P.S. : Nevšiml jsem si, že by zde někdo z diskutujících použil výraz "pravdoláska" .(A ani to není potřeba někomu skrytě za jeho příspěvky podsouvat).Buďme v argumentaci, prosím, korektní a snažme se pochopit argumenty druhých i s tím, že s nimi nesouhlasíme.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#37

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion píše: 09. 04. 2024, 13:33 (...) tak takové pravdoláskové zachraňování hvězdárny je nesmysl.(...)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2880
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#38

Příspěvek od Homer »

Já jsem zde žádné nepochopení nepostřehl. Byl jsem svého času před nějakými téměř 40 roky stejný nadšenec a to mi bylo 30 let. Také to byl městský majetek, potřeboval jsem hodně času a musel jsem odpracovat zdarma kolem 2000 hodin, než jsem pochopil, že jsem za hňupa.
Pokud zde několikrát zazněl pesimismus, pak pramenil právě z těchto zkušeností. Moudrý člověk by se neurážel, ale zpozorněl a začal kriticky přemýšlet, zda na vyjádřeních pesimistů není taky něco, co stojí za zamyšlení.
I zde jsem tomu v dobré vůli věnoval čas, prostudoval ÚP města a upozornil na striktní limit stavební uzávěry. Nastínil jsem i postup, jak bych asi v tomto případě postupoval já - a Zbych to uzavřel mimo jiné větou "Protože něco dělají (ne jako zde)".
Tedy nikdo zde nic nedělá, jen ve Žďáru n/S se "dělá". No budiž...Jen já vím o několika lidech, kteří své hvězdárničky budují, nikde se neholedbají a jednoduše pracují.

Závěrem - mnoho zdaru do Žďáru!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#39

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše: 10. 04. 2024, 11:34 ... Nevšiml jsem si, že by zde někdo z diskutujících použil výraz "pravdoláska" ....
#22 i kdyz jste to nebyl vy.

Za mne je naprosto nepochopitelna ta ignorace Zbyskovy prosby, ktera vedla az k jeho ukonceni komunikace. Primlouval bych se za oddeleni teto diskuse do dvou vlaken.
Homer píše: 10. 04. 2024, 11:51 Já jsem zde žádné nepochopení nepostřehl.
.....
...
nikde se neholedbají a jednoduše pracují.

.....
Ani nepochopeni te Zbyskovy prosby, respektive obou ?

Nikdo se tu neholedbal, to uz je za mne mimo zakladni lidskou slusnost, Zbysek pouze zadal o informace o minulosti vybavy.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2880
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#40

Příspěvek od Homer »

Tak ještě jednou, když už jsme u těch citací: "Protože něco dělají (ne jako zde)".

Citace Cimrmana mi vybudila asociaci jednoho z mouder maminky Forresta Gumpa - "pro hlupáka každý hloupý". Z výše uvedené věty lze parafrázovat " pro lenocha každý líný" :-).
Ne že bych to myslel vážně, ale nemohu se té parafrázi ubránit, neb se například mne ten odsudek celkem dotýká. Důvod jsem nastínil o svůj příspěvek výše.

Dovolím si ještě poznamenat, že pokud bude debata v duchu "ptejte se mne na co chcete, já na co chci odpovím", tak se rozumného závěru nedobereme.
Napsal jsem odstavec, reakce je na jedno slovo z něj a mimo jakýkoliv kontext :-).

Navrhuji, abychom nechali Žďár Žďárem všichni, nikam to nevede.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#41

Příspěvek od peta62 »

Homer píše: 10. 04. 2024, 12:30
Dovolím si ještě poznamenat, že pokud bude debata v duchu "ptejte se mne na co chcete, já na co chci odpovím", tak se rozumného závěru nedobereme.
Svata pravda, Zbyskova otazka byla "Proto se ptám, jestli je někdo v okolí Žďáru nad Sázavou, koho by hvězdárna zajímala?", takze vysvetlovani ze nic nepujde a nebude fungovat skutecne neni odpovedi.
Homer píše: 10. 04. 2024, 12:30
Napsal jsem odstavec, reakce je na jedno slovo z něj a mimo jakýkoliv kontext :-).
Cekal jste podekovani za poucovani nebo tam snad bylo neco jineho na reakci ?
Homer píše: 10. 04. 2024, 12:30
Navrhuji, abychom nechali Žďár Žďárem všichni, nikam to nevede.
Skoda ze toto poznani prislo tak pozde, i kdyz chapu, ze jeste bude treba posledniho slova.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#42

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: 09. 04. 2024, 11:29 J ( Milane, nemate nahodou nejake kontakty na ty minule spravce ? Chapu z Vaseho vyjadreni, ze to byli spise klicnici, ale Dominik hleda jakekoliv pametniky, kteri jej mohou posunout dale. )
Tak to jen za sebe shrnu.
Mám jen informace, kdo se o hvězdárnu staral od r.2008 do minimálně r. 2019. Jeho jméno je v posledním odkazu příspěvku č. 1.
Relevantní údaje bych hledal na místě : majitel - zřizovatel- provozovatel - správce '( ne na AF :) )

Google mi na dotaz na hv. Žďár dá v 2. odkazu prehistorii hvězdárna do vzniku v r. 1984
https://www.hvezdarna-fp.eu/products/hv ... d-sazavou/
a ve 3. odkazu mail na toho, kdo se o hvězdárnu staral minimálně těch 11 let.
https://www.hvezdarna.cz/mapa/komentare ... =142&zeme=

Je to z veřejných zdrojů, osobně bych nesděloval nikomu něčí kontaktní údaje, i když je znám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2260
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#43

Příspěvek od peta62 »

Dekuji, ale ja psal take "Prosim pokud mate nejake kontakty z Vasich navstev, muzete je, prosim, pokud je to mozne, poskytnout Zbyskovi ?", samozrejme neocekavam, ze byste dal kontakty bez jejich souhlasu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#44

Příspěvek od BertCZ »

Jak zvláštní. Personální obsazení univerzálních skeptiků je takřka shodné s vláknem o hvězdárně v J.H.

Osobně přemýšlím o tom, že bych jim třeba na rok půjčil nějaký přebytečný dalekohled z mé (relativně nemalé) sbírky. Uvidíme. Zbyšku, prosím, ozvi se mi s nějakými idejemi po SZ Díky.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2880
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna Žďár nad Sázavou

#45

Příspěvek od Homer »

Možná je to dáno životními zkušenostmi oněch "skeptiků", v J.H. realitou, která se tam odehrává, nic hlubšího bych v tom nehledal. Za mne nemám pocit, že jsem se vyjádřil skepticky. Ovšem pokud je mé zjištění, že v místě je stavební uzávěra, chápáno jako informace skeptická, pak s tím nic nenadělám. Nic s tím nenadělá ani tamní starosta, neb platný ÚP je pro obec zákonem.
Víte co? Dáme si tak rok pauzu a potom si, budeme-li živí a zdrávi, jak říkávala moje maminka, řekneme, jak vypadá aktuální stav. Pokud hvězdárna poběží, jen dobře, pokud ne, bude skepticismus posílen :-).
Odpovědět