Šrouby na kruzích Explore Scientific

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
dex
Příspěvky: 339
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Šrouby na kruzích Explore Scientific

#1

Příspěvek od dex »

Viz ten jeden šroub viditelný na obrázku u držadla.
https://www.cameraconcepts.com/explore- ... 2mm-t.html
Zdá se, že nemá ani šlic, ani šestiúhelník, ani hvězdičku, ale že je v něm otvor kruhový nebo oválný.

Čím se takové šrouby povolují?
Chtěl jsem si dát delší lištu, aby se dal pod dalekohled připnout počítač, ale v mém nářadí není nic, čím bych tu starou mohl povolit a nevím, co vlastně shánět.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4513
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#2

Příspěvek od dvader »

Fotka to je mizerná, to bude dle mého normální imbus…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1135
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#3

Příspěvek od mike »

Zkusil jsem teď mrknout na svůj Bresser (který podobné zvláštnosti s ES často sdílí) a řekl bych, že to je imbus, i když to tak při pohledu zvenku nevypadá. Ale 4mm imbus klíč je moc malý a 5mm moc velký. Takže buď někde sehnat 4.5mm (jestli se vůbec dělá) nebo možná bude potřeba nějaký "imperiální".
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#4

Příspěvek od juh »

Najlepšie pozrieť nejakou dobrou lupou do diery. Je tam viac možností. Môže to byť 4.5 mm metrický imbus, alebo torx T27, ten má rovnako 4.5 mm, alebo imperiálny imbus 3/16", ten má 4.76 mm.
dex
Příspěvky: 339
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#5

Příspěvek od dex »

Makrofotka odhalila šestiúhelník, takže inbus.
Na šroubu jsou tři písmena, co nepřečtu (HUA nebo RUA), a pak pavděpodobně 12.6 nebo 12.8.
Díky, budu hledat, která z těch mezivelikostí zabere.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#6

Příspěvek od decmen »

Mám ES 152, je tam normální inbus, pan Zahajský mi to držadlo kdysi otáčel, aby se vyrovnalo těžiště.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
johny723
Příspěvky: 99
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#7

Příspěvek od johny723 »

Riesil som nedavno rovnaky problem. Je tam sruba s palcovym zavitom 3/16 s tym ich otrasnym inbusom. Odsruboval som ju kombinaciou plocheho srubovaku a inbusu ktory tam pasoval a potom som to prevrtal na 7.9mm. Na spodku je dost miesta pre maticu M8. K tomu bolo treba trochu rozsirit diery v drzadle. Teraz to ale drzi dvoma ovela silnejsimi srubami ktore maju na spodku ocelovu maticu M8 a da sa to kedykolvek rozobrat beznym naradim.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#8

Příspěvek od Stanislavxyz »

johny723 píše: 04. 04. 2024, 14:39 (...)l a potom som to prevrtal na 7.9mm. Na spodku je dost miesta pre maticu M8. K tomu bolo treba trochu rozsirit diery v drzadle. (...)
Sice vlastním (a poměrně často používám) i kompletní sadu palcových "inbusů", avšak pokud je to možné, řeším tyto záležitosti podobným způsobem- převrtáním a přeřezáním závitů na metrický systém.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#9

Příspěvek od juh »

Dá sa to riešiť aj metrickou závitovou vložkou, resp. opravnou vložkou, ktorá sa používa na opravu strhnutých závitov. V takom prípade zostane rozmer skrutky podobný, tak netreba ďalšie úpravy. Len sa napríklad namiesto UNC 5/16" - 24 použije M8 skrutka.
Len načo to robiť, keď je najjednoduchšie mať aj kľúč príslušného rozmeru. Ako často sa manipuluje s takýmto šróbom?
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#10

Příspěvek od Stanislavxyz »

juhu, máte pravdu, redukční/opravné vložky jsou také možnost, ale ty bych musel někde shánět a kupovat, zatímco závitníky a očka mám doma, vždy po ruce, připravené k akci.
juh píše: 04. 04. 2024, 16:20 (...) Len načo to robiť, keď je najjednoduchšie mať aj kľúč príslušného rozmeru. Ako často sa manipuluje s takýmto šróbom?
To je přece otázka přesvědčení! Podle mě je metrický systém nejlepší a měl se zavést všude. A jelikož já, co považuji za správné, tak nejen propaguji, ale též i činím, tak tam, kde můžu, potírám imperiální systém a zavádím ten správný! Vezměte si třeba munici, skoro u všech běžných ráží aby si člověk pamatoval dvě čísla. A nemohl jsem se učit jen jedno a v ušetřeném čase například číst poezii? Měli jsme to těm Američanům dávno vytlouct z hlavy, ale bohužel mají silnější armádu... (A teď bych patrně měl použít usmívající se emotikon, aby ta -ovšem pouze malá- nadsázka byla jasná.)

A je to i praktické- zatím co palcové inbusy a klíče mám pouze doma v dílně, metrické jsou všude (v autě, v domácnosti, v kufru s montážním nářadím, v práci v šuplíku apod.) Též když je někdy třeba změnit délku šroubu, nemusím hned shánět palcový, metrických mám doma značné zásoby.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#11

Příspěvek od juh »

Nikomu neberiem, ak si chce niečo prerobiť, nech si to prerobí. Je to jeho vec. Len v tom nevidím zmysel.
Je to žiaľ len náš názor, že metrický systém je ten správny. Možno polka sveta si myslí niečo iné. Svet je plurálny, takže tu máme dva normalizované systémy, ktoré sa bežne používajú v astronomickej a fotografickej technike. Vo svete sú používané do takej miery, že nemyslím, že by sa to niekedy zmenilo, aspoň nie v nejakej dohľadnej dobe.
Ak by som to mal všetko prerábať na metriku, no ďakujem pekne. Taký najhorší príklad je, že mám losmandy lištu, ktorá má polovicu dier so závitmi metrickú a druhú polovicu imperiálnu. A vždy ako napotvoru, diery ktoré práve potrebujem použiť, sú s UNC závitom. Už som sa zmieril s tým, že tieto dva normované systémy existujú a najbežnejšie používné náradie, nástroje a spojovací materiál mám doma ako metrický, tak aj imperiálny.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Šrouby na kruzích Explore Scientific

#12

Příspěvek od Stanislavxyz »

Stanislavxyz píše: 05. 04. 2024, 07:56 (...) A teď bych patrně měl použít usmívající se emotikon (...)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět