ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#76

Příspěvek od Psion »

Mě se líbí, že je někdo schopen tomu věnovat spoustu času a úsilí a vůbec to dát celé dohromady, aby to fungovalo. Vlastně by stačilo použít řídící desku ze Seestar pro montáž a zbytek vyhodit. Tohle zvládne například člověk, který se věnoval výrobě HD montáží ;)

Jak píše Milan, pro 99,9% lidí je něco takového nesestavitelného a stačí jim levná AZ montáž typu AZ-GTi apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#77

Příspěvek od MilAN »

Kdo bude chtít, tak můj příspěvek pochopí. Prostě, žádnou z těch sofistikovaných vlastností, které má původní sestava, nevyužiješ a ani nepotřebuješ k uváděnému použití na foto Slunce, Měsíce a planet
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#78

Příspěvek od seestar »

Psion píše: 05. 02. 2024, 23:34 Vlastně by stačilo použít řídící desku ze Seestar pro montáž a zbytek vyhodit.
Jak píše Milan, pro 99,9% lidí je něco takového nesestavitelného a stačí jim levná AZ montáž typu AZ-GTi apod.
To by bohužel nestačilo. Kamera a filtr kolo je ovládané přes SPI a systém počítá s konkrétní optikou 50/F5 aby správně naváděl, takže samotná deska je ti k ničemu. To byla prvotní myšlenka, ale z toho jsme rychle vysřízlivěli. Díky krátkému propojovacímu kabelu od kamery nelze použít jiný OTA a snadno předělat SS50 třeba na Stellinu. Na desce je i gyrokompas, takže s ní nelze svobodně pohybovat. Těch problémů je tam víc. Nechat SS50 tak jak je a odstranit jen vnitřní pohony os, je jediné schůdné řešení. I když to vypadá složitě, složité na tom je, jen to správně odměřit, protože SS50 má dost organické tvary a aby na sebe seděly DE osy SS50 a skeletu, je třeba přesně trefit střed rotace. Jakmile jednou existují 3D modely, je to celé snadno vyrobitelné, jen je potřeba mít patřičné strojní vybavení. Ten pán, co staví ty HD montáže, bude vyrábět díly na mojí SS50, ale komplet z hliníku, takže to už nebude takové monstrum, protože kovové díly budou výtrazně subtilnější. Možná to bude o pár deka těžší.
Mě se prostě líbí myšlenka, že s upravenou SS50, SW80/F7,reduktorem 0.6x a 3x a 5x Barlow, Luntem LS60, kamerou IMX294C a IMX429M a ASIAIR Pro, vystačím na všechny své aktivity denní i noční. Měl jsem Dobsona 400, byl venku 5x za rok, podlehl jsem kouzlu HD montáží a nechal si postavit montáž na N300. Byla venku 10x za rok. Seriósní astro focení vyžaduje hlavně kopuli a čas. Já nemám ani jedno, takže jsem to všechno prodal. SS50 jsem dostal k Vánocům, sám bych o ní ani neuvažoval. Nakonec jsem rád, že jí mám, protože s ní konečně něco vidím bez složitých SW procesů. Vyndám to ven, zapnu, nastavím rovinu a jdu do tepla koukat na 30" monitor, jak tam vylézají mlhoviny. Když je hotovo, hodím to domů a jdu spát. Jednoduchost sama. Když fotím Slunce s EQ montáží, musím řešit polární ustavení, jinak Slunce leze jak šnek, nebo si koupit Hinode za cenu SS50.
SS50 udrží Slunce krásně vycentrované hodiny. Netoužím mít doma deset montáží.
Včera kolega testoval Frankensteina v tom nárazovém větru s TS80 a až na vzácné výjimky, kdy během 10s expozice přišel tak silný náraz větru, že na snímku byly za hvězdami ohony, vše fungovalo jak mělo.
Ty i Milan jste jako naše vláda. Žijete v jiném světě a vidíte věci jinak, než obyčejný člověk, který chce jen takové to domácí žvýkání a má úplně jiné nároky.
Možná se ZWO pochlapí a příští rok nás překvapí něčím dost podobným. Byla by to pecka.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: ZWO Seestar smart telescope

#79

Příspěvek od PetrŠ »

Myslíte všichni toho šikovného pána na P, jehož jméno tu nesmí být vysloveno a co mi teď postavil OnStep s ručkou pro dobsona? :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#80

Příspěvek od Psion »

Ano :)

Už chápu, že Seestar potřebuje ponechat v tom stavu jak je, vlastně slouží nejen jako řídící jednotka, ale i jako guider.
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#81

Příspěvek od seestar »

Přesně tak. Seestar funguje úplně stejně jako před úpravou, jen má místo plastových převodů převodovky se stejným převodovým poměrem. Díky držáku na Vixen lištu pak může nosit i jiný OTA s kamerou. To je pointa celého příběhu.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: ZWO Seestar smart telescope

#82

Příspěvek od Stanislavxyz »

Snad jsem to nepřehlédl a nebudu zde za hlupáka/ slepce, ale jaká je tedy cena takovéto konverze? Ať máme představu za kolik asi se dá podobná přestavba opatřit.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#83

Příspěvek od Psion »

Když má někdo doma HD převodovky zadarmo, tak to je jen o práci na fréze a kvalitní 3D tiskárně. Co jsou koukal HD převodovky se dají sehnat kolem 7 tis. za kus (second-hand). Pokud to člověk nemá doma, pak ta konverze bude cca v ceně Seestar.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: ZWO Seestar smart telescope

#84

Příspěvek od Stanislavxyz »

Proto se tak hloupě ptám- jestli mám doma HD převodovky "zadarmo", potom ještě frézku a solidní 3D tiskárnu a nepočítám práci, tak to bude jistě velmi levné. Avšak mám-li vše výše zmíněné a umím-li to použít, můžu mít levně i spoustu jiných věcí. Můj dotaz měl na mysli právě toho "obyčejného" člověka, který žije v bytě a nemá ve sklepě frézku na kov. Na internetu si proto objedná Seestar a chtěl by ho přestavět. Osloví tedy pana P a ten mu řekne, kolik ta legrace bude stát.

A já si nehodlám ani pořizovat seestar, ne tak ho přestavovat, ale vede se tu diskuse, uživatel "seestar" sáhodlouze popisuje co a jak, ovšem cena je též podstatný parametr a tak jsem chtěl mít ten obrázek ucelený.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#85

Příspěvek od seestar »

Já jsem tu přestavbu nedělal, takže nevím, na kolik to vyjde. Kolega kupoval převodovky z Finska přes Ebay tuším za cca 300-400€ / ks. Kolik spotřeboval filamentu, než se trefil se správnými rozměry taky netuším. Nevím, kolik panu P zaplatil za ty dva duralové díly. Já jsem koupil převodovky dráž a dohodnutou cenu za výrobu hliníkových dílů vám bohužel nesdělím. Tu ať si každý případný zájemce dohodne sám. Levné to není, ale výsledky včerejší zkoušky mě přesvědčily, že to má smysl. Určitě je pár lidí, co mají strojní vybavení a vyrobí vám to za flašku. Ten příspěvek byl zamýšlen jako kuriozita, nikoli propagace nějakého produktu. Pokud vím, nikdo nic takového nezamýšlí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#86

Příspěvek od Psion »

Souhlasím, je to zajímavá kuriozita.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#87

Příspěvek od BiF »

... a která se mi líbí.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: ZWO Seestar smart telescope

#88

Příspěvek od BertCZ »

Seestare, zajímavé. Kde se to, prosím, dá vidět? Nebo ještě lépe, nechceš to vzít na MHV? To by byl určitě zajímavý kousek. Díky.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
seestar
Příspěvky: 43
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#89

Příspěvek od seestar »

Vidět to můžeš tady. Dneska mi kolega poslal fotky finální podoby "Frankensteina", jak ho přezdili na FB. Můj bude snad hotov někdy koncem měsíce. O dalších se spíš neuvažuje, protože řešíme jednoduchý způsob, jak SS50 přes WiFi ovládat jinou montáž LX200. Pokud to bude fungovat, tak mozek SS50 udělá robotickou montáž z čehokoli, co umí protokol LX200.
Přílohy
ss2.jpg
ss2.jpg (614.6 KiB) Zobrazeno 802 x
ss1.jpg
ss1.jpg (463.55 KiB) Zobrazeno 802 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#90

Příspěvek od MilAN »

Psion píše: 06. 02. 2024, 08:30 Už chápu, že Seestar potřebuje ponechat v tom stavu jak je, vlastně slouží nejen jako řídící jednotka, ale i jako guider.
A opravu Seestar v té sestavě může fungovat jako guider ? Přes jaký program ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět