Čínské klony triedrů SWAROVSKI

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#31

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Sky Rover 10x50.jpg
Sky Rover 10x50.jpg (26.55 KiB) Zobrazeno 748 x
Sky Rover 10x50 - 2.jpg
Sky Rover 10x50 - 2.jpg (21.09 KiB) Zobrazeno 748 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8305
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#32

Příspěvek od Cztwerec »

Psion:

Jsem demokrat a plně souhlasím s ideou demokracie. Akorát ten přehnaný korporatismus mi v té výrobě vůbec nesedí. Vždyť ta hospodářská vize každého subjektu a tržní ekonomika platí pro ten trh stejně :lol: Čína vede 1:0, tak kde je problém ukázat, že když si připlatíš dostaneš diametrálně víc?

Evropa je zpátečnická korporace, která zaspala dobu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11625
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#33

Příspěvek od Psion »

Souhlasím, že jsme obrovsky rozežraná společnost a dostali jsme se do stavu, kdy máme obří náklady a tedy veškerá výroba je drahá. Řemeslník v Praze má klidně kolem 1000 Kč na hodinu (moje zkušenost z poslední doby) a samozřejmě nemůže konkurovat cenou řemeslníku z Číny. To se už nebavím o firmách, které nesou obří náklady díky drahým zaměstnancům.
Tedy tak jako v autoprůmyslu postupně mizí automobilky v rukách Číny, v astronomii pomalu zmizí výrobky CFF, TEC, Tahahashi, Swarowski, Kowa apod. Když zmizí průmysl, zmizí šikovní lidé, zmizí peníze a za 50 let budeme jen vyčerpaná chudá Evropa pracující v čínských fabrikách a zralá na převzetí nějakou mocností z východu. V optickém průmyslu nakupují firmy už optiku s diktovanou cenou Číny, protože skoupila většinu světových zdrojů, tedy není potřeba dlouho přemýšlet, proč evropská firma nemůže vyrobit něco levně, když má násobně dražší vstupy, než měla před lety. Výrobci v Číně, kteří vyvážejí, dostávají štědré dotace, protože stát podporuje expanzi, je to jejich prvořadý cíl. Když se dnes mluví o tom, že elektroauta z Číny zničí autoprůmysl v EU, je to docela možné, protože lidi raději koupí levnější čínské auto, které je štědře dotované a má za úkol poškodit evropský průmysl.

Tedy zpět k triedrům, já osobně si takový dalekohled nekoupím.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24326
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#34

Příspěvek od MilAN »

No,možná ještě tak 2roky, pak už ti nic jiného nezbude.Jiné tu už nebudou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#35

Příspěvek od Yarkho »

Nazdar,

aby sme si to ujasnili - Sky Rover nič nevymyslel, len komplet okopíroval existujúci dizajn. Je to krádež, navyše zrejme s cieľom zničiť pôvodného výrobcu cenovou konkurenciou, proti ktorej sa férovo postavený trh nemôže brániť.

Nič proti trhovej ekonomike, len mi nie je jasné, prečo túto drzú krádež ešte vydávate za cnosť. Aby ste si sám pred sebou ospravedlnil nákup "kvalitných čínskych výrobkov"?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 307
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#36

Příspěvek od BertCZ »

Yarkho, napsal jsi: Nič proti trhovej ekonomike, len mi nie je jasné, prečo túto drzú krádež ešte vydávate za cnosť.

Dotaz: kdo to tady vydával za ctnost? Pokud jsem špatně hledal a nenašel, tak se omlouvám, ale koukám na fórum jen na mobilu.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#37

Příspěvek od Yarkho »

To bolo ku "kvalitným čínskym výrobkom", "nekonkurencieschopnosti", "predlžovaniu agónie" západnej civilizácie a tak podobne.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5414
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#38

Příspěvek od vla »

Pakliže něco stojí z Číně třetinu toho, co v Evropě a přitom to evropané vyrábí v Číně, je asi někdo v tomto řetězci trošku "nenažraný. Jenže dle mé teorie blahobytu obíhajícího kolem světa asiati po dosažení určité úrovně začnou lenivět a být finančně neúměrně nároční, což povede k výrobě v nyní rozvinuté části světa, neboli v Evropě a koloběh začne nanovo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
dex
Příspěvky: 340
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#39

Příspěvek od dex »

Patřilo by spíš do humoru, ale humorné to není.
Připomnělo mi to tento vtip:
https://img.kurzy.cz/kreslene-vtipy/nov ... e-lode.jpg
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#40

Příspěvek od Yarkho »

Neviem ako vy, ale pokiaľ si vezmem v Číne vyrábané hľadáčiky so sklami S-FPL53+lanthan (Evoguide 50mm cca. 6,7 tis.), kvalitné amici hranoly (7,1 tis. Kč), a špičkové okuláre z US/EÚ/Japonska (cca. 10 tis.), všetko napočítam 2x, som na 47,6 tis. Kč len taký fukot.

Takže cena triedrov ako Swarovski mi až taká prehnaná nepríde, najmä ak do úvahy vezmem i potrebu vhodných vrstiev vrátane fázovej na Schmidt-Pechanových hranoloch.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#41

Příspěvek od Yarkho »

Vidím, že trochu matematiky zastavilo dojmológiu o zaslúženom konci našej civilizácie.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4521
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#42

Příspěvek od dvader »

Yarkho píše: 23. 04. 2024, 08:50 Takže cena triedrov ako Swarovski mi až taká prehnaná nepríde
No ono jak kde...
Když jsem si před lety pořizoval Kowa Genesis 8x33 a porovnával to s jinými triedry, tak obdobný model od Svařáka stál 2x tolik a nebyl lepší - byl asi srovnatelný. Lišilo se to tím, že Svařák měl sice lépe zkorigované pole než Kowa, ale byl zase více barevnější. Mě vadila více ta barva než zkreslení na krajích pole, tak to bylo jasné. Navíc ta cena...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1483
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#43

Příspěvek od Yarkho »

No jo, tiež už mám za to, že od istej ceny nie som ochotný pozerať sa na fialovú (ani v rohoch).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 273
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Čínské klony triedrů SWAROVSKI

#44

Příspěvek od FrantaB »

Se Swaro optikou se potkávám dost let v úplně jiném oboru než amatérské astro.
A z toho co vidím a co jsem za tu dobu zachytil za informace, základním rozdílem Swaro čoček oproti všemu ostatnímu v sériové výrobě je leštění, respektive dosahovaná drsnost. Geometrickou přesnost zvládá kdekdo (ostatně Meopta je v oboru sférických čoček z toho nejlepšího co na světě existuje), ale udělat přitom ještě minimální drsnost povrchu (=co nejmenší lokální rozdíly +/- oproti "průměrné geometrické" ploše čočky) je ještě jiný příběh.
Abychom si rozuměli-sériová výroba je Swaro, Nikon, Pentax, Kowa... Takahashi a podobně jsou podle mně butikoví výrobci (kteří něco takového samozřejmě taky umí).

Tahle skutečnost vede k tomu že obdobné/stejné vrstvy na Swaro optice "fungují tak nějak líp", protože mají rovnoměrnější tloušťku. A jsem přesvědčený (byť to nemám jak podložit měřením) že tohle je důvodem vysoké světelné propustnosti a malých ztrát ve Swaro optice. Že to je to proč pozdě večer ve Swaru ještě vidíte barvy, i když holým okem nebo jinou optikou už většinu obrazu vnímáte černobíle.
Taky to přispívá k tomu, že se obraz udrží o něco déle ostrý v mizerných světelných a teplotních podmínkách (=v rozklepaném vzduchu a/nebo při koukání přes několik termoklin a střihů větru)

A dovolím si tvrdit, že tohle je něco co číňan v nejbližší době neokopíruje ani kdyby se rozkrájel. O něco později? Ano.
Blbé je, že číňan optikou zásobuje domácí trh, JV Asii, Oceánii a Indii (viděl někdo krom +/- vojenského výzkumu indického výrobce optiky? Já ještě ne...), což je dohromady 42-45+% světové populace (+ Afrika...), takže se mu ve střednědobém horizontu bohatě vyplatí nahnat na nějakou dobu pár desítek tisíc lidí aby se se státní subvencí na podporu konkurenceschopnosti učili leštit...
Bude někoho v Oceánii nebo Africe zajímat Swaro s pořizovací enou, která udrží celou vesnici při životě měsíc? Ne.
Bude je tamtéž zajímat 85+% Swarováku za 10% ceny? Jasně že jo...
A platí to i o spoustě jiných věcí.

Někdy před 15 lety jsme vstoupili do období druhé průmyslové revoluce-ne že bychom dokázali něco vyrobit nějak podstatně přesněji než před 100 lety, ale je to možné s naprosto zlomkovými náklady, za absurdně kratší čas a s obrovskou opakovatelností.
Naprostá většina lidí si to vůbec neuvědomuje (že třeba ve strojařině se dosahované přesností nezměnily 140-150 let, ale o několik řádů poklesla časová náročnost a zároveň o několik řádů vzrostla opakovatelnost a rychlost výroby).


A ano, tím že se spousta pokročilých věcí vyrábí v Číně kvůli outsourcingu a/nebo úsporám mzdových nákladů je problém a příčina současného stavu, protože když v některých oborech stavíte fabriku nebo linku v Číně, tak v hale na druhé straně ulice paralelně vzniká přesná kopie. Už jsem ve svém širším okolí zaregitroval více případů, kdy došlo k totálnímu odpisu investice v ČLR, protože se náhodou zjistilo že s tím jak se staví to číňan se skluzem pár (desítek) hodin kopíruje o pár metrů vedle.
A viděl jsem na veletrhu nájezdy čínských kobylek se smártfouny s dobrým foťákem na "selfietyčích" se zabudovanými IR a laserovými měřiči polohy a vzdálenosti, jak skupinově ze všech možných úhlů fotí kdeco. Takže tvořili soubory fotek z X úhlů se známými vzájemnými polohami objektu i optiky v prostoru, z čehož (při dobrém prvedení) s dnešní technikou po zpracování vypadne 70+% hotový 3D model. To bylo před pěti lety...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Odpovědět