Orlická observatoř
Orlická observatoř
Zdravím všechny zájemce,
vzhledem k tomu, že jsme někde v devadesátých letech byli s Dr. L.Vyskočilem pro paralaktickou montáž Dr. Mrkose v Praze, sháním další zájemce pro vybudování observatoře na horském vrchu "Koruna"(Orlické hory), je to nad 1000m.(ubytování možné -vojenské bungry) a tím i zprovoznění.
Děkuji !
vzhledem k tomu, že jsme někde v devadesátých letech byli s Dr. L.Vyskočilem pro paralaktickou montáž Dr. Mrkose v Praze, sháním další zájemce pro vybudování observatoře na horském vrchu "Koruna"(Orlické hory), je to nad 1000m.(ubytování možné -vojenské bungry) a tím i zprovoznění.
Děkuji !
Orlická observatoř
Není vyloučeno, že zájemce najdeš. Ve východních Čechách rozhodně ;)
Jakým způsobem si podíl na hvězdárně představuješ?
V jakém časovém horizontu by se to mělo realisovat?
Jaký dalekohled na této pozorovatelně (hvězdárně) má být, a jaký má mít pozorovací program? Kolik jasných nocí do roka na tomto stanovišti je?
V. K.
Jakým způsobem si podíl na hvězdárně představuješ?
V jakém časovém horizontu by se to mělo realisovat?
Jaký dalekohled na této pozorovatelně (hvězdárně) má být, a jaký má mít pozorovací program? Kolik jasných nocí do roka na tomto stanovišti je?
V. K.
Orlická observatoř
To V.K.:
Pokusím se Ti odpovědět na některé Tvé dotazy.
Montáž Dr. Mrkose je vidlicového typu, která byla osazena dalekohledem typu Newton o průměru primárního zrcadla 500mm.
Tubus máme také k dispozici. Bohužel zrcadlo bylo ještě před odvozem z Prahy odcizeno a převezeno do okolí Ústí n/L. (víme
, nedokážeme :-[)
Tudíž bychom měli zájem zmíněný průměr zachovat.
Celý systém by měl fungovat jako automatizovaná montáž s odsuvným půlválcovým pláštěm na vrchlíku vojenského bunkru.
" Koruna " není nejvyšším vrcholem Orlických hor, prvenství si nese Velká Deštná, přesto pozorovací podmínky jsou zde velice dobré. V povzdálí trochu ruší H.Králové (JZ) a z Polska Bystřička (JV, zanedbatelně)
Směrem na jižní stranu, tzn. do Orlického Záhoří je vidět pod horizont. Poslední měření MHV, v říjnu l.r., okolo 6,8mag.
Co do počtu jasných nocí nemohu dost přesně doložit, vzhledem k nadm. výšce však zcela určitě mimo inverzy.
Spoluúčast, podmínky, ......zatím jsem vůbec o tom neuvažoval. Spíš bude určitě ku prospěchu pomoc fyzická a to při úpravě vnitřních prostor bunkru a samozřejmě mechanizmu odsuvné střechy.
Výroba zrcadla bude zajištěna přes J.Drbohlava (cca 50tis.), montáž zatím v rozboru.
Finance bych chtěl zajistit formou darovacích prostředků, takže určitě přivítáme každý dobrý nápad i zájem.
Pozorovací program by se měl specializovat z vyšší části na komety a planetky, určitě však uvítáme i další návrh.
Doba realizace a začátek provozu, nejpozději polovina roku 2008.
Snad jsem odpověděl dostatečně.
Zdraví D.
Pokusím se Ti odpovědět na některé Tvé dotazy.
Montáž Dr. Mrkose je vidlicového typu, která byla osazena dalekohledem typu Newton o průměru primárního zrcadla 500mm.
Tubus máme také k dispozici. Bohužel zrcadlo bylo ještě před odvozem z Prahy odcizeno a převezeno do okolí Ústí n/L. (víme
Tudíž bychom měli zájem zmíněný průměr zachovat.
Celý systém by měl fungovat jako automatizovaná montáž s odsuvným půlválcovým pláštěm na vrchlíku vojenského bunkru.
" Koruna " není nejvyšším vrcholem Orlických hor, prvenství si nese Velká Deštná, přesto pozorovací podmínky jsou zde velice dobré. V povzdálí trochu ruší H.Králové (JZ) a z Polska Bystřička (JV, zanedbatelně)
Směrem na jižní stranu, tzn. do Orlického Záhoří je vidět pod horizont. Poslední měření MHV, v říjnu l.r., okolo 6,8mag.
Co do počtu jasných nocí nemohu dost přesně doložit, vzhledem k nadm. výšce však zcela určitě mimo inverzy.
Spoluúčast, podmínky, ......zatím jsem vůbec o tom neuvažoval. Spíš bude určitě ku prospěchu pomoc fyzická a to při úpravě vnitřních prostor bunkru a samozřejmě mechanizmu odsuvné střechy.
Výroba zrcadla bude zajištěna přes J.Drbohlava (cca 50tis.), montáž zatím v rozboru.
Finance bych chtěl zajistit formou darovacích prostředků, takže určitě přivítáme každý dobrý nápad i zájem.
Pozorovací program by se měl specializovat z vyšší části na komety a planetky, určitě však uvítáme i další návrh.
Doba realizace a začátek provozu, nejpozději polovina roku 2008.
Snad jsem odpověděl dostatečně.
Zdraví D.
Orlická observatoř
Pokusim se v praci pozadat o sponzorsky dar.
Nevim zda to dopadne, ale pokusim se o to
(neco kolem 10 000).
Nevim zda to dopadne, ale pokusim se o to
(neco kolem 10 000).
Orlická observatoř
Na letošním workshopu skupiny Astrofyziky vysokých energií se hovořilo o výrobě (resp. dokončení) robotického 50-cm dalekohledu (zrcadlo 1:3,9), určeného k detekci optických protějšků zábleskových zdrojů gama a rentgenového záření. Zrcadlo už existuje, vybrousil ho dr. Polášek, v VOD AV ČR ho vyhodnotili jako velmi dobré.
Bohužel pozorovací podmínky v Ondřejově jsou skoro nedostačující pro takový průměr a takový účel. Navrhl jsem proto jako stanoviště Kleť, což bylo shledáno jako dobrý nápad.
Pokud by tím stanovištěm mohla být hora Koruna v Orlických horách, je to zkrátka další uvažovatelná varianta.
Pokud by se ale nenašlo jiné stanoviště, prozatím by se to umístilo v Ondřejově, už je na to vyčleněna pozorovatelna.
V. K.
Bohužel pozorovací podmínky v Ondřejově jsou skoro nedostačující pro takový průměr a takový účel. Navrhl jsem proto jako stanoviště Kleť, což bylo shledáno jako dobrý nápad.
Pokud by tím stanovištěm mohla být hora Koruna v Orlických horách, je to zkrátka další uvažovatelná varianta.
Pokud by se ale nenašlo jiné stanoviště, prozatím by se to umístilo v Ondřejově, už je na to vyčleněna pozorovatelna.
V. K.
Orlická observatoř
Jsme zaregistrováni jako občanské sdružení s platným IČO, pod názvem SPRA PV.
To uvádím pro případ zájmu o sponzoring.
Zdraví D.
To uvádím pro případ zájmu o sponzoring.
Zdraví D.
Orlická observatoř
Prosím Tě, Duku, a jak to máte s pozemkem? Patří Vám (nebo Tobě, popř. jiné fyzické osobě) už pozemek, na kterém se bude hvězdárna stavět? A jak to vypadá s inženýrskými sítěmi (zejm. elektřinou)? To je taková důležitá okolnost i pro případnou spolupráci s AVE.
V. K.
V. K.
Orlická observatoř
VK napsal: Prosím Tě, Duku, a jak to máte s pozemkem? Patří Vám (nebo Tobě, popř. jiné fyzické osobě) už pozemek, na kterém se bude hvězdárna stavět? A jak to vypadá s inženýrskými sítěmi (zejm. elektřinou)? To je taková důležitá okolnost i pro případnou spolupráci s AVE.
V. K.
Pozemek neboli ochranné pásmo okolo bunkru bude společnosti, v současné době se dořešuje převod od armády v Pardubicích.
Jo s elektřinou to nebude sranda, alespoň v počátku, uvažujeme prozatím o elektrocentrále, příp. akumulátorech. Další inženýrské sítě, jako např. splašková voda apod. bude řešeno přes EKO Delta.(ekol. WC)´, voda zatím z rezervoárů.
Co se týká energií, studuji teď některá zařízení k využití Sluníčka a větru.
Zdraví D.
V. K.
Pozemek neboli ochranné pásmo okolo bunkru bude společnosti, v současné době se dořešuje převod od armády v Pardubicích.
Jo s elektřinou to nebude sranda, alespoň v počátku, uvažujeme prozatím o elektrocentrále, příp. akumulátorech. Další inženýrské sítě, jako např. splašková voda apod. bude řešeno přes EKO Delta.(ekol. WC)´, voda zatím z rezervoárů.
Co se týká energií, studuji teď některá zařízení k využití Sluníčka a větru.
Zdraví D.
Orlická observatoř
Hodně a hodně práce vyžaduje hodně a hodně úsilí. Taky dobrou partu a dostatek času a peněz.
Nechci Vás jakkoliv ze záměru zrazovat, jen vím, že někdy, když je těch přípravných ( a nutných ) prací přespříliš, jako že v tomto případě ano ( a bez inž. sítí dvojnásob ) se stává, že se prvotní nadšení nějak vytratí. Pak zůstanou 1-2 tahouni, které to může složit.
Ale abyste mi rozuměli, nechci být škarohlíd, naopak Vám přeji mnoho zdaru, jen je dobré i s takovými nebezpečími či alternativami počítat. Homer
Nechci Vás jakkoliv ze záměru zrazovat, jen vím, že někdy, když je těch přípravných ( a nutných ) prací přespříliš, jako že v tomto případě ano ( a bez inž. sítí dvojnásob ) se stává, že se prvotní nadšení nějak vytratí. Pak zůstanou 1-2 tahouni, které to může složit.
Ale abyste mi rozuměli, nechci být škarohlíd, naopak Vám přeji mnoho zdaru, jen je dobré i s takovými nebezpečími či alternativami počítat. Homer
Orlická observatoř
To Duk: Díky za podrobné informace. (ještě budu chtít určitě mnoho dalších )
Jak se díváš na případnou spolupráci s Astrofyzikou vysokých energií (AVE)?
Jak jsem pochopil, máte už prakticky celý dalekohled a montáž. Nějakým schůdným způsobem řešíte i finanční situaci. Máte i pozorovací program.
Protože dalekohled AVE je také z větší části hotov, co bys říkal možnosti, že by tam byly dva půlmetrové dalekohledy, jeden váš a jeden AVE?
V. K.
Jak se díváš na případnou spolupráci s Astrofyzikou vysokých energií (AVE)?
Jak jsem pochopil, máte už prakticky celý dalekohled a montáž. Nějakým schůdným způsobem řešíte i finanční situaci. Máte i pozorovací program.
Protože dalekohled AVE je také z větší části hotov, co bys říkal možnosti, že by tam byly dva půlmetrové dalekohledy, jeden váš a jeden AVE?
V. K.
Orlická observatoř
Duk napsal:
Co do počtu jasných nocí nemohu dost přesně doložit, vzhledem k nadm. výšce však zcela určitě mimo inverzy.
Jen tak pro informaci. Takhle to tam vypadalo letos v lednu při inverzi.
http://www.digineff.cz/galerie/showphot ... =1&cat=505
Co do počtu jasných nocí nemohu dost přesně doložit, vzhledem k nadm. výšce však zcela určitě mimo inverzy.
Jen tak pro informaci. Takhle to tam vypadalo letos v lednu při inverzi.
http://www.digineff.cz/galerie/showphot ... =1&cat=505
Orlická observatoř
Dobrý počin Duku.
Jestli se jedná o dvoupatrový pěchotní srub pro 30 lidí,tak to je príma základna. V některých je po letech i fungující kanalizace a zdroj vody. Hromada prostoru a možností. Problém je snad jen s vlhkostí a teplotou. Stálá teplota 7-8st.C V zimě nezmrzneš,v létě se neohřeješ. Spaní je,ale paráda. Pěchotní sruby jsou armády a poslední dobou se je docela daří převádět do soukromých rukou i za předpokladu některých omezení. Co cesta,je ke srubu dobrý přístup? (povolení) Před lety měl kamarád v merku srub na Anenském vrchu. Pěkný místo na pozorování,jen silnice byla vzdálená 1.5km. Byl druhý v pořadí,teď má srub v Odolově.
Držím vám palce.
Jestli se jedná o dvoupatrový pěchotní srub pro 30 lidí,tak to je príma základna. V některých je po letech i fungující kanalizace a zdroj vody. Hromada prostoru a možností. Problém je snad jen s vlhkostí a teplotou. Stálá teplota 7-8st.C V zimě nezmrzneš,v létě se neohřeješ. Spaní je,ale paráda. Pěchotní sruby jsou armády a poslední dobou se je docela daří převádět do soukromých rukou i za předpokladu některých omezení. Co cesta,je ke srubu dobrý přístup? (povolení) Před lety měl kamarád v merku srub na Anenském vrchu. Pěkný místo na pozorování,jen silnice byla vzdálená 1.5km. Byl druhý v pořadí,teď má srub v Odolově.
Držím vám palce.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Orlická observatoř
Jestli tam ty hvězdárny budou dvě, to bude teprve počin! Ale je otázka, zda se AVE pro to rozhodne, jinak ona si v krajním případě vystačí s Ondřejovem.
V. K.
V. K.
Orlická observatoř
To Homer, Krupp, Kami:
Děkuji za podporu, rád se podělím o další zkušenosti a doufám, že se jednou na té "KORUNĚ" sejdeme, třebas u příležitosti jejího slavnostního otevření.
To Homer:
S tím nadšením a pozvolném opouštění zájmu, vím o čem mluvíš, jednu takovou zkušenost už mám za sebou a je to přesně jak popisuješ.
Bohu dík už je to z dávnější doby, a tak jsem již asi pozapoměl
To Kami:
O pěchotní srub se nejedná. Je jednopatrový, spíš polopřízemní, tzn. asi tak do jedné třetiny výšky pod úrovní okolního terénu a z jedné strany pod návalem zeminy zakryt zcela.
Přesto, že se o pěchoťák nejedná, prostoru je v něm dost jak pro aparatůru, tak i ložnice ku spaní.
S teplotním řežimem máš zcela pravdu.
K tomuto bunkru, ale i k ostatním v blízkém okolí vede asfaltová cesta cca 2,5m (vzdálenost cca 10-25m.
Obvzlášť velice zajímavé jsou zde noční podmínky v měsících říjen, listopad.
Tak rychle jsme ještě z vrcholu bunkru nebyli uvnitř ;D
Říje je hold říje ;D
S pozdravem Duk
Děkuji za podporu, rád se podělím o další zkušenosti a doufám, že se jednou na té "KORUNĚ" sejdeme, třebas u příležitosti jejího slavnostního otevření.
To Homer:
S tím nadšením a pozvolném opouštění zájmu, vím o čem mluvíš, jednu takovou zkušenost už mám za sebou a je to přesně jak popisuješ.
Bohu dík už je to z dávnější doby, a tak jsem již asi pozapoměl
To Kami:
O pěchotní srub se nejedná. Je jednopatrový, spíš polopřízemní, tzn. asi tak do jedné třetiny výšky pod úrovní okolního terénu a z jedné strany pod návalem zeminy zakryt zcela.
Přesto, že se o pěchoťák nejedná, prostoru je v něm dost jak pro aparatůru, tak i ložnice ku spaní.
S teplotním řežimem máš zcela pravdu.
K tomuto bunkru, ale i k ostatním v blízkém okolí vede asfaltová cesta cca 2,5m (vzdálenost cca 10-25m.
Obvzlášť velice zajímavé jsou zde noční podmínky v měsících říjen, listopad.
Tak rychle jsme ještě z vrcholu bunkru nebyli uvnitř ;D
Říje je hold říje ;D
S pozdravem Duk
Orlická observatoř
To V.K.:
Zájem o případnou spolupráci, třeba i využítí přístroje z AVE, zní určitě velice dobře. Vůbec se tomu já, ale i ostatní bránit nebudou, spíš naopak.
Ale myslím si, že to nebude až zase tak jednoduché, protože s touto nabídkou by měl přijít předně někdo konkrétní z AVE.
Přesto děkuji za informaci.
V případě, že máš bližší možnosti zprostředkování kontaktu, budeme se těšit.
Současně dodávám, že se nebráním já, ale i ostatní členové SPRA, získat do svých řad nové zájemce jak na "KORUNU", tak i "LITOBOŘ"
D.
Zájem o případnou spolupráci, třeba i využítí přístroje z AVE, zní určitě velice dobře. Vůbec se tomu já, ale i ostatní bránit nebudou, spíš naopak.
Ale myslím si, že to nebude až zase tak jednoduché, protože s touto nabídkou by měl přijít předně někdo konkrétní z AVE.
Přesto děkuji za informaci.
V případě, že máš bližší možnosti zprostředkování kontaktu, budeme se těšit.
Současně dodávám, že se nebráním já, ale i ostatní členové SPRA, získat do svých řad nové zájemce jak na "KORUNU", tak i "LITOBOŘ"
D.