Montáž NOH CT30

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Montáž NOH CT30

#1

Příspěvek od MiniMistr »

Před dávnými lety, když jsem si koupil refraktor ED APO 125/975 od firmy TS jsem měl dilema, jakou na něj koupit azimutální montáž.
Po poradě se zkušenějšími kolegy jsem dospěl k názoru, že taková montáž se u nás neprodává.
Chtěl jsem Losmandy AZ8, nebo Rowan Astronomy AZ100. Obě cenou několikanásobně překračující cenu ED-čka.
Abych se vyhnul rozvodu s manželkou (přece jenom jsem za hračky na pozorování za těch cca 9 let už utratil dost peněz), přemýšlel jsem co s tím.
Jediné rozumné řešení které mě napadlo bylo udělat ústupek a koupit místo AZ montáže mechanickou EQ-5 ku která by 125-ku měla unést.
Byl jsem si vědom toho, že se dalekohled bude přetáčet do nestandartních poloh, ale jiné řešení mě nenapadlo.
EQ-5 ku jsem si pořídil a pár let na ní pozoruju planety, měsíc, dvojhvězdy a temné mlhoviny. Po azimutálních montážích jsem stále pokukoval.
Nedávno mi padla do oka montáž NoHs Mount CT-20 od Korejského výrobce. Při hmotnosti hlavy 2kg a nosnosti 20kg a přijatelné ceně to byla
zajímavá nabídka. Začal jsem více hledat a sondovat, narazil jsem na recenzi od Williama A. Paoliniho. Začal jsem hledat i na Astrofóru, ale tam
byl pouze příspěvek od kolegy Johny 723. Napsal jsem mu, on mi odpověděl a montáž vychválil. Tímto mu také děkuji za radu.
Montáž (hlavu) jsem objednal a bylo mi sděleno že verze CT-20 už není a že se prodává pouze silnější verze CT-30. Ta váží 2,5 kg a unese 30kg.
Nevadí, předimenzovaná hlava je lepší hlava. Po zaplacení jsem měl balík doma za 7 dní na stole. Její spodní část dokonale zapadne do spodní příruby
z hlavy EQ5, což je ideální stav. Takže stačí přírubu z paralaktiky odšroubovat, oddělat její centrální šroub s axiálním ložiskem, odšroubovat boční klín
a koupit si 60mm dlouhý šroub 3/8" + velkoplošnou silnostěnnou podložku kterou se přemostí díra v přírubě aby v ní šroub 3/8" držel.
Pak už se hlava i s přírubou vrátí na prodlužovací sloupek stativu z EQ5-ky.
Součástí hlavy CT-30 je jeden držák na lištu Vixen, na šroubech jsou klíny, takže se neodírá lišta dalekohledu.
Na montáž jsem nasadil zkušebně zatím pouze ve dne 125mm ED-čko + reddot Meopta Sight + optický lomený hledáček 8x50
+ zrcátko Baader BBHS Sitall + největší okulár TeleVue Panoptic 35mm.
Hlava si s tím poradila bez protizávaží s prstem v nose.....Zkoušel jsem protizávaží přidat, šroub cca 10cm a na něj závaží z EQ5 -ky, nepozoroval
jsem však nejmenší změnu k lepšímu. Dle mě není protizávaží vůbec potřeba. Regulace přítlaku třecích spojek funguje jak má, takže v podstatě
jsem si z refraktoru vytvořil dobsona :)
Dalekohled jde krásně plynule postrkovat i při maximálním zvětšení co mám (390x) což je až neuvěřitelné.
Těším se na testy v noci, zatím má být zataženo.........
Petr
Přílohy
IMG_20230825_153940.jpg
IMG_20230825_153940.jpg (2.22 MiB) Zobrazeno 1191 x
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Montáž NOH CT30

#2

Příspěvek od johny723 »

Montaz je urobena velmi poctivo. Ale ten uchyt je z ciny. Nie je to produkt od toho korejca. Mne dosla ct20 montaz s inym uchytom a tento ktory mas ty som mal vtedy zhodou okolnosti kupeny presne rovnaky z aliexpressu. Ja by som mu pri 125mm refraktore neveril. Pouzival som ho na es 102mm f7 triplet a dopadol takto viewtopic.php?p=491023#p491023
Ten uchyt je z makkeho hlinika. Sruby maju slabe zavity a nic tazsie nez 80mm refraktor by som na neho nedaval. Cudujem sa ze sa nohs mount dodava s tym nekvalitnym uchytom pretoze to iba kazi reputaciu inak dobrej montazi.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Montáž NOH CT30

#3

Příspěvek od MiniMistr »

Díky za upozornění, koupím lepší.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Montáž NOH CT30

#4

Příspěvek od MiniMistr »

Dnes v noci jsem mezi mraky konečně mohl hlavu vyzkoušet na měsíci a na Jupiteru.
Potvrdilo se to co jsem už zkoušel ve dne. Hlava se dobře ovládá, sedím si za dalekohledem, nemusím zvedat ruce na kolečka ovládání jemných pohybů
a dalekohled si postrkuju jako dobsona. Na měsíc se dalo chvíli použít i maximální zvětšení a fungovalo to kupodivu dobře.
Na co se tato montáž nehodí jsou malé dalekohledy - průměr 50, 60mm - tam je krátká páka, malá hmotnost a pohyby nejdou správně dávkovat.
U 80mm to je na hraně, od 100mm je to podle mě už použitelné a funguje to dobře.
Za mě tedy spokojenost, hlava dělá to co jsem chtěl, konečně se dalekohled nepřetáčí, nemusím zvedat ruce a hledat točítka.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
vrenn
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Montáž NOH CT30

#5

Příspěvek od vrenn »

Ahoj, můžu potvrdit, že tato montáž je špičková... Má cesta k ní byla relativně podobná. Hledal jsem solidní manuální alt-az, zvažoval všechno možné, až jsem nakonec skončil u Stellarvue M2... a v rámci lovení přednákupních recenzí a zkušeností s tímto kouskem jsem se dostal až k Paoliniho recenzi na NoH's mount... a bylo vymalováno. Takže mám už nějakou dobu CT-20 a vozím si na ní na Berlebach Planet své dva Vixeny (3" + 4.5" apo, někdy i oba najednou), což je ultimátní kombinace. Občas jí používám na karbonovém stativu (jeden z těch robustnějších) a to je také fajn, ideálně na nižší zvětšení. Pořídil jsem jí domeček v podobě kufru HPRC 2250 kam přesně sedne, a na sloupky jsem sehnal adekvátně velká pouzdra na objektivy z Ali za pár kaček... Tady je možná dobré zmínit, že v případě delšího refra není od věci koupit sloupky 2 (dají se krásně štosovat a také skladovat), jinak je pohled do zenitu limitovaný. Doporučuji na 100%, je to poctivě a precizně vyrobený kus železa, protizávaží netřeba... možná jen v případě hraniční zátěže na nějakém slabším stativu, aby nehrozilo přepadnutí.. montáži samotné je to regulérně fuk, jak mě ujistil i výrobce. Mimochodem, komunikace s ním byla celkově výborná.

Sedla používám originální, která tam byla od něj (objednal jsem si jí rovnou se dvěma). Jsou příkladná, nezvedají hmotnost, sedí k tomu a zářezy v lištách od šroubů mi opravdu nevadí (nevidím jiný důvod, proč to měnit když jsou šrouby 2. Já měnil sedlo jen na AZ-GTI, kde byl pouze jeden šroub a navíc od oka celkem pofidérní. Tam byl důvod k preventivní výměně, jelikož mě podvědomě neustále pronásledovala předtucha apo poroučejícího se k zemi). Přijde mi jednodušší a levnější v případě potřeby jednou za pár let vyměnit lištu.

Dotaz - "už není" předpokládám znamená, že mu došly zásoby, ale neskončil s nimi, že? Na stránkách je má totiž stále k dispozici... Já když nakupoval, chtěl jsem montáž červenou a bylo mi řečeno, že ty zrovna nejsou a další bude vyrábět až za X měsíců, protože se zrovna soustředil na výrobu jiných produktů... no což, mám šedivou :lol:
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Odpovědět