Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#16

Příspěvek od Michal1 »

To pozorování vsedě musím taky někdy vyzkoušet. Lidi tu často říkají, že to pomáhá. I když já se klepu zimou i při pozorování ve stoje. Vsedě to bude horší. Na druhou stranu, otázka je, jak pohodlně lidi při tom pozorování ve stoje vlastně stojí. Pamatuji, že jsem se ve svých začátcích u dalekohledu všelijak hrbil a kroutil, abych dosáhl na okulár. To samozřejmě negativně ovlivňuje viditelnost slabých objektů. Dnes to dělám tak (mám paralaktickou montáž), že vysunu nohy montáže, aby když dalekohled kouká do zenitu, byl okulár ve výšce oka. V jiných pozicích si v případě potřeby dám pod nohy cca. 15 cm vysokou stavební paletu. To stačí pro pohodlné pozorování většiny objektů. Pokud chci vidět nějaký objekt blízko obzoru, je třeba pootočit dalekohledem i s nohami.

Koukám, že v prvním příspěvku jsem udělal hrozný překlep.
Michal1 píše: 16. 10. 2023, 23:20 Pokud je u sledovaného objektu jasná hvězda, držet ji v zorném poli (např. mlhoviny u Gamma Cas).
Samozřejmě to má být:
Pokud je u sledovaného objektu jasná hvězda, držet ji mimo zorné pole.

Přidám ještě jeden skvělý pozorovácí tip do sbírky. Jednou ho tu uváděl Honza Ebr. Jak zamezit zamlžování okulárů: když okulár zrovna nepoužívám, strčit ho do kapsy.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#17

Příspěvek od Artaban »

Jasně, že pozorování v sedě pomáhá. Považuju to zásadní věc, abych něco víc a pohodlně viděl. Někdy musím používat hliníkové schůdky tam je možnost se chytit vrchní části madla. např. https://zebriky.cz/hlinikove-schudky-ha ... zebriky.cz

Když sedím, tak si ještě často dám lokty, nebo jeden na stůl.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#18

Příspěvek od PetrŠ »

Pohodlná poloha při pozorování opravdu pomáhá. Já používám tuhle židli https://www.astroshop.eu/instruments/om ... m_content=.
Perfektní je, že ten sedák se plynule posunuje mezi výškou 30 - 80cm. A když pozoruju kolem zenitu, kde mám okulár ve výšce oka když stojím, tak si jí nastavím do nejvyšší polohy a opřu se o ní, to taky dost pomůže.
Jediné minus je, že ten sedák se nedá jednoduše sklopit pro převoz a trčí do strany. Ale s tím se dá žít.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#19

Příspěvek od mike »

Druhá nevýhoda je, že když je namrzající vlhkost, tvoří se na trubkách námraza a sedák může začít prokluzovat, obvykle se tak stane ve chvíli, kdy na něj dosednu plnou vahou. Takže je nutné na to dávat pozor a námrazu preventivně odstraňovat. Ale jinak je to skvělá stolička, se sedákem se dá jít až těsně nad zem, což ocení zejména refraktoriáni. (Jen je pak potřeba být trochu opatrný, protože v téhle poloze má stolička tendenci se trochu převažovat dopředu.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#20

Příspěvek od kuceraz »

Nevšiml jsem si, že by tu zaznělo používání nákresů/fotek, případně funguje i slovní popis.
Tohle mi hodně pomáhá - občas si člověk nevšimne nějakého detailu na hranici viditelnosti, ale ve chvíli, kdy ho cíleně hledá, se tam už objeví.
Je ale potřeba upřímně rozlišovat, jesti to tam skutečně vidím nebo se mi to zdá, protože to chci vidět.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#21

Příspěvek od mike »

Ono to pomáhá i naopak, když se snažím zodpovědně dělat nákres, i jen schematický, tak si postupně všímám dalších detailů, které tam dřív "nebyly". Ale funguje to spíš u planet nebo Měsíce, u slabých DSO i červené světlo na chvíli rozhodí zrak. Ideální by asi bylo jedním okem pozorovat a druhým kreslit, ale to mi nejde, takže se u slabých DSO omezuju spíš jen na schematické náčrtky pozice vůči okolním hvězdám kvůli pozdějšímu ověření, jestli jsem opravdu našel to, co jsem hledal.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Doporučené pozorovací techniky slabých objektů

#22

Příspěvek od Fire Fox »

Bez židle to nejde. Používám výškově stavitelnou židli na žehlení. Byla o dost levnější. Nohy i sedátko se sklapnou, sedátko je na šroub. Super. Myslím že Leifhait, ale koukám, že už ji nevyrábí:-(
Fox
Odpovědět