Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#121

Příspěvek od Homer »

Nemínil jsem shazovat tento národ - není horší ani lepší než jiné národy. A to už i proto, že se jeví, že naši předci přežili dvě "úzká hrdla lahve". Jednou před cca 120 000 roky v počtu údajně 500 - 600 jedinců na celé Zemi a poté před cca 70 000 lety v počtu cca 1000 jedinců. Náš druh se tak v těchto obdobích nacházel na pokraji vymření. Proto je naše genetická různost velmi chudá a je docela blízká biblickým Adamovi a Evě :-).
Někde jsem četl, že dvě tlupy šimpanzů se vzájemně liší geneticky víc, než kterěkoliv vybrané lidské skupiny.
No a z toho bych odvodil, že co do inteligence jsme na tom po celém světě hodně podobně. Nějaké rozdíly proto budou tvořeny životními podmínkami, rodinami, vzdělávacími systémy a podobně.
Takže počítám, že průměrný návštěvník české hvězdárny se nebude mnoho lišit od průměrného návštěvníka kterékoliv hvězdárny ve světě.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#122

Příspěvek od peta62 »

S tim silne nesouhlasim, ale obavam se, ze bychom pokracovanim zbytecne pridelavali vrasky adminum.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#123

Příspěvek od Ekolog »

Nové Pepíčkovy perly z vitríny v Jindřichově Hradci:

Původní Cass. byl 250/3750 než byl nevratně poškozen. Hádejte kým?
Co si pamatuji Gagarin letěl 12.4.1961 a nikoliv 1958.
Pojednání o astrofotografii je prostě uchvacující. Až na to, že na hvězdárně je parádní vybavení a nikdo s ním neumí a nikdo s ním nepracuje.
Přílohy
vitrina4.jpg
vitrina4.jpg (862.19 KiB) Zobrazeno 1165 x
vitrina3.jpg
vitrina3.jpg (1.26 MiB) Zobrazeno 1165 x
vitrina2.jpg
vitrina2.jpg (1.46 MiB) Zobrazeno 1165 x
vitrina.jpg
vitrina.jpg (1.06 MiB) Zobrazeno 1165 x
astrofoto_jh.jpg
astrofoto_jh.jpg (836.92 KiB) Zobrazeno 1165 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#124

Příspěvek od biker.fm »

Nektere pasaze jsou jak od maleho decka z prvniho stupne ZS. Celkova uprava a vzhled, skoda slov. To si nikdo zodpovedny neprecetl co syn tam pise a jen to tam vystavili verejnosti ? Nikdo neprovedl korekturu ? Nenasel se nikdo kdo by rekl jak to ma cele vypadat ? Veskery text je vycentrovan na kazdem radku. Autor asi nema hlubsi znalosti v ovladani editoru a nevidel jinde jak to vypada s predavanou textovou a vizualni formou. A o te astrofotografii, to je taky zajimave cteni. Vzdycky jsem mel za to ze kazda oblast se ma verejnosti prezentovat v tom nejlepsim svetle a nema se nikdo z navstevniku privadet v omyl. A tech omylu tam je lze najit docela dost.
BertCZ píše: 12. 03. 2024, 09:37 Když už jsme u těch překlepů, tak mne docela pobavilo sdělení, že: ... Pořádá přednášky, workshopky, ..... :D
A pribylo nam tady falsi slovicko Salyut. Zde uz ale nejde o doslovny preklep, ty pismenka y/j jsou od sebe docela daleko na klavesnici.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 13. 03. 2024, 18:23, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#125

Příspěvek od mike »

biker.fm píše: 13. 03. 2024, 16:53 A pribylo nam tady falsi slovicko Salyut. Zde uz ale nejde o doslovny preklep, ty pismenka y/j jsou od sebe docela daleko na klavesnici.
A já blbec bych si naivně myslel, že by to třeba mohla být anglická transkripce z azbuky, která je dnes vzhledem k tomu, že většina lidí už pracuje mnohem víc s anglickými zdroji než s ruskými, celkem běžně k vidění i v českých textech...
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#126

Příspěvek od peta62 »

Mne ten Salyut take hned prastil do oci. Pan sice nevi co je na obloze, jak se ovlada dalekohled, ale kasle na cestinu aby se mohl citit svetovy.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#127

Příspěvek od kuceraz »

Tohle už je ale skutečně do očí bijící.
Dost podivná formulace vět, otřesné formátování, špatné skloňování, faktické hrubé chyby.

Napsat, že byl vypuštěn Sputnik v roce 57 a o rok později letěl Gagarin, přičemž o doslova o 4 řádky níže už uvádí, že Gagarin, jako první kosmonaut, letěl v roce 61.
Napsat, že "Spojené státy a Sovětský svaz začaly soutěžit o vědecké a technologické převahy ve studiu kosmu" - soutěžily o převahy?
Že po začátku studené války se to změnilo v geopolitickou rivalitu - a co to bylo do té doby?
Formulace, že členové Apolla 11 byli výsadkáři, je taktéž úsměvná.

Odfláknutá práce, tohle musí praštit do očí i naprosto neznalého návštěvníka a zbytečně to bude degradovat dojem z hvězdárny.
Když už se nechtělo opravdu vůbec nic jiného, šlo to alespoň vložit do toho ChatGPT, aby provedl nějakou korekturu...
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#128

Příspěvek od Homer »

Ano, to je jedna velká bída. Myslím, že tohle by měli místní aktéři ( Ekolog a další ) poslat přílohou v mailu přímo starostovi Kozárovi a dalším radním města. V doprovodném textu uvést všechny výtky a uzavřít to vlastním hodnocením "Pepíčka".
Zde si o tom můžeme sice psát, ale zcela bezzubě.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#129

Příspěvek od Ekolog »

Posílám další video se současným šéfem hvězdárny: od 1m30s



a další:


Zde jsou jednak oba viníci pádu Jindřichohradecké hvězdárny, ale také lidi, kteří museli odejít pro nadbytečnost. Teda, aby nezacláněli.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#130

Příspěvek od Ekolog »

Další poznatky.

Vedení VKC Jindřichova Hradce nemá zájem tristní situaci na hvězdárně řešit. Zda se nám ozve vedení města se zájmem o nápravu silně pochybuji. Nic tomu nenasvědčuje.

Abych se pokoušel křísit, dnes již klinicky mrtvého pacienta nemám zájem. Dokonce myslím, že tento pacient se začíná i rozkládat. Takže končím.

Mohu jen konstatovat. Astronomická obec přišla o další hvězdárnu, asi nejlépe vybavenou v republice. Ostatní členy fóra mohu jen poprosit, aby informace o tomto stavu předali svým známým, kteří mají zájem o návštěvu na této hvězdárně. Úroveň demonstrátorů neodpovídá výši vstupného. Návštěva na hvězdárně jsou vyhozené peníze.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#131

Příspěvek od Homer »

Ekolog:
Tahle situace má ale jen dvě možnosti. Buď to nevzdat, psát vedení města, chodit na veřejné schůze zastupitelstva a tam to řešit, oslovit novináře atd, jak se zde již psalo - NEBO to v sobě, v zájmu vlastního duševního zdraví, spláchnout, zapomenout, věnovat se svým vlastním astro-aktivitám a dělat si radost.
Já osobně bych zkusil první možnost a pokud bych viděl, že jen tluču hlavou do zdi nezájmu, pak bych šel svojí cestou a nechal bych to být. Měl bych alespoň oprávněný pocit, že jsem udělal, co jsem mohl.
Není to jediná hvězdárna takto "vedená".
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#132

Příspěvek od BertCZ »

Ekologu, co jsi udělal (kromě stesků zde na fóru) pro to, aby pacient nezemřel?
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#133

Příspěvek od Ekolog »

Je jasné, že tady tu řadu kroků opravdu nemohu zveřejnit. To bych asi vše zkazil. Dělám na tom od doby co Jana odešla. Bohužel se na městě vyselektovala klika, která má s hvězdárnou jiné zájmy než je veřejná osvěta a seznamování veřejnosti s astronomií. Neangažuji se v tom jen já sám, ale je to nápravy zapojeno hodně lidí. Bohužel zájmy osobního prospěchu převažují.
Věřte, že jsme společně strávili hodně času úvahami jak dál. Co se týká nás pohrobků po Jindřichohradecké hvězdárně, jsme všichni nejen z J. Hradce. Je nám povětšinou přes 60 let a máme své další problémy. A v tomto věku už člověk zvažuje zda má cenu bojovat, co tím získá a zda to má vůbec cenu. Pokud hvězdárnu získáme zpět, a o tom pochybuji, je otázka v jakém stavu. Bude potřeba dalších investicí na nápravu věcí co tam budou po laicích. To nám město stejně neposkytne. A pokud bychom zvítězili na městě stejně bude opozice, která nám bude v budoucnosti házet klacky pod nohy.
A mařit svůj čas DonQuichotským bojem nemá podle mne cenu. A jsou o tom přesvědčeni i další. A pokud vyhrajeme, bude to Pyrhovo vítězství, které zničí obě strany. A nejhorší na celé věci je, že předchozí vedení VKC vyhnalo z hvězdárny ty mladé, co mohli pokračovat po nás. To byl první krok a byl to krok geniální. Včera jsem situaci zvážil, po tom co jsem zjistil, kdo je které straně a končím. Volím cestu duševního zdraví. Tohle si musí dát do pořádku voliči města Jindřichův Hradec.
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#134

Příspěvek od Tramvajak »

Dobrý den,

jsem neznalý minulosti hvězdárny. Zajimalo by mne jak se vlastně dostala hvězdarna do rukou politiků?

Začala hvězdárna jako soukromý "projekt"? A nebo to bylo od začátku v majetku státu (města, obce, nevim jak to napsat)?

T.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

#135

Příspěvek od Homer »

Ekolog:
V takové situaci jsou ty poslední věty nejrozumnějším řešením.
Odpovědět