Výtahy SW, úprava proti prokluzování

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#1

Příspěvek od rys »

U bývalého N 250, a i u ED 100, mi při těžším okuláru prokluzoval v určité poloze výtah. Toto se dá vyřešit u obou dalekohledů poměrně jednoduše, a hlavně efektivně.

Na pološku trubky výtahu po které se otáčí hřídelka, jsem oboustranou páskou o tlouštce 0,8mm, přilepil mosazný pásek plechu široký 15mm a silný 0.5mm.

A protože, byla prodřená i teflonová opěra pro hřídelku, ve tvaru ( W). Tak tu jsem vyrobil také z mosazného plechu 0,3mm silného. Na toto stačí kombinačky, a v ruce se ohne požadovaný tvar, který jde zastrčit do drážky kostky výtahu. Potom jsem přes kukatinku průměr 4mm lehce klepl do mosazného ( véčka), a krásně se tvar vytvaruje.

U ED 100 jsem musel pilníkem udělat drážku, aby pásek prošel. U Newtona to nebylo třeba.

Pak se musí celý výtah více podložit, cca 1-1,5mm, jinými podlozkami, než jsou gumové Ó kroužky pod šroubky M3, tyto šroubky je také lepší vyměnit za delší.

Podstatné zlepšení udělá právě obousraná páska, která lehce pruží, a udržuje stálý přítlak.

A kdykoliv se dá výtah vrátit do původníhu stavu, bez známek jakéhokoliv poškození.
Přílohy
20240408_164808.jpg
20240408_164808.jpg (970.18 KiB) Zobrazeno 587 x
20240408_164310.jpg
20240408_164310.jpg (761.05 KiB) Zobrazeno 587 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#2

Příspěvek od biker.fm »

Dobry napad, diky. Tohle se bude hodit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#3

Příspěvek od rys »

Ještě jsem zapoměl napsat o koncových polohách výtahu, aby nevypadl při vysunutí na max. Pokud trubka přesahuje přes nalepený pásek, byť jenom minimálně cca (0,2mm) tak je to v pořádku, a nemůže vyjet ven. Pokud pásek přesahuje přes trubku, tak stačí na konci pásek ohnout cca 1mm, aby trubka nevyjela ven. Musí být ohnutá jen z jedné strany, jinak tam nepůjde trubka strčit.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 707
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#4

Příspěvek od armichael »

Kde zoženiem tie mosadzné pásky, plechy? Majú to bežne v železiarstve?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#5

Příspěvek od rys »

V železářství asi ne. Já to mám z práce, pokud bys Michale chtěl, tak něco snad ještě seženu.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#6

Příspěvek od rys »

Tak v práci už nic není. Na netu jsem našel jen toto:https://www.jatagan.cz/bronz-plechy-50- ... 18939/#877

Jde o to, že to musí být bronz (tvrdý), který se pri ohýbání vrací. Tento mat. je na to ideální. Podobné mat. jako měděný, nebo mozazný plech, jsou měké a nevrací se. Tam by při přítlaku hřídelky mohly zůstat promáčklé. Ještě monžná seženu nerez 0,6mm, ten by taky vyhovoval. Ocelová kalená planžeta nefungovala, je moc tvrdá a klouže. Obyč plech by taky mohl být, ale bez nátěru bude reznout, a barva tam nebude dělat dobrotu. Zkusím ještě hledat.

Jinak ten bronz 0,3mm na opěru hřídelky ve tvaru W mám. Teď jsem vysekl i nové Ó kroužky na podložení výtahu.

Včera jsem to zkoušel s okulárem 1kg, a výtah funguje skvěle v každé poloze.

Pokud by se mi podařilo sehnat ten mat.na pásek. Tak bych mohl, pokud by měl někdo zájem, vyrobit :
pásek 15mm široký, (délku by si každý upravil dle potřeby). Přítlak do výtahu ve tvaru( W).
A Ó kroužky na podložení výtahu.

Šrouby už nemám, je tam imbus M3x12mm.

Tuto ( opravnou sadu),bych mohl za simbolickou cenu zaslat obyč.dopisem, případným zájemcům.

armichael: ty to máš grátis, za výbornou, a už vipitou pozornost.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#7

Příspěvek od rys »

Přítlak pod hřídelku ve tvaru (W) jsem nějaké vyrobil, a našel jsem ještě zbytek bronzového plechu, ale jen 120mm dlouhý, to by mělo stačit na výtahy u Newtonů.
Tak jestli má někdo zájem o zaslání:
Pásek plechu vyrobený na šířku na míru, plíšku ve tvaru W, místo teflonu, a Ó kroužků, na výtahy do Newtona. tak klidně napište.
Pak je třeba koupit, imbus M3x12mm, a oboustranou pásku, 0,5-0,8mm silnou.
Zalal bych v dopise, za kafe ( až se někdy potkáme)
Díky Tomáš.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#8

Příspěvek od rys »

Nerez plech 0,6mm mám už doma.
Takže je možno upravit proti prokluzování, a podstatnému zlepšení chodu, jak Newtony ta refraktory s Výtahem 2" Crayford.
Kdo by měl zájem, pište.
Tomáš.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výtahy SW, úprava proti prokluzování

#9

Příspěvek od dvader »

Já to u refraktoru vyřešil tak, že jsem jej vyměnil za novější refrák, kde je výtah s ozubených šikmým hřebenem…
To je prostě konečné řešení!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět