Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#16

Příspěvek od MMys »

Psion píše: 03. 09. 2023, 17:11 To jsou ceny :D vsadím se, že v Hradci by to udělali za 100 Kč/kus i s materiálem, tabule černého plechu 1,5mm a 2 m2 stojí asi 800 Kč.. Kdysi jsem dělal šablonu s tenké překližky řezané laserem a pak černá barva a lak.
Nojo, jenomže p. Cerman má laser na značení plastů a kovů, a na řezání plastů, papíru atd... Řezat plech neumí. Laser na řezání kovu (byť jen 1mm plechu) je mašina s výkonem desítky kW, a s chlazením dusíkem nebo argonem. To není technologie do kanclíku v administrativní budově, jako to gravírování. Ale pálení z kovu laserem tady v Hradci máme taky (ARC-H, www.vypalky.cz) ale cena bude tak srovantelná s dílem z TS, kor když se bude pálit jen jeden kus (započítání fixních nákladů na zakázku).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#17

Příspěvek od Psion »

Chápu Martine, udělali by to z plastu. Spíše jen mluvím o to, že se všichni už s cenama zbláznili a kdyby to někdo dělal tak, že z jednoho plechu za 800 Kč udělá 32 clon, tak to prostě nebude stát nic strašného na jeden kus, určitě ne 46 tisíc, jak to prodává TS. Podle mě nejrychlejší je to nechat vytisknout. Ještě jsem našel tohle. https://shop.deepskydad.com/product/new ... ture-mask/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#18

Příspěvek od vla »

Takže pro clonku z Al plechu, nebo jiného měkčího materiálu používám horní frézku s karbidovými frézami na dřevo průměru cca 6 mm. Mnohokrát opakováno, funguje skvěle.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#19

Příspěvek od hades »

3D tisk je v tomto případě nejrozumnějším řešením. Už jsem takovou clonu tisknul
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#20

Příspěvek od Ari »

Jedna clona z 3D tlače mi zostala do SW 200/800, ak by rozmerovo sedela môžem poslať, nahradí originál úchyty. Vnútorný priemer má 195mm, vonkajší 220mm, otvory majú rozteč 213mm a sú od seba vzdialené 12mm (stredy otvorov), výška celého dielu je 17,5mm, clona má hrúbku 1,5mm (treba aby zrkadlo netrčalo nad misu viac ako 16mm, potom by sa musela ešte vypodložiť, ja som mal na SW ešte 1mm rezervu a musel som zospodu clony nalepiť ešte pár vrstiev sametky aby sa primár pri naklonení ďalekohľadu nepohol).
Clona195.jpg
Clona195.jpg (51.23 KiB) Zobrazeno 1528 x
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#21

Příspěvek od fanda55 »

Já jsem myslel šablonu z tvrdšího papíru a pochopitelně ošetřenou nástřikem z obou stran. Tedy byla by vodovzdorná a celé mě to vyjde na nula kč, protože vše již mám doma.
Nevím, jak to bude s upevněním, ale podle té originální šablony, na které jsou otvory , tak to asi nebude problém. Dneska se do toho pustím.
Honza6691
Příspěvky: 22
Registrován: 19. 11. 2021, 11:00
Bydliště: Bukovinka

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#22

Příspěvek od Honza6691 »

Přidám svou trošku do mlýna - na svém Newtonu 200/F5 mě iritovaly široké a nesymetrické difrakční paprsky u jasnějších hvězd (řeč je tedy o fotkách).

Před instalací clony přímo na primár jsem vyzkoušel jednodušší možnost - nasadit clonu na ústí tubusu. A světe div se, difrakční paprsky, aspoň ty nejhorší, jsou pryč. Příčinou byl (je) nejspíš výtah zasahující do tubusu. Chci si s tím dál pohrát a clonu nasadit i na primár, uvidíme.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#23

Příspěvek od biker.fm »

A nepripravujes se tim o svetlo zvysujicim se F ? Pokud vytah zasahoval do opticke trasy, lepsim resenim je posunout primar vice do tubusu a tim posunout misto zaostreni.
Vytah se pak musi vice vytahnout ven.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#24

Příspěvek od MilAN »

Clona vpředu neořízne kraje (sleštěné nebo zvýšené) zrcadla, jen zvýší vinětaci. Je potřeba fyzicky odclonit vadné okraje zrcadla.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#25

Příspěvek od vaclavII »

Abych pravdu řekl, tak když jsem leštil 200 mm parabolické zrcadlo s ohniskem 1000 mm bylo třeba zaclonit zrcadlo na 190 mm. Okraje zrcadla jsou obvykle značně zleštěné a odstranit to okrajové zleštění lze, ale je třeba leštit zrcadlo dole s podložkou nahoře krátkými tahy nepatrně mimo osu zrcadla a trvá to i několik hodin než se okraj srovná.
Honza6691
Příspěvky: 22
Registrován: 19. 11. 2021, 11:00
Bydliště: Bukovinka

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#26

Příspěvek od Honza6691 »

2biker.fm: Nejspíš ano, připravuju se o část světla. Ale clonou (stejnou) přímo na primáru se připravím nejmíň o to samé, ne? Nicméně rozumím poznámce o posunutí primáru. Zatím jsem to zkoušel s tím, co přišlo s dalekohledem (pár mm ven jsem se dostal), takže efekt tam je. Potřebuju to posunout aspoň o 10 mm a zatím jsem neměl koule na tuto konstrukci. Čili, nezavrhuji to.

2MilAn a vaclavII: Díky za poznámku. Clonou na ústí tubusu jsem se jednoznačně zbavil odlesku od výtahu. Ten zbytek, jak píšete, bude nejspíš nedokonalostmi okrajových partií primáru. Další důvod vyzkoušet, co má jaký vliv na difrakční obraz hvězd.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#27

Příspěvek od vaclavII »

U sférického dutého primárního zrcadla řekněme 150/1500 mm s clonou 130 mm těsně před ohniskem se zmenší koma o 50 procent a astigmatismus také.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#28

Příspěvek od fanda55 »

Tak jsem vyrobil clonu z tuhého, zhruba 2 mm tlustého papíru vyřezanou z desek starého pořadače map, kterou jsem napustil
penetračním nátěrem a nastříkal černým matným emailem.
K mému nepříjemnému údivu však jasná hvězda při rozostření už nekreslí soustředné mezikruží, ale rozprask ve tvaru
rovnostranného trojúhelníku.
Zkusil jsem komplet se zrcadlem opět vyndat a povolil jsem šroubky - přítlačné šroubky, které přes podložku a pod ní vloženou clonu,
přitláčejí přes gumové příruby korpus zrcadla.
A ono mně to i po povolení těchto přítlačných šroubků pořád kreslí trojúhelníkový rozprask ! A ten původní rozprask
kolem hvězdy se montáží clony zmenšil jen trochu. Dalekohled jsem zcela s jistotou zkolimoval naprosto přesně !
Jsem z toho zoufalý. Mám znovu vyndat korpus se zrcadlem a ještě povolit ty přítlačné šroubky- jsou po dvojicích u každé ze
tří obdélníkových přítlačných podložek, ? Prosím, poraďte, co s tím.
(Ten N203/800 před tím kreslil při velkém zvětšení, po rozostření dovnitř i ven, dokonalé mezikruží)...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#29

Příspěvek od Psion »

Zrcadlo má být pod těmi třemi držáky volné, já mám u zrcadla astrografu cca 0,5 mm mezeru mezi držákem a zrcadlem.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Zastínění primárního zrcadla na Newtonu

#30

Příspěvek od fanda55 »

to Psion.
Dík za informaci. Znovu vyndám korpus se zrcadlem a ještě povolím podložky. Ale než jsem na to poprvé sáhnul, byly šroubky držící podložky se zrcadlem
mírně dotažené. Ale určitě je ještě více povolím.
Evidentním "podpisem" přílišného dotažení je ten trojúhelníkový rozprask.
Odpovědět