Nové montáže iOptron

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Nové montáže iOptron

#1

Příspěvek od vaclavII »

Firma IOptron dala na trh nové montáže s hybridní převodovkou HAE29 a další viz odkaz https://www.ioptron.com/category-s/264.htm a
https://www.ioptron.com/product-p/he292a.htm
a malou cestovní montáž HEM15 https://www.ioptron.com/product-p/h152a.htm může být vhodnou cestovní montáží.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Nové montáže iOptron

#2

Příspěvek od nou »

Zaujímavé sú aj tie iMate montáže ktoré obsahujú vstavaný počítač s KStars/Ekos https://www.ioptron.com/product-p/he692-b.htm
Takže potom nemusíte riešiť samostatné PC pre fotenie.
The “iMate” models feature a powerful 64-bit ARM based on-board computer with Wi-Fi, preloaded KStars planetarium software, Ekos control and automation tool and INDI drivers. This hardware-software combination will support the use of most current and future devices (cameras, focusers, filter wheels, etc.) allowing the user choice of brand and model.

With 32Gb eMMC storage along with a slot for an up to 64Gb TF (micro SD) memory, the iMate has the ability to control and capture an entire automated imaging session. The iMate is cross-platform; use it with Windows, MacOS, Linux, iOS and Android etc.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#3

Příspěvek od Psion »

iPolar funguje pod Windows a montáž potřebuje nějakou zobrazovací jednotku pro ovládání KStars, takže bez počítače se člověk neobejde. Pořád hledám přidanou hodnotu toho iMate, což bude pravděpodobně nějaké Raspberry či kompatibilní počítač, pokud tam není rovnou Windows mini PC.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#4

Příspěvek od biker.fm »

Jestli to chapu spravne, do montaze strcili nejaky maly pocitac a pres vzdalenou plochu vse ovladas. To by mela byt ta pridana hodnota.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 08. 10. 2023, 22:12, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Nové montáže iOptron

#5

Příspěvek od peto »

Ano v manualoch to pisu, na pripojenie sa pouziva remote desktop - NoMachine, ten je najrychlejsi aky poznam, sam to tak pouzivam uz niekolko rokov - pripojenie cez NB/tablet/telefon, No a ten zamontovany pocitac by bol OK, keby sa dala ta doska v buducnosti upgradnut... iste s tym rataju, ale asi to bude od nich vzdy drahsie ako tam dat standardne novsie RPi.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nové montáže iOptron

#6

Příspěvek od dvader »

Upravil jsem název vlákna, aby bylo jméno firmy správně.

P.S.:
Vzdálená plocha, adrenalinu trocha…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#7

Příspěvek od Psion »

biker.fm píše: 08. 10. 2023, 21:40 Jestli to chapu spravne, do montaze strcili nejaky maly pocitac a pres vzdalenou plochu vse ovladas. To by mela byt ta pridana hodnota.
Jasně, nemusíš připojovat Raspberry, je tam integrované, ale na vzdálenou plochu stejně potřebuješ počítač a pro iPolar Windows. Tedy jestliže potřebuju počítač s Windows, pak je celý ten koncept hodně slabý. ZWO to řeší naprosto elegantně, všechno je ovládáno z jediného místa a tabletu, nebo telefonu. To už mi přijde lepší montáže s WiFi, které připojím ke vzdálenému počítači, kde mám pořádný výkon a software jaký si vyberu.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#8

Příspěvek od biker.fm »

Nechapu proc ten iPolar je jen pro Windows, tady by se mel vyrobce stydet ze to nedokaze mit i pro Linux.

Ja tu vyhodu mit pocitac na montazi vidim v tom, ze nemusim slozite tahat a uchycovat zadne kabely a premysalet jak je mit aby se mi nejaky kablik nekde "nezasekl" treba pri meridian flipu. Ja mam minipocitac umisteny mezi listou a dalekohledem. Mym cilem je dosahnout cile pouze jedineho pohybliveho kabliku co je pro napajeni (bez elektriny by to nefungovalo) a stavajici USB do montaze prevest do bezdratove verze.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#9

Příspěvek od Psion »

Ano, to je koncept, který se mi líbí. Lze samozřejmě vyřešit poměrně draho, tedy přes PrimaLuceLab počítač EAGLE, nebo levně přes Raspberry, nebo něco mezi tím, co teď řeším já. Malé PC + Astrojolo komponenty, tedy velmi levná verze EAGLE.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Nové montáže iOptron

#10

Příspěvek od peto »

Psion píše: 08. 10. 2023, 22:49 ...ale na vzdálenou plochu stejně potřebuješ počítač a pro iPolar Windows. Tedy jestliže potřebuju počítač s Windows, pak je celý ten koncept hodně slabý. ZWO to řeší naprosto elegantně, všechno je ovládáno z jediného místa a tabletu, nebo telefonu. To už mi přijde lepší montáže s WiFi, které připojím ke vzdálenému počítači, kde mám pořádný výkon a software jaký si vyberu.
pre Ekos ktory je v tom integrovanom pocitaci nie je nutny iPolar (i ked ho tam ponukaju a popisuju..), nastavenie na pol sa moze robit priamo v Ekose cez Polar Aligment hlavnym dalekohladom s kamerou.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#11

Příspěvek od biker.fm »

Ten Eagle je fajn, ale ta cena ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#12

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Psion píše: 08. 10. 2023, 22:49vzdálenou plochu stejně potřebuješ počítač a pro iPolar Windows
biker.fm píše: 08. 10. 2023, 23:00Nechapu proc ten iPolar je jen pro Windows, tady by se mel vyrobce stydet ze to nedokaze mit i pro Linux.
iPolar je obyčejné UVC zařízení a v Linuxu je podpora přímo v jádře už přes deset let skrze V4L rozhraní (i Win XP SP3 to uměl nativně v Exploreru!), na CN už to někdo odzkoušel. Takže stačí v EKOSu dodělat modul pro polární ustavení (není už tam?) a nemusí se řešit další počítač s Windows.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#13

Příspěvek od Psion »

Výrobce to měl už dávno dodělat pro další OS, je to jeho ostuda. Konkurenční PoleMaster zahrnuje prakticky všechny platformy včetně Raspberry. Jak píšete, bez iPolar se dá žít a lze ustavit i jinak.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nové montáže iOptron

#14

Příspěvek od hades »

Tomáš Grygarčík píše: 09. 10. 2023, 06:32 Takže stačí v EKOSu dodělat modul pro polární ustavení (není už tam?) a nemusí se řešit další počítač s Windows.
Je tam, už dávno
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové montáže iOptron

#15

Příspěvek od Psion »

Možná měl Tomáš namysli modul pro iPolar. Já nejsem úplně příznivcem polárního ustavení, kdy dalekohled musí mířit na Polárku, protože v místech, kde není vidět Polárka je ten způsob nepoužitelný. Za daleko univerzálnější považuji způsob driftové metody.
Odpovědět