rozborka iOptron CEM40

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

rozborka iOptron CEM40

#1

Příspěvek od dex »

Řeším problém s CEM40 a prosím o pomoc.

Jde o náhradu iPolar za optický polární hledáček podle návodu http://www.ioptron.com/v/Manuals/7433_I ... _CEM40.pdf
Zasekl jsem se hned na bodu 3 maniálu, “Remove counterweight shaft mounting house. There is a socket screw on top and two set screws on the side”.

Všechny tři šrouby jsem úplně vyndal, ale i tak ta věc “counterweight shaft mounting house” jde povytáhnout na RA ose asi jen půl centimetra a pak už prostě ne.
Zkusil jsem i krok 4, uvolnit samotný iPolar, sice se oddělí od RA osy, ale nejde vytáhnout skrz otvor ve věci “counterweight shaft mounting house”, protože ten je menší než průměr iPolaru.
Hledání na Youtube nepomohlo, tam je jen video k výměně iPolar u CEM70, kde sundavání “counterweight shaft mounting house” není vůbec potřeba, protože má otvor větší a iPolar jím normálně proleze ( ).

Má někdo nějaký nápad nebo možnost se ta to mrknout a zkusit s tím něco udělat?
Montáž mám poblíž Prahy.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: rozborka iOptron CEM40

#2

Příspěvek od dablik »

Dokazes ten krouzek (housing) otocit? Muze to tam byt o neco chycene, ale otacet by tim po uvolneni vsech cerviku melo jit (a mozna to pak muzes lehkym tahem vytahnout ven).. Jenom uvazuju, jak bych postupoval.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: rozborka iOptron CEM40

#3

Příspěvek od Evzen »

Jak píše "dablik". Po odstranění toho "socket screw on top" a povolení těch dvou červíků na boku s tím musí jít otáčet a v mém případě bez násilí i sundat. Asi bych se nebránil drobnému násilí...
Dík za inspiraci. Používám ustavení v Ekosu (INDI) a iPolar stejně nepoužívám - tak ho demontuju.
E.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: rozborka iOptron CEM40

#4

Příspěvek od dex »

Všechny tři šroubky (ten horní i dva červy z boku) jsem úplně odstranil.
O jiných nevím a ani návod o nich nemluví.
Násilím (přes páku závažovou tyčí) tím na RA ose otáčet jde, ale bez ní ne, je to ztuha.
Při otáčení mi šlo po RA ose povysunout jen půl centimetru, při snaze “vyšroubovat” housing ještě výš pak z RA osy začnou padat špony.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: rozborka iOptron CEM40

#5

Příspěvek od dex »

Vyřešeno.
Pomohla teplotní metoda.
Horkovzdušené pistole jsem se bál, tak po mrazivé noci jsem vynesl montáž na sluníčko a ta černá věc pak po oslunění metodou “když to nejde silou, půjde to větší silou” nakonec povolila.

Za tu dobu se mi ovšem podařilo ztratit červík, kterým se má optický hledáček přifixovat, tak to zatím složit nemůžu.
Odpovědět