Trápení s flaty a darky u Canon 6D

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Trápení s flaty

#91

Příspěvek od peto »

Ten zeleny flak je len na Light snimkoch. Ked som zlozil len tie styri Light snimky bez Darkov a Flatov, a vyzoomoval som ten zeleny flak, tak je tam vidiet "stlpce" bayeovej masky? je to luminiscencia? v strede to nevidno.... tam je standardny sum.

vyzoomovany zeleny flak:
zeleny_flak.png
zeleny_flak.png (37.44 KiB) Zobrazeno 841 x
stred toho isteho snimku:
stred.png
stred.png (35.59 KiB) Zobrazeno 841 x
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Trápení s flaty

#92

Příspěvek od Osel »

Chlapi tady žádný světlo okolo není ani kamery, na pětiminutových snímcích to nikdy nebylo až na desetiminutovém, a teploty v květnu jsou tady na serveru skoro stejné jako teď, spíš letos naopak podzim je teplejší než bylo jaro.
No nedá se nic dělat.
Děkuji za vaši snahu, prostě ořezávání snímků mě nemine.
Ale přínosem tato debata byla.
Peto objevil návod na nastavení Canonu při flatech, o kterém myslím ani hodně zkušení borci nevěděli, jinak by nás přeci nenechali se v tom motat.
Ještě jednou velké díky :!: :!:
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Trápení s flaty

#93

Příspěvek od peto »

Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Trápení s flaty

#94

Příspěvek od Osel »

Peto tohle jsou všeobecné informace, tady u mě v lese je úplné mikroklima a při desetiminutových snímcích je teplota čipu úplně jinde a jestli je okolní teplota 10 nebo 5 st už asi nebude rozhodující, dokonce se tu objevil názor že někdo pokud není okolní teplota nad 15 st tak se ani nějakými darky u 6D nezdržuje. :D , co fotograf to individuální postup.
Takže se vrátím k osvědčeným 300s. Expozicim na L-enhance a 180 s. Na Lpro, dost už bylo pokusů ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Trápení s flaty

#95

Příspěvek od MMys »

Ono záleží, co fotíš, a jak moc z toho pak lovíš. Pokud soustava skoro nevinětuje, není moc teplo, a hotpixely vyházíš pomocí detekce hotpixelů, tak jde EOS 6D fakt používat bez kalibrace. Pokdu ale soustava vinětuje v desítkách procent, jsou nutné opravdu precizní FF, i správná kalibrace lightů i flatů pomocí darků a darkflatů. Což je u teplotně nestabilizované DSLR docela problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Trápení s flaty

#96

Příspěvek od Osel »

tady je to krásně vidět na 10 min v Halfa...
prostě 6D má své výhody ale i mouchy no a oproti 450D je to pokrok a i trochu trápení :D, nesmíš na prvním rande tlačit na pilu jinak ti holka uteče
Přílohy
ha.png
ha.png (1.52 MiB) Zobrazeno 807 x
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Trápení s flaty

#97

Příspěvek od Osel »

Pepo ještě k tomu fleku...kdyby to lezlo do tubusu tak ten flek bude vžy na stejném mistě ? , tak asi jo , někde neco je :o i po flipu tam je...odkud to sem bloudí :?: na snímcích z jara tam nic takového není...i tak je to divný když večer mám dalekohled na SV a ráno na SZ tak kudy to tam leze...to jako to světlo cestuje s tím dalekohledem. :?:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Trápení s flaty

#98

Příspěvek od Psion »

Kdyby to bylo uvnitř foťáku, tak by to bylo i v Dark Frame, což není. Tedy muselo to prolézt z venku. Je jasné, že ty rohy ve FullFrame prostě dalekohled nedá, tak se to trochu holt ořízne. Bohužel čip je ve foťáku hodně utopený a vadí tam i velké zrcátko, s objektivem problém není, ale kdyby si vzal dalekohled F3.3 tak to bude hrůza. Já dělám Flat se Sony A7SII, což je bezzrcadlovka s čipem hodně vepředu a stejně rohy na F3,3 se musí oříznout, prostě malý bajonet. Věnoval jsem těm tvým flatům několik hodin, ale pokud bys nechtěl hodně řezat, tak tu největší vinětaci jedině odstranit ručně. Jak píše Martin, jakmile něco taháš po fotonech z fotografie, okamžitě se projeví sebemenší nelinearita.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Trápení s flaty

#99

Příspěvek od Psion »

Jak to vypadá v praxi, tady je složenina 4 obrázků a následně je aplikován FF v Pixel Math. Samozřejmě to není dokonalé. Po odstranění hvězd se objeví další podivný arfeakt v podobě kruhu a pak velký kruhový pruh na pravé straně.

Přílohy
Artefakty.jpg
Artefakty.jpg (44.04 KiB) Zobrazeno 771 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Trápení s flaty

#100

Příspěvek od MMys »

Ten kruh je reflex od nějaké jasné hvězdy, co je kousek mimo pole. A ta šmouha může být v dalekohledu rozptýlené světlo od ní. To mám každou chvíli. Na to je jediný lék (když to neodstraní DBE). Vzít Photoshop nebo nějaký jiný obrazový editor, a prostě to ručně vyterušovat (vybrat s prolnutím, ztmavit, posunout barvu atd...)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Trápení s flaty

#101

Příspěvek od mirkovacik »

@Osel: Vidím, že si fotil cez BYEOS. Ten má skvelú možnosť - dá sa určiť, aké atribúty fotky sa majú uložiť do názvu súboru a to vrátane teploty snímača. Na DSLR sa v podstate inak nedozvieš, aká bola teplota snímača. Ale keď to vieš takto vedieť, tak to používaj. Potom si nafoť množstvo (kľudne aj stovky) darkov (pre osvedčené iso a expozičné časy) za rôznych tepelných podmienok. No a potom si pre kalibráciu vyberieš tie teplotne najbližšie.

Presné to nebude, ale približné áno a funguje to celkom. (Ja mám masterdark pre cca. 5°C, 10°, 15°, 20°, 25° a to pre používané iso a čas...) Ale to viem urobiť vďaka tomu, že som mal v názve fajlu aj teplotu.

Teraz používam Ekos, ten to tam nevie dat, tak robím pomedzi rawy tak 1x až 2x za hodinu krátky fits a EKos do fitsu hodí do fits hlavičky teplotu čipu. Nie je to také pohodlné, ale dá sa z toho približne určiť aká teplota čipu bola v priebehu noci.
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Trápení s flaty

#102

Příspěvek od Osel »

Miro děkuji , ten název se mi vždy zdál strašně dlouhý tak to občas nastavým na něco jednoduchého, ale ta teplota mě nikdy nenapadla.
Trochu jsem počítal a kreslil :
poměr čipu 6D vs 450D
6D 36*24
450D 22,2*14,8
poměr velikosti mi vychází na cca na 0,617
36*0,617=22,12
24*0,617=14,8
Z toho mi plyne, že když jsem fotil 450kou, tak žádné kruhy a rohy nebyly vidět, a nebylo tedy co řešit :D
A když se to namaluje vypadáto takto:
obrázek je jen ilustrační, starý flat ze 450ky už nemám
Přílohy
poměr 6 vs 450.jpg
poměr 6 vs 450.jpg (500.83 KiB) Zobrazeno 700 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Trápení s flaty

#103

Příspěvek od MMys »

jenže to není pravda. u DSLR s hlubokou šachtou pro zrcátko vinětuej i vlastní šachta, která ohraničuje senzor docela blízko. takže i APS senzor musel vinětovat, i když by jinak ležel v nevinětované oblasti kterou ukazuje 6D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Trápení s flaty

#104

Příspěvek od MilAN »

Osel píše: 25. 10. 2023, 09:31 Z toho mi plyne, že když jsem fotil 450kou, tak žádné kruhy a rohy nebyly vidět, a nebylo tedy co řešit :D
Já si myslím, že to je zbytečná diskuse. Stačí si i z tifu udělat řez přes úhlopříčku, a je vidět, jak to kde vinětuje. Je tam dobře pak vidět i ten kruh.
zzz1.jpg
zzz1.jpg (110.16 KiB) Zobrazeno 655 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Trápení s flaty

#105

Příspěvek od mirkovacik »

Skúsil som tú sadu so 4 frejmai za každý typ frejmu. Naozaj tam niečo nesedí. :)

Osobne si myslím, že nesedí dark k lightu tak, ako to tu aj chalani naznačili. Keď som z masterdarku odpočítal 0.003, tak som dostal výsledok ako v prílohe. Je to približné.

Flaty nevyzerajú zle, v darkflate sa asi nedá niečo pokaziť, keď sa nafotí s tým istým isom a časom, a pokiaľ darky a lighty boli fotené v rôznych teplotných podmienkach, tak to bude ono. Pri čase 600s a iso 2000 môže byť ten vplyv dark current významný. Minule som zistil, že Canon 6D sa s tým snaží aj nejako vysporiadať a dokonca mal dark pri vyššej teplote menšiu mediánovú hodnotu ako pri nižšej teplote (canon asi pri vyššej teplote odpočítal viac, ako bolo treba).

Takže treba dbať na tie darky boli z podobnej teploty. Ak bolo cez deň vonku o 10°C menej pri fotení darkov ako pri lightoch, tak aj v noci musel byť rozdiel. A ak by sa to správalo rovnako, ako mne, že pri vyššej teplote má dark menšiu hodnotu, tak by sedelo aj to, že som musel z darku odpočítať.
Přílohy
duch.jpg
duch.jpg (373.9 KiB) Zobrazeno 653 x
Odpovědět