Zkrácení optické cesty

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nevidany
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 10. 2014, 20:15
Bydliště: České Budějovice / Praha

Zkrácení optické cesty

#1

Příspěvek od nevidany »

Ahoj, prosím o radu (a hlavně znalosti), jak zkrátit optickou cestu níže.
Přidal jsem filtrové kolo, koupil pár redukcí a Hyperion jsem doostřil, Ethos už nikoliv... Vzhledem k tomu, že Ethos doostřím na cca 100m, tak předpokládám, že mi chybí několik milimetrů.

Celestron CPC1100 | 3"->2" | moje žvejknutá podložka na 3/4 otáčky| Reduktor | 2"->M48 | M48->M54 | Kolo| M48->M48| M48-> nějaký "Baadeří konus na imbus"? | Click lock -> T2| Zrcátko

Prvně, narazil jsem na několik problémů, které jsem neuměl lépe vyřešit a na neschopnost některé věci pojmenovat.

1) Feather touch překáží našroubování filtrového kola. "Vyřešil" jsem umístěním reduktoru před filtrové kolo. Tedy první otázka je, jde vůbec ostření vyndat tak, abych mohl našroubovat filtrové kolo blíž?
2) "Baadeří konus na imbus" asi nebude správné pojmenování
3) M48 atp. = asi metrický závit a průměr v mm, ale jak se jmenují ty hrubé závity? Většinou hledám jako 2" atp., jenže to do značné míry přidává obrovský balast do vyhledávání.

Za druhé, mne napadlo jako řešení (dle priorit, ale třeba přemýšlím úplně blbě)

1) Něco jako otočný závit pro tu redukci 3"->2", tak abych ji mohl dotáhnout a zároveň držel ve správné pozici filtrové kolo.
To mi umožní zkrátit cestu o 5mm pouhým přeskládáním (Reduktor má hrozně dlouhý závit co se vejde do click locku)

2) Sehnat redukci 2"->M54
To by vyřadilo 2"->M48 | M48->M54 a předpokládám ušetřilo taky pár mm

3) Sehnat Click lock na M48 a namontovat jej přímo na filtrové kolo
To ušetří možná 8mm

4) Click lock namontovat na zrcátko (Zjistit jaký tam je závit, jestli to jde vůbec) a T2 dát na filtrové kolo.

Za třetí

Nemá to už někdo vymyšlené, ať nevymýšlím znovu kolo?

Děkuji,
Rosťa

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrácení optické cesty

#2

Příspěvek od MMys »

Proč tam máš vůbec reduktor ? Je k tomu nějaký důvod ?

Reduktor je primárně na focení, a musí mít dodrženou předepsanou vzdálenost 105mm do fokální roviny, aby redukoval tak jak má a korigoval pole optimálně. Takhle daleko, jako to máš, přes filtrkolo, prodlužky, zrcátko, to je holý nesmysl.

Vyndej reduktor, a bude po problému.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nevidany
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 10. 2014, 20:15
Bydliště: České Budějovice / Praha

Re: Zkrácení optické cesty

#3

Příspěvek od nevidany »

Reduktor je aktuálně hned u stroje. Nevěděl jsem, že ho nemohu posouvat v optické cestě. Děkuji. Každopádně umístění je kvůli tomu, že neumím dát filtrové kolo blíž ke stroji...

Důvod proč ho tam mám? Kolega má stejnou sestavu bez reduktoru (který vyndal kvůli filtrovému kolu). Menší f/6,3 mi vyhovuje. FOV úžasné s 21mm Ethosem.

Když bude nejhůře, tak reduktor vyndám. To ale pořád neřeší ten problém, jak namontovat filtrové kolo k dalekohledu.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Zkrácení optické cesty

#4

Příspěvek od dvader »

Reduktor na vizuál nepoužívej.
Já mám 2” pětipozicové kolo a s FeatherTouch problém nemám - mám to kolo natočené tak, že směrem k ostření mám právě ten nejužší okraj…

No a ohledně zkrácení optické cesty:
Baader dělá redukci 3” na 2” v nízkém provedení - číslo ti neřeknu, ale v Supře budou vědět.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrácení optické cesty

#5

Příspěvek od MMys »

Reduktor na vizuál je fakt blbost. Pokud chceš ještě větší pole, je výhodnější si pořídit delší okulár.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zkrácení optické cesty

#6

Příspěvek od MilAN »

V téhle sestavě stejně nefunguje ten reduktor jako 0,63x. ( zkus si průchodem hvězdy, jak je skutečně velké zobrazené pole). A vzhledem k nedodržení backfokusu bych měl obavy, že se ještě více zhorší aberace u tak už bídného reduktoru. Stejně velké pole zobrazí bez reduktoru třeba velmi slušný a laciný okulár Aero F=40 od Sky Watcheru- a to při podobném zvětšení
Pokud tam vadí ostření našroubování filtr kola, dá se tam dát místo reduktoru určitě odpovídající prodlužovací kroužek. Pak zaostřit určitě půjde.
Určitě by se mi více líbil Click-lock na výstupu dalekohledu a nos na filtrkole, ale 3 Click- locky je už divočina.
Pokud bych měl možnost to skládat od začátku, pak : click-lock na výstupu, do něho hranol na něj filtrkolo a click-lock.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nevidany
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 10. 2014, 20:15
Bydliště: České Budějovice / Praha

Re: Zkrácení optické cesty

#7

Příspěvek od nevidany »

Děkuji všem za reakce.
V této sestavě (na obrázku) jsem samozřejmě nikdy nic v noci nepozoroval. Původně jsem měl Reduktor - click/lock - hranol. CA jsem nepozoroval. Porovnáno se stejným dalekohledem bez reduktoru. Mnohokrát.
Z toho důvodu jsem ho chtěl zachovat. Nevěděl jsem, že to nemám používat, že to není dobré... prostě jsem to používal ... a co je horší, líbilo se mi to.

Každopádně zaznamenávám pro mne použitelné nápady:
1) dát Click lock rovnou na dalekohled, řeší problém s nemožností našroubovat filtrové kolo blíže ke stroji.
Filtrové kolo za zrcátkem je asi jen estetický problém. Bál jsem se do něj vrtat, ale předpokládám standardní závity.
2) redukci 3” na 2” v nízkém provedení

Používám tuhle apku na výpočet FOV, je to špatně? (okuláry jenž mám s velkými ohnisky) Přijde mi, že to samé i vidím.

Omlouvám se, pokud možná vypadám zatvrzele, pro někoho možná i hůř. Přesto, Vaše rady si beru k srdci.
Přílohy
astronomy_tools_fov (1).png
astronomy_tools_fov (1).png (472.09 KiB) Zobrazeno 1446 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrácení optické cesty

#8

Příspěvek od MMys »

Jenže to, co ti ukazuje ta appka, není pravda. Reduktor s okulárem v jiné vzdálenosti než předepsané (105mm) nemá redukční poměr 0.63x, ale méně. Možná i o dost, nechce se mi to teď počítat, stejně bych musel odhadovat, jak to máš dlouhé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zkrácení optické cesty

#9

Příspěvek od MilAN »

Ta apka určitě nebude počítat špatně - vždyť je to jen dělení mezi 2 čísly :)
S čím už ale nepočítá, je třeba to, že při tvé konfiguraci do délky je vlivem ostření ohnisková délka dalekohledu o cca 20% delší. Dál nepočítá s tím, že kvalitní pole těchto katadioptrů je max,40´, a to ještě s odřenýma ušima ( vinětace, koma, astigmatismus). Takže ti neřekne nic o tom, že sice výpočet je korektní, ale pro tebe už nepoužitelné hodnoty. Takže ty si klidně zredukuješ ohnisko 0,63x, ale už ti neřekne, že stejným poměrem se ti zmenší kvalitní pole ( měřeno v mm v redukovaném ohnisku) .Takže i sebekvalitnější okulár, který má polní clonu větší než tato hodnota, ve zbytku pole bude více vinětovat a bude mít ke kraji prudce se zhoršující definici obrazu.
A o tom, že reduktor v téhle vzdálenosti má jiný poměr než 0,63x, jsem už psal v prvním příspěvku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Zkrácení optické cesty

#10

Příspěvek od Yarkho »

Použijúc Vašu metaforu, vymýšľate koleso v podobe mnohouholníku a potom Vám to hrká. Vyhodil by som reduktor a vymenil filtrové koleso za UFC, ktoré sa namontuje priamo pred zenitové zrkadlo.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrácení optické cesty

#11

Příspěvek od biker.fm »

Omlouvam se za hloupy dotaz, co to je UFC ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nevidany
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 10. 2014, 20:15
Bydliště: České Budějovice / Praha

Re: Zkrácení optické cesty

#12

Příspěvek od nevidany »

Já rozumím, původně (ještě včera) jsem mezi okulárem a reduktorem měl pouze zrcátko, nic víc. Kolik to je k fokální rovině nevím. Zrcátko má 72,5 + Click lock cca 33mm + podle okuláru ? = ?115mm? Kolik to změnilo f, netuším.
Nevěděl jsem, že to má být 105mm, což nikde nepopírám.
A uznávám, že teď to mám blbě...
A hned můj první dotaz je :
1) Feather touch překáží našroubování filtrového kola. "Vyřešil" jsem umístěním reduktoru před filtrové kolo. Tedy první otázka je, jde vůbec ostření vyndat tak, abych mohl našroubovat filtrové kolo blíž?
Já to takhle nechci nechat.

Pokud se tu někdo dovede přenést přes to, že bych rád zachoval reduktor sic! v jiné pozici, budu rád za další rady. Případně, pokud mi někdo poradí, kam tedy ten reduktor mám přesně dát, abych měl nejlepší výsledek, budu šťasten.

Rozumím, že si většina myslí, že reduktor tam mít nemám a nemám problémy. Pokud ale někdy někdo zavítáte k Boleticím, můžete si to porovnat pohledem s reduktorem a bez něj.

UFC = šuplík? Kolo mi přijde pohodlnější.

Edit: Nejen pro Tomáše... https://www.cloudynights.com/topic/3437 ... isual-use/
However, I took out my binos and put in a 2" 26mm EP and was blown away! The field of view seemed brighter with more contrast. The black background seemed blacker than without the reducer. Also, the field appeared wider in my EP. I keep my reducer in at all times now, whether for visual or AP.
Už jsem si fakt začínal myslet, že to co jsem viděl, jsem si vysnil...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zkrácení optické cesty

#13

Příspěvek od MilAN »

1/ Pokud už víš, že reduktor má být ve vzdálenosti 105mm od ohniskové roviny okuláru, tak je snad jeho umístění už jasné. Jestli zaostříš ???? Možná ??
Pokud bude reduktor před hranolem a v něm Ethos, jsi ale už s backfocusem na 121 mm místo na 105. To už bude mršit kresbu
2/ To, že tenhle reduktor je naprostý úlet je všem kromě tebe jasné- tak v tom ti radit asi nebudu. Neexistuje jediný důvod, proč ho tam na vizuál mít, ale existuje dost a hlavně pádných důvodů, proč ne.
3/ ostření lze vyndat, návod na montáž je na stránkách výrobce mikroostření.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 11. 11. 2023, 16:17, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Zkrácení optické cesty

#14

Příspěvek od mike »

biker.fm píše: 11. 11. 2023, 14:07 Omlouvam se za hloupy dotaz, co to je UFC ?
Baader Universal Filter Changer
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
nevidany
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 10. 2014, 20:15
Bydliště: České Budějovice / Praha

Re: Zkrácení optické cesty

#15

Příspěvek od nevidany »

Všem diskutujícím děkuji za rady. Povedlo se zkrátit o skoro 2cm.
Již se pohodlně pohybuji v rozsahu ostření a reduktor je na rozhodně lepším místě než kdy byl. Test na mezi mraky vykouknuvší Jupiter proběhl úspěšně. Filtrové kolo rotuje mimo ostření.
A díky dalším nevyužitým nápadům a příteli na telefonu mám v hlavě další možnosti zkrácení o min. další 3cm.

Díky,
Rosťa
Přílohy
IMG_20231111_193519.jpg
IMG_20231111_193519.jpg (804.56 KiB) Zobrazeno 1262 x
Odpovědět