Cestování s astrotechnikou

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Cestování s astrotechnikou

#1

Příspěvek od Myval »

Mam sice jiny dotaz nez presne na nakup v zahranici, ale trochu to souvisi a nechtel jsem zakladat na kratky dotaz nove tema (klidne jej tam ale panove/damy moderatori presunte pokud to prispeje k prehlednosti fora).

Jak resite prevoz techniky za pozorovanim mimo EU a potom jeji navrat tak aby clovek nemusel platit clo kdyz uz ho jednou zaplatil? Za nektere z tech okularu ktere si chci vzit s sebou, uz puvodni uctenky nemam. Hlasi se to nekde pri odletu na letisti aby potom pri priletu vedeli ze to mel clovek s sebou?
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování s astrotechnikou

#2

Příspěvek od Konihlav »

Kam se chystas? :-) jen zvedavost (ted me napadlo, ze USA, zatmeni Slunce, protoze odkud jinud resit re-transport techniky a cla...)

Kazdopadne, ja si delam vetsinou sam pro sebe pred odletem seznam kramu co beru sebou, nafotim si to jak to davam doma do kufru :D a jelikoz vaha zavazadla pri odletu +- shoduje se s vahou pri priletu, tak tohle PROSTE NIJAK NERESIM.

Ale chapu tu obavu o "blbe kecy celnika na Ruzyni" nebot jsme to asi vsichni za poslednich 30 let zazili, navrat do CR z civilizace - uvodni sok, zamracak v Praze a "cechackovstvi" a nase narodni vlastnosti... no nechci odbocovat.

Jako jak Ti prokazat, ze jsi to koupil novy - to se pozna jen tak, ze v kufru ci zavazadlech u sebe budes mit nove doklady o koupi s datumem/casem odpovidajici zpetne 6ti mesicum - aby Ti mohli clo a DPH naparit. Kdyz to bude opotrebovane tak je to slovo proti slovu - podle me Ti nemuzou rici nic.

Ale jsem zvedav na nazory ostatnich!

Jak rikam, ja si vse vyfotim doma na hromade a pak postupne jak to davam do kufru. A i na prirucni mivam na papiru seznam veci uvnitr (zejmena kabelaz atd. nebot to na letisti vzdy pouta nejvetsi pozornost).
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1482
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Cestování s astrotechnikou

#3

Příspěvek od Yarkho »

Na koho strane je dôkazné bremeno, že vec je/nie je nová?

Inak by ma zaujímalo, aké máte zážitky s colníkmi; ja som zatiaľ mimo EÚ cestoval iba s fotoaparátom bez astro náčinia.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Cestování s astrotechnikouhttps://www.astro-forum.cz/viewforum.php?f=19

#4

Příspěvek od nou »

Neriešiť lebo z tovar neobchodnej povahy sa clo neplatí. V Čechach to budete mať asi rovnako.
Tovar dovážaný osobami z tretích krajín, či už v osobnej batožine alebo doručený subjektu vo forme zásielky, ktorý je dovážaný príležitostne a ktorý je vzhľadom na svoju povahu určený na súkromnú, osobnú resp. rodinnú potrebu osôb, ktoré ho prevážajú alebo ktorý je jasne určený na darovanie možno za predpokladu splnenia požadovaných podmienok oslobodiť od platieb uplatňovaných pri dovoze tovaru, tj. od cla, od spotrebnej dane (v prípade, ak ide o tovar, ktorý takejto dani podlieha) a od DPH.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... -dph-a-spd

Takže ak nebudeš mať plný kufor okulárov z čoho bude zjavné že si priekupník tak sa netreba báť. Jediný problém môže byť alkohol a tabak na to sa to oslobodenie nevzťahuje.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Cestování s astrotechnikou

#5

Příspěvek od Myval »

Diky za doporuceni a inspiraci. Ja jsem si asi naivne myslel ze je mozne ty veci nekde na letisti pri odletem nahlasit. Takhle to radeji vidim na to ze si s sebou vezmu jenom tu techniku na kterou mam uctenky. Potrebna chybajici ohniska si koupim na miste a potom z nich clo holt zaplatim. Duplikaty pak pripadne prodam tady na foru za cenu noveho v cizine+clo, bude to tady porad prodejne za rozumnou cenu pouzite techniky.

To Konihlav: naznacujes ze technika koupena dele nez sest mesicu pred odletem nepodleha clu? ;) Kdyby tedy clovek treba nahodou pracoval rok v cizine a techniku nakoupil behem prvniho roku pobytu a bude mit na to uctenky tak z toho clo neplati?
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Cestování s astrotechnikou

#6

Příspěvek od nou »

Nestresuj. Na 99% ťa nikto kontrolovať nebude. Ak aj náhodou áno tak proste treba trvať na tom že to bolo zakúpené doma takže nič neprivážaš.

https://www.celnisprava.cz/cz/clo/infor ... AZBA%20CLA
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování s astrotechnikou

#7

Příspěvek od Konihlav »

Myval: ano, presneji receno, jsem treba pracovne v USA a jsem tam rok. Kdyz si koupim cokoli (drazsiho na co by celnici radi uvalili DPH+clo za dovoz do EU) a to vice jak 6 mesicu pred odletem zpet do Evropy a urcite k tomu mam i uctenku :D tak jsi 100% osvobozen od dovoznich dani...

je to podobne jako s osobnimi vecmi, kdyz se stehujes. Lidi normalne posilaji treba krabice obleceni postou. Dnes jsem koukal, ze pri importu do CR uz danovy urednik ma "novou" kolonku osobni veci coz se vztahuje prave na tyto pripady.

Jinak - samozrejme - to cim se stresujes je zbytecne. Ja bych si z toho zadnou hlavu nedelal, vzal si co potrebuji, nafotil si to ze to mam doma v obyvaku kdyz se balim a pak i v kufru (to jen pro strycka prihodu - asi jako, kdyz si nekde v cizine pujcuji auto v pujcovne tak si ho taky jeste pred vlastnim prevzetim v autopujcovne sam pro sebe nafotim na mobil ze vsech stran a vsechny ruzne viditelne defekty a vady (v mobilu mas pak datum a cas fotky porizeni) pro pripad "kdyby nahodou")...

proste kdyz tu danou vec budes vlastnit > 6 mesicu nemusi se danit po priletu z mimo EU zemi... a vazne bych se kontrol na letisti zpet po priletu do EU nebal - ma vubec Praha nejake prime spojeni s USA? Vetsinou stejne priletis pres jinou EU zemi...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Cestování s astrotechnikou

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Vozim naprosto pravidelně v batohu CCD kamery a kdovíco dalšího, každýmu je to zcela buřt. Celníci na Ruzyni mě občas projedou, ale hledaj alkohol (argument s nepřímými lety nemá smysl, celníci pokud nemáte na zavazadle zelenej tag, že je v rámci EU, tak vědí, že vám ho někde přeložili a původní místo je mimo EU a rádi ho zkontrolujou). Ale prostě řešit okuláry je úplně absurdní.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování s astrotechnikou

#9

Příspěvek od Psion »

Já jsem lítal ročně tak 10x a nikdy jsem neměl problém s foto-technikou. Jediný problém jsou mechanické věci, které lze použít jako zbraň, nebo oštěp (stativ) nebo kladivo (např. tyč se závažím) to šlo nemilosrdně do odpadu na celnici.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Cestování s astrotechnikou

#10

Příspěvek od Myval »

Dekuji vam vsem za prakticka doporuceni a i uklidneni. Jsem rad ze to tak zhave neni. Preci jenom jsem se radeji zeptal nez pak platit nezanedbatelnou castku na cle a dani. Diky.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Cestování s astrotechnikou

#11

Příspěvek od Myval »

Konihlav píše: 21. 03. 2024, 07:10 Myval: ano, presneji receno, jsem treba pracovne v USA a jsem tam rok. Kdyz si koupim cokoli (drazsiho na co by celnici radi uvalili DPH+clo za dovoz do EU) a to vice jak 6 mesicu pred odletem zpet do Evropy a urcite k tomu mam i uctenku :D tak jsi 100% osvobozen od dovoznich dani...

je to podobne jako s osobnimi vecmi, kdyz se stehujes. Lidi normalne posilaji treba krabice obleceni postou. Dnes jsem koukal, ze pri importu do CR uz danovy urednik ma "novou" kolonku osobni veci coz se vztahuje prave na tyto pripady.

Jinak - samozrejme - to cim se stresujes je zbytecne. Ja bych si z toho zadnou hlavu nedelal, vzal si co potrebuji, nafotil si to ze to mam doma v obyvaku kdyz se balim a pak i v kufru (to jen pro strycka prihodu - asi jako, kdyz si nekde v cizine pujcuji auto v pujcovne tak si ho taky jeste pred vlastnim prevzetim v autopujcovne sam pro sebe nafotim na mobil ze vsech stran a vsechny ruzne viditelne defekty a vady (v mobilu mas pak datum a cas fotky porizeni) pro pripad "kdyby nahodou")...

proste kdyz tu danou vec budes vlastnit > 6 mesicu nemusi se danit po priletu z mimo EU zemi... a vazne bych se kontrol na letisti zpet po priletu do EU nebal - ma vubec Praha nejake prime spojeni s USA? Vetsinou stejne priletis pres jinou EU zemi...
Vubec jsem nevedel ze neco takoveho existuje. To je skvely! Hledal jsem si o tom nejake informace. Pro upresneni (pokud by se ta sama informace jeste nekomu nahodou hodila) tam pisou ze k tomu aby bylo mozne sprostit cla zbozi zakoupene vice nez pred sesti mesici v zahranici je treba aby celkovy pobyt v zahranici trval nejmene 12 mesicu.

Tato skutecnost me vede k jistym pokusenim.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět