ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
RomanHujer
Příspěvky: 395
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#166

Příspěvek od RomanHujer »

V PixInsght je za skládáním snímků poměrně rozsáhlá matematika:

https://pixinsight.com/doc/tools/ImageI ... ation.html

Řekl bych, že se vtom ztratí i kde který matfyzák :lol:

Roman
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 653
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#167

Příspěvek od Jacquess »

RomanHujer píše: 03. 05. 2024, 17:46 No nevím ale řekl bych, že složení dat v PixInsight je ohodně lepší než to co vypadne ze Seestaru nebo i ASiairu
Seestar se svojí aplikací odvádí velmi dobré výsledky a práci, následnou kalibrací obrazu a odladění v jiném programu je samozřejmě cestou k ještě lepšímu výsledku, sám jsem se naučil v Sirilu.
Pro naprosté laiky a bez možnosti zpracování v pc je výsledek přímo ze Sesstaru dokonalý.

O samotném počtu expozic a vyhazování přímo povídají v manuálech, prostě když Seestar narazí na fotku, která nevyhovuje, prostě jí do výsledků nepřidá a zahodí, ukládá pouze ty použitelné. A je to v pořádku.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
RomanHujer
Příspěvky: 395
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#168

Příspěvek od RomanHujer »

Jacquess píše: 03. 05. 2024, 21:09 O samotném počtu expozic a vyhazování přímo povídají v manuálech, prostě když Seestar narazí na fotku, která nevyhovuje, prostě jí do výsledků nepřidá a zahodí, ukládá pouze ty použitelné. A je to v pořádku.
Ano snímky vyhazuje škoda že to nejde natavit aby uložil vše a do live použil jen ty dle něj dobré
a špatné uložil např. do složky reject.
Dle mě navíc to asi nefunguje úplně správně - vyhodí sice 20% snímku ale dalších 20% tam zůstane stopy starlinku tam zůstaly.
Tak by mě celkem zajímalo proč byli vyhozeny ? Jinak takto nevím proč jsem ztratil 20% (40%) dat a času.

Roman
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 653
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#169

Příspěvek od Jacquess »

Vyhazuje rozmazaný nebo ujetý pole - jasné hvězdy, když ujedou z pole, mraky ve snímku a další neduhy.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11688
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#170

Příspěvek od Psion »

RomanHujer píše: 03. 05. 2024, 17:46 No nevím ale řekl bych, že složení dat v PixInsight je ohodně lepší než to co vypadne ze Seestaru nebo i ASiairu

V levo PixI v pravo Seestar

porovnani.jpg


Roman
Zkus vyřadit snímky se satelity a zasažené oblačností a poskládej znovu v Seestar. Pak stáhni RAW nikoli JPEG apod. Uvidíš, že to není tak špatné.
RomanHujer
Příspěvky: 395
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#171

Příspěvek od RomanHujer »

Psion píše: 03. 05. 2024, 21:45 Zkus vyřadit snímky se satelity a zasažené oblačností a poskládej znovu v Seestar. Pak stáhni RAW nikoli JPEG apod. Uvidíš, že to není tak špatné.
To mi nějak nedává smyl přebírat 500 snímku pomocí tabletu a mobilu - když to připojím k počítači tak už je jednoduší to zpracovat celé v Pixi
Chápu, že pro začátečníky to může byt cesta ale ty ten složený raw / fit soubor asi také nedokáží úplně zpracovat.
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 653
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#172

Příspěvek od Jacquess »

RomanHujer píše: 03. 05. 2024, 21:56
To mi nějak nedává smyl přebírat 500 snímku pomocí tabletu a mobilu - když to připojím k počítači tak už je jednoduší to zpracovat celé v Pixi
Chápu, že pro začátečníky to může byt cesta ale ty ten složený raw / fit soubor asi také nedokáží úplně zpracovat.
Právě to smysl dává... Uživatele Seestaru rozděluji do několika skupin:
1. Nafotit a sdílet - pro začátečníky, kteří na pozorují/nafotí a mohou hend sdílet hotový snímek, bez jakýchkoliv komplikací
2. Když mě to chytne... - focení chytne 1. skupinu více, a začne uživatel řešit lepší zpracování - zejména skládání dat z více nocí nebo sekvencí focení, to aplikace sama neumí. Updaty aplikací nakonec byl tento postup možný bez nutnosti mít počítač nebo speciální program. Uživatel prostě otevře appku, řekne si tohle chci složit a aplikace to vyřeší, a je hotovo.
3. Klasický astrofotograf - nafotí snímky, stáhne do počítače, zpracuje podle sebe a svých možností. Seestar je jako cestovní verze pokročilé techniky a nebo způsob jak dosáhnout na astrofoto s nižšími náklady.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11688
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#173

Příspěvek od Psion »

Je dost lidí, kteří nechtějí nic skládat v počítači a používají jen tablet. Mezi námi, beru to jako dokumentační fotografii a tak k tomu přistupuji, stahování stovek Fits do počítače a skládání mi nedává smysl, o moc lepší to není. RomanHujer prezentuje dva snímky a jejich složení. Kampak zmizely ty gradienty, které vzniknou občasným přechodem oblačnosti a rotaci pole Seestaru? Pro složení v Pi prostě nebyly takové snímky použité.

Fotím se Seestarem hodně dlouho a znám jeho limity a nedostatky. Hodně se dá TIFF vylepšit v Pi, to je pravda, ale 95% lidi to vůbec nedělá. Mě na tom zajímalo, čeho se dá dosáhnout chytrým dalekohledem s malým průměrem, nikoliv pořizovat hezké obrázky, na to jsou podstatně lepší dalekohledy i kamery. Seestar je v podstatě dětská hračka s 50 mm objektivem a levnou nechlazenou planetární kamerou s malým rozlišením.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 289
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: ZWO Seestar smart telescope

#174

Příspěvek od vogo »

Pořídil jsem si ho ze zvědavosti. Klasická astrofotografie mě nikdy moc nelákala. Upřímně řečeno, vždycky to byla jen hromada krámů a kilometry drátů, i když se to dá udělat tak, že celá sestava není jako klubko kabelů vytažené ze šuplíku, stále to není něco, co bych jen tak postavil na louku/balkón a fotil. Elektronické dalekohledy všechno tohle změnily. Stejně tak mě neláká trávit nad fotkou několik hodin postprocesingu. V dobách, kdy digitální foťáky neuměly třeba korekci červených očí, tak i to dělat ručně byl pro mě dost velký opruz. Do notebooku jsem si nainstaloval ASIStudio a Siril a mám v plánu zkusit něco zpracovat, uvidíme co se z toho vyvine.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX, ZWO Seestar S50 a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3427
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO Seestar smart telescope

#175

Příspěvek od hades »

Přesně tak, zásadní je si uvědomit, kdo je cílovkou tohoto zařízení, a pak vám hned i docvakne, co to vlastně má umět a co od toho můžete čekat. Pokročilý astrofotograf určitě nepatří do cílové skupiny uživatelů.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11688
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#176

Příspěvek od Psion »

Takto bych to neřekl, protože pak by ten, co si koupí Seestar nemohl být pokročilý astrofotograf :). Samozřejmě Seestar cílí na běžné lidi, kteří ani nechtějí řešit techniku za 50-100k ani žádné zpracování v PC. To se ZWO povedlo, protože jich prodali desetitisíce a je to zdaleka nejrozšířenější dalekohled, který s přehledem ovládl tento segment trhu za pár měsíců. Samozřejmě si to i ze zvědavosti koupila celá řada zkušených astronomů dokonce i profesionálních.

Dnešní M51 za 17 minut, Bortle 5.

Obrázek
seestar
Příspěvky: 54
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#177

Příspěvek od seestar »

Je to hračka, ale chytrá a prospěšná hračka. Lidi vyhodí mhohem víc peněz za mobily a podobné nesmysly. Seestar přivede k astronomii statisíce lidí, protože na běžné focení nemá za ty peníze chybu. Pokud se vymezí vůle v převodech, případně přidá druhé opěrné ložisko pro DE osu, je počet odmítnutých snímků pod 2% (vítr, mrak a pod.). Bude-li rozumná životnost převodů, pak je to výhra v loterii. Většina lidí, kteří to u mě viděli, si to pořídili, nebo o tom uvažují a děti to milují.
Jestli někdy udělají SS70 s lepší kamerou (IMX585) a kovovými převody, pak to bude cestovní bomba, která osloví i astromy.
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 194
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: ZWO Seestar smart telescope

#178

Příspěvek od martbad »

seestar píše: 05. 05. 2024, 09:54 Je to hračka, ale chytrá a prospěšná hračka. Lidi vyhodí mhohem víc peněz za mobily a podobné nesmysly. Seestar přivede k astronomii statisíce lidí, protože na běžné focení nemá za ty peníze chybu. Pokud se vymezí vůle v převodech, případně přidá druhé opěrné ložisko pro DE osu, je počet odmítnutých snímků pod 2% (vítr, mrak a pod.). Bude-li rozumná životnost převodů, pak je to výhra v loterii. Většina lidí, kteří to u mě viděli, si to pořídili, nebo o tom uvažují a děti to milují.
Jestli někdy udělají SS70 s lepší kamerou (IMX585) a kovovými převody, pak to bude cestovní bomba, která osloví i astromy.
tak to počkám :D Jinak musím říct, že oproti třeba unistelaru 1 generace je tahle hračka úplně jinde (co se zpracování obrazu a snímků co zní padají týče) a to je cena pětinová.
Alfis
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 11. 2023, 20:20

Re: ZWO Seestar smart telescope

#179

Příspěvek od Alfis »

Jacquess píše: 03. 05. 2024, 18:12 Když už je nás tu tolik Seestaristů, už by se dal vytvořit projekt na společný focení nějakého objektu .)
Nápad dobrej. Já si říkal že koupit ještě jeden, tak mám lepší časy :)
Já jako nováček v tom moc problémů nevidím. Je to stejná sestava, která ukládá jen použitelné snímky. Možná světelné znečištění. A asi používání spike masky

Jakou formou by sis projekt představoval?

1. Dohodnout konkrétní objekt a fotky poslat na sdílené uložiště, aby si každý mohl poskládat a upravit fotku podle svého.

2. Více punk. Mít více složek na sdíleném uložišti podle objektu a do nich přidávat fotky jak a co zrovna bude pro koho fotitelné a každý se může rozhodnout do kterého objektu bude přispívat. A asi nějaké info o aktualizaci fotek ve složkách.

Já bych do toho šel.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11688
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#180

Příspěvek od Psion »

Nebo koupit 2x Seestar, jeden by snímal v Halfa, druhý RGB, nebo oba zároveň to samé a bylo by to dvakrát rychlejší :)

Koukám kolegové z CN stále posouvají hranice, Seestar 22 hodin expozice, Bortle 3,5 :shock:

Obrázek
Odpovědět