Mazací tuk pro montáž HEQ5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Jirka M.
Příspěvky: 19
Registrován: 07. 09. 2017, 13:40
Bydliště: 36221 Nejdek
Věk: 79

Mazací tuk pro montáž HEQ5

#1

Příspěvek od Jirka M. »

Nepodařilo se mi někde najít konkrétní typ doporučeného mazacího tuku pro montáž HEQ5. Na dotaz mi firma Teleskop-Spezialisten (DE) písemně doporučila tuk Liqui Moly LM 47 3510, který oni výhradně používají. Rozsah má -30°C až +130°C. V Česku by měl být dostupný.

Odkaz:
https://www.teleskop-spezialisten.de/sh ... :5342.html

Možná se někomu tato informace může hodit, případně má někdo zkušenosti s jiným tukem. Montáž jsem zatím nerozebíral, zkušenost s tukem nemám.

Děkuji i za další informace ohledně demontáže, odmaštění, vyčistění, seřízení, apod.
Jirka M.
Ref TAL D100/1000, Newt SW 200/1000, HEQ5 SynScan Pro, MGEN2, mont. GS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#2

Příspěvek od MilAN »

A máš nějaký důvod, proč to rozebírat a mazat ? Kolik hodin provozu to má za sebou ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#3

Příspěvek od juh »

Liqui Moly LM 47 som chvíľu testoval, ale na astro techniku ho nepoužívam. Maximálne tak na náradie.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#4

Příspěvek od hades »

Mám dobrou zkušenost se Super Lube https://www.klicovecentrum.cz/produkt/m ... -lube-tuk/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#5

Příspěvek od juh »

Skončil som pri nečom podobnom, pri teflonovej vazelíne od Baaderu (zrejme vyrába niekto iný, pravdepodobne ju len ponúkajú pod svojou značkou). Ponúkajú ju pre viacero teplotných rozsahov: Baader-Planetarium.com Q=Baader+Machine-Grease
Jirka M.
Příspěvky: 19
Registrován: 07. 09. 2017, 13:40
Bydliště: 36221 Nejdek
Věk: 79

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#6

Příspěvek od Jirka M. »

Děkuji za odpovědi.
Shodou okolností jsem si nedávno dělal statistiku pozorování 2020 až 2023, odkdy mám HEQ5. V Krušných horách máme dost nepříznivé počasí, celkem jsem měl jen 128 pozorování krát cca 4 -5 hodin, takže okolo 500 až 600 hodin celkem.

Samozřejmě se mi do demontáže moc nechce, zatím se připravuji teoreticky. Nepozoruji problém s pohonem i při -10°C. Jedině při vyvažování dalekohledu okolo osy RA cítím na J straně meridiánu podstatně větší odpor než na Z, což trochu znepřesňuje vyvažování. Mohla být být i jiná příčina, např. zatuhlá vazelina, nepřesná montáž ložisek, přílišné utažení, nečistota, apod. DE osa běží citelně lehčeji než RA, při porovnání bez dalekohledů. O zatuhlém tuku a o případné nepečlivé montáži od výrobce se občas psalo. Na tom německém webu je i snímek vadného povrchu osy. Měl jsem jednou demontovaný šnek RA, tam mi vazelina připadala pěkná, čistá, řídká. Takže váhám s demontáží, navíc mám přesně seřízený polární hledáček a vůle. To vše by se muselo opakovat. Dalším důvodem by mohlo být i zatížení Newtonem D200/1000, což už je na hranici nosnosti montáže, hlavně pro astrofoto.

Zdravím,
Jirka M.
Ref TAL D100/1000, Newt SW 200/1000, HEQ5 SynScan Pro, MGEN2, mont. GS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#7

Příspěvek od MilAN »

Tebou popisovaný rozdíl při otáčení RA osy bude zřejmě způsobován přílišným utažením ložiska osy. Na to stačí nepatrně povolit matici RA osy (u polárního hledáčku)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#8

Příspěvek od hades »

Pro demontáž, vyčištění a opětovné složení, je potřeba dvou speciálních nástrojů, jeden se dá koupit, druhý je lepší si nechat vyrobit. Už jsem pár montáží čistil a můžu říct, že je to velká piplačka a osobně bych ti to nedoporučoval. Jak píše MilAn, problém bude jinde než v nekvalitní nebo vyběhané vazelíně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mazací tuk pro montáž HEQ5

#9

Příspěvek od Yarkho »

Nie je mi z debaty jasné, prečo sa má montáž premazávať. Je problém pri guidingu (zadrháva to - vyrába exkurzie v nejakej z osí)?

Newton nemá hmotnosť rozloženú osovo symetricky (ani vzhľadom na vlastnú optickú os); pri vyvažovaní montáže to môže hrať úlohu. Osobne mám C8 ako maximum pre HEQ5, a to s tým bežne nefotím. Lepšie ako špekulovať nad vylepšeniami montáže bude kúpiť EQ6, nie?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět