ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#61

Příspěvek od Psion »

Díky za info. No nezávidím prodejcům, kteří na to musí dát ze zákona 2 roky záruky.

Vím, že výrobce má SW, kterým umí nahrát i nový OS, takže ta komunikace musí být dobře funkční. Mě to funguje na tomto portu 4030 se SkySafari, což je další zajímavost, že se to dá připojit k planetáriu. Ten Live stream lidem funguje (viděl jsem na německém fóru), ale ještě jsem nestihl vyzkoušet.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#62

Příspěvek od seestar »

S50 asi budí v Linuxové komunitě velkou pozornost, protože se do ní už úspěšně vlámali a i když ZWO záplatuje neošetřené porty, vypadá to, že se brzy dočkáme zásadních změn. Často diskutovaná otázka implementace jiné kamery má už svojí odpověď. Není to žádné terno, ale alespoň dvě 4MP alternativy by měly fungovat i se stávajím SW. V příloze je seznam. Podmínkou je pochopitelně HW kompaktibilita modulu.
Přílohy
S50
S50
cam.jpg (305.21 KiB) Zobrazeno 1462 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#63

Příspěvek od Psion »

Ta OV4689 by byla zajímavá, vyšší rozlišení s 2 um pixely by se hodilo.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#64

Příspěvek od seestar »

Zajímavé zjištění, SS50 se dá ovládat přes port 4030 jak přes Asiair, kde se nastaví jako AM5, tak přes Stellarmate jako AM5. V prvním případě ale přestane fungovat ovládání os v Seestar, kdežto v SM se to neděje. AA si ovládání os nějak zamkne, což je problém.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#65

Příspěvek od Psion »

Zajímavé, pak to musí umět i EQ mod v SM.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#66

Příspěvek od seestar »

AA při inicializaci napíše, že montáž je v AZ módu a vše funguje dokonale až na tu blokaci v Seestar. SM se připojí a o AZ módu nic nepíše, takže EQ mód by asi fungovat měl.
Dnes jsem si všiml, jaké strašné vůle mají obě osy. Jak je na tom ta tvoje S50?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#67

Příspěvek od Psion »

Ano, vůle tam je, ale není s tím žádný problém, zatím.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

ZWO Seestar smart telescope

#68

Příspěvek od Jacquess »

Taky jsem si pořídil tohohle malého prcka, otevřeli se mi veře do astrofota deepsky, na kterou jsme doposud neměl techniku.

Mám za sebou první testovací snímky, musím se seznámit lépe s ovládáním. Po updatu aplikace je nyní možnost dostávat jednotlivé snímky i bez složení, a ty pak zpracovat zvlášť.

Obrázky jsme dám později.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#69

Příspěvek od seestar »

Seestar se proměnil v malou domácí observatoř. Plastové převody, největší slabinu SS50, nahradily harmonické převodovky a motory řízené z SS50. Převod DE osy byl odstraněn a kolo posloužilo jako druhé opěrné ložisko, RA osa je jen odpojena od driveru a její výstup M10 slouží k připojení ke skeletu. Ten je z větší míry vytištěn na 3D tiskárně, pouze rotor RA osy, na který jsou kladeny velké nároky na tuhost, a držák lišty jsou z duralu. SS50 je tak vestavěn do pevného skeletu, který v AZ režimu uveze 6 kg, takže lze použít různé OTA pro planetární,sluneční, nebo DSO pozorování. Všechny výhody SS50 zůstaly zachovány, takže kromě nárůstu hmotnosti o cca 1.9 kg se nic nezměnilo, jen místo hračky s plastovými převody s hroznou vůlí vznikla bezvůlová montáž. Problém byl s DE osou, kde SS50 po najetí na pozici sníží kvůli úspoře energie proud v motorech na minimum a při větším úhlu měl i 4 kg OTA tendenci protáčet převod. Problém byl vyřešen výměnou motoru za jiný s vyšším přídržným momentem, který udrží i 8 kg.
I se stativem to váží necelých 8 kg. Úprava si nekladla za cíl vytvořit cestovní přístroj, který strčím do kufru. Tím SS50 je ve své podstatě, ale vytvořit chytrý základ pro malou domácí observatoř s širším použitím, než nabízí samotná SS50, při zachování nízké hmotnosti a veškerého komfortu navádění na objekty.
Po doplnění o RPI5 se Stellarmate pro ovládání montáže, ostření, rotátoru a kamer, vznikl dvousystémový robotický teleskop s minimálními náklady. Omezená nosnost do cca 5-6 kg přídavné zátěže postačí na většinu menších teleskopů jako je ED80, SC6" Lunt LS60 a pod. Možná si někdo zaklepe na čelo, k čemu je to dobré, ale mě se ta myšlenka líbí. Ne každý potřebuje velké těžké montáže a teleskopy. Tahle hračka přinese mnohem víc zábavy a hlavně za mnohem méně peněz.
Přílohy
SS50.jpg
SS50.jpg (207.75 KiB) Zobrazeno 886 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#70

Příspěvek od Psion »

Hodně zvláštní systém, pořád na to koukám a říkám si, k čemu je to dobré a jak to funguje :) Seestar má výhodu malinkého kufříku kamkoli, klidně i do letadla. Kdyby Seestar uměl mozaiku, bylo byl by to ideální nástroj za pár korun.

Nějak tomuto systému nerozumím. Na jedné straně se píše, že něco vzniklo s minimálními náklady, na druhé straně o desce RPi5 se Stellarmate a dvěma harmonickými převodovkami, motory, ostřením a rotátorem, to mi nepřijde jako minimální náklad.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#71

Příspěvek od seestar »

Měl jsem pocit, že jsem to napsal dost srozumitelně. :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#72

Příspěvek od Psion »

To mám někdy taky, ale když to čtu po sobě po roce znova, už mi to tak nepřijde :)

Rozumím tomu, že umělohmotné převody a motorky nahradily harmonické převodovky, které při určité kvalitě stojí víc než Seestar, ale proč ne. To co je vystavěno kolem mi přijde už zbytečné.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#73

Příspěvek od seestar »

Převodovky stojí tolik, za kolik je koupíš. Jsi-li šikovný a trpělivý, nakoupíš levně. Dovnitř je nedáš, takže ať chceš, nebo ne, musíš postavit něco kolem, co je ponese. Když už to uděláš, byla by škoda neudělat to tak, aby z toho vznikla montáž s větší nosností, řízená SS50. Pak můžeš použít i jiný OTA a kamery. Z jednoúčelové hračky se stane docela univerzální hračka, se kterou je mnohem více zábavy. Chápu, že člověk, který počítá své astro vybavení na desítky kusů, těžko chápe, že někdo chce fotit a neutratit milion, ale je hodně lidí, kteří by si rádi koupili smart montáž, na kterou mohou pověsit menší přístroje. Všechny ty chytré teleskopy jsou naprosto uzavřené systémy a nic tam nezměníš. Tady se nabízí možnost mít ten luxus, že to postavím a za dvě minuty fotím, aniž bych musel kromě roviny cokoli nastavovat. Ustavování montáží a řešení pointace je přesně to, co odradilo 90% mých kamarádů, když se rozhodli státi se astro fotografem. Nakoupili, vyzkoušeli, po pár marných pokusech to vzdali a nádobíčko s vekou ztrátou prodali. Teď si někteří koupili SS50 a chrochtají blahem, že konečně vidí ty mlhoviny a galaxie. Většina obyčejných lidí má úplně jiné nároky než skalní astronomové s vybavením za statisíce. Samotná SS50 dlouho bavit nevydrží. Nafotíš si těch 20-30 oblíbenců, Měsíc, pihovaté sluníčko a dáš to do skříně, nebo dětem na hraní. S upravenou SS50 se dá dělat mnohem víc. Triplet TS80/F6 už s Barlowem 3x ukáže slušně detaily na Měsíci a s 5x i na planetách.
S Luntíkem LS60 zase nabídne slunce v H-a, Redukovaný zase ukáže lépe DSO. 80 mm dá 2.5x víc světla než ta 50, taže vše je vidět dříve, nebo se rozsah posune i ke slabším DSO. Nejdražší položka je slušná barevná APSC kamera, ale za cenu Stelliny pořídím univerzální nádobíčko, které nebude vypadat tak elegantně, zato ale neskončí za měsíc ve skříni.
Představ si, že do AM5 daji elektroniku z SS50 a dva USB porty na kameru a fokuser. Co víc by si člověk mohl přát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#74

Příspěvek od MilAN »

Jenže na foto Slunce- i v H-alfa, nebo Měsíc ve větším rozlišení nepotřebuješ nic z toho, co jsi vytvořil. Na to stačí normální stativ = azimutální montáž a kamera. Žádné ustavení, žádné Plate solving, žádné navádění, žádná pointace, žádné Go-to. a je to úplně zadarmo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#75

Příspěvek od seestar »

Zbytečně mi tu něco podsouváš. Nikdo přece neříká, že to k tomu potřebuješ. Já říkám, že to můžeš použít, když už to máš a nepotřebuješ další stativy a montáže.
To je zásadní rozdíl. Argumentuješ proti něčemu, co jsi sám vyslovil. Já nic takového nenapsal. Stačí pozorně číst. :)
A Milane, nic není zadarmo.
Odpovědět