40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 304
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

#31

Příspěvek od BertCZ »

MilAN píše: 29. 09. 2023, 09:27 Napíšu to tedy jednodušeji. V 99% případů pro daného pozorovatele je větší průměr přínosem. V tom 1% nemusí, záleží na charakteru vzduchu, objektu, kondici pozorovatele i vhodnosti příslušenství. Navíc, při porovnání 2 rozdílných průměrů nemohu splnit podmínku stejného průměru a současně stejné výstupní pupily.
To jsou mé zkušenosti za více jak 30 let používání +/- 40 cm Dobsonů.
Můžeš tedy popsat ty tvoje
Milane, tato debata přeci není o mých zkušenostech. Tak zase neutíkej od tématu jako malej kluk. Je o tom, že zde často své zkušenosti prezentuješ jako dogmata, aby se potom ukázalo, že zase takové dogma to vlastně není. Ohlédni se, a zjistíš, jak jsi svou kategoricky napsanou větu: "Větší průměr je vždy, za daných podmínek , přínosem" dokázal svými několika dalšími příspěvky umně modifikovat.
Již několikrát jsem napsal, že Tvých pozorovatelských zkušeností si vážím. Co však je totální peklo, je Tvá nízká schopnost či ochota vést korektní debatu v okamžiku, že Tě kdokoli upozorní, že jsi napsal 3,14čovinu.

Pozn: Protože je Tvým oblíbeným sportem upravovat původní příspěvek, po té, co si přečteš odpověď, odpovídám včetně citace.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
ladin
Příspěvky: 960
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: 40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

#32

Příspěvek od ladin »

BertCZ píše: 29. 09. 2023, 09:57
MilAN píše: 29. 09. 2023, 09:27 Napíšu to tedy jednodušeji. V 99% případů pro daného pozorovatele je větší průměr přínosem. V tom 1% nemusí, záleží na charakteru vzduchu, objektu, kondici pozorovatele i vhodnosti příslušenství. Navíc, při porovnání 2 rozdílných průměrů nemohu splnit podmínku stejného průměru a současně stejné výstupní pupily.
To jsou mé zkušenosti za více jak 30 let používání +/- 40 cm Dobsonů.
Můžeš tedy popsat ty tvoje
Milane, tato debata přeci není o mých zkušenostech. Tak zase neutíkej od tématu jako malej kluk. Je o tom, že zde často své zkušenosti prezentuješ jako dogmata, aby se potom ukázalo, že zase takové dogma to vlastně není. Ohlédni se, a zjistíš, jak jsi svou kategoricky napsanou větu: "Větší průměr je vždy, za daných podmínek , přínosem" dokázal svými několika dalšími příspěvky umně modifikovat.
Již několikrát jsem napsal, že Tvých pozorovatelských zkušeností si vážím. Co však je totální peklo, je Tvá nízká schopnost či ochota vést korektní debatu v okamžiku, že Tě kdokoli upozorní, že jsi napsal 3,14čovinu.

Pozn: Protože je Tvým oblíbeným sportem upravovat původní příspěvek, po té, co si přečteš odpověď, odpovídám včetně citace.
Tak mě přide, že to co Milan píše dává smysl, ten předpředchozí příspěvek reagoval na to, co jsem psal a v odpovědi bylo, co jsem hledal. Takže za mě OK.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

#33

Příspěvek od MilAN »

BertCZ píše: 29. 09. 2023, 09:57 Pozn: Protože je Tvým oblíbeným sportem upravovat původní příspěvek, po té, co si přečteš odpověď, odpovídám včetně citace.
Nemusíš. Napadání a lživé výmysly není diskuse.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: 40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

#34

Příspěvek od Achernar »

Ať si to čtu kolikrát chci, pořád mi připadá, že to Milan vysvětluje naprosto logicky, soudržně a věcně a připadá mi správné, že k těm tvrzením vždy dává i podmínky platnosti.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: 40 cm vs. 50 cm Dobson - je ten rozdiel vidno?

#35

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Ahojte

Ďakujem všetkým zúčastneným za názory.
V princípe som sa dozvedel čo som potreboval. Nakoľko sa to tu začína uberať smerom k osobným výpadom navrhujem diskuziu uzavrieť s tým že "splnila zadanie".
--
Tomáš Lehocký
Odpovědět