Stellarium

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#286

Příspěvek od MilAN »

Dovedu pochopit, že z hledisky nějaké struktury programu a z hlediska programování je to O.K. Ale není to O.K. z hlediska uživatele, toho nezajímá jak se to programátorovi líbí a že z jeho hlediska to je O.K. Ten programátor to nedělá pro sebe, ale pro uživatele. A ten nebude hodnotit strukturu programu, ale funkčnost, ovladatelnost a intuitivní jednoduchost ovládání. Dělal jsem minimálně s 8 různými PC planetárii, a jediné, kterému bych se vyhnul, i kdyby umělo něco geniálního, je Stellarium :). Při tom je vývojově nejmladší. Možná to bude částečně tím, že dříve dělali PC planetárium astronomové, kteří to dělali pro sebe a podle dovednosti to naprogramovali. Dnes mi to připadá, že v tom jsou ti astronomové okrajově.
Co je ale zajímavé, že na tom, že obrázkové planetárium Stellarium tak nepůsobí jen na mě, se shodneme s více kolegy , kteří obdobné programy používají denně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stellarium

#287

Příspěvek od nou »

MilAN píše: 21. 07. 2023, 22:32 Ten programátor to nedělá pro sebe, ale pro uživatele.
Práveže 99% programátorov to robí hlavne pre seba a až potom pre niekoho iného. Málokto by venoval desiatky hodín času na niečo čo by nechcel sám používať. Ono až keď sa vytvorí nejaká komunita začne sa riešiť používateľská prívetivosť.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Stellarium

#288

Příspěvek od dvader »

Tak třeba za mě je Sky Safari či Starry Night rozhodně lepší! Ale zase není zadarmo…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#289

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl jsem, aby se tu kvůli Stellariu rozputala nějaká hádka, jen jsem vyjádřil názor, že Stellarium neumí nic , co by neuměla další PC planetária, jen to dělá všechno trochu krkolomně. Každý to samozřejmě bude vidět podle sebe- a bude mu vyhovovat něco více či méně - a to je také důvod, proč jich existuje více a nějak se "uživí".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Stellarium

#290

Příspěvek od mike »

MilAN píše: 21. 07. 2023, 22:32 Ten programátor to nedělá pro sebe, ale pro uživatele.
Ne, tohle je nadšenecký a dobrovolnický projekt, který autoři dělají primárně pro sebe. A to se projevuje právě podobnými detaily, které připadají naprosto hrozné a nesnesitelné někomu, kdo ten program nepoužívá a potká se s ním poprvé, ale někdo, kdo ho používá dlouhodbě a pravidelně, na ně vlastně ani nemá šanci narazit nebo si na ně dávno zvyknul. Dnešní doba bohužel moc nepřeje projektům, které preferují pohodlí dlouhodobých uživatelů na úkor nově příchozích, protože v rámci toho, čemu někdy s nadsázkou říkám "celospolečenské ADHD" je zvykem software zavrhnout na základě prvního dojmu po krátkém vyzkoušení, takže je potřeba, aby byl program co nejpřívětivější především pro ty, kdo ho neznají a nepoužívají.
Dělal jsem minimálně s 8 různými PC planetárii, a jediné, kterému bych se vyhnul, i kdyby umělo něco geniálního, je Stellarium :).
Inu, jak praví klasik, názory jsou od toho, aby se různily. Já jsem taky vyzkoušel ledacos (pravda, z praktických důvodů ne programy, které jsou jen pro Windows) a mám to přesně naopak: Stellarium je, po xephem, na který dodnes s láskou vzpomínám, první, u kterého mám pocit, že mi svou koncepcí sedí a vyhovuje. Ale vzhledem k tomu, že typický dnešní uživatel by asi na xephem reagoval v duchu "Proboha, jak tohle může někdo používat?!", nedivím se, že ani Stellarium není žádný hit.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#291

Příspěvek od jsvatek »

Ahoj,
mohu se vás optat, které tedy planetárium je vhodné pro začátečníka?
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#292

Příspěvek od jsvatek »

Zapomněl jsem upřesnit, je jedno zdali je to zdrama a nebo za peníze.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#293

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že to bude stejné - všemi programy se začátečník musí nějak prokousat. Jsou sice zdánlivě podobné, ale to ovládání má každý trochu nebo více jinak. Pokud tam máš Stellarium a už ti s tím chodí montáž, tak bych na něm zůstal- zvláště. když už sis ho trochu osahal
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: Stellarium

#294

Příspěvek od jsvatek »

Dobře,
děkuji za radu.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stellarium

#295

Příspěvek od Zbych »

Dnes jsem se šel projít na východ Měsíce a ejhle, podle Stellaria letí v cca 19:42 ISS. To bude fajn. Tedy až na to, že ISS letěla cca 20 minut před tímto časem. Koukám do nastavení; poloha, čas, aktualizace satelitů a všechno mám správně. Jak to, že je Stellarium takto mimo?
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stellarium

#296

Příspěvek od juh »

Treba si aktualizovať zdroje. V zdrojoch treba mať zaškrtnutú grupu, v ktorej je ISS, trebárs https://www.celestrak.com/NORAD/elements/gp.php?GROUP=stations&FORMAT=tle (inak sa použijú pre výpočet nejaké staré TLE)
U mňa dnes letelo ISS v Stellariu normálne, včera mu zvyšovali výšku, nejaký rozdiel tam možno bude, ale približne to sedí

edit: ešte som vymenil obrázok, lebo som si všimol dve veci v informáciách o objekte a to posledná aktualizácia TLE a epocha TLE, zvýraznil som žltým zvýrazňovačom
Přílohy
ISS_20231001192300.jpg
ISS_20231001192300.jpg (150.61 KiB) Zobrazeno 1162 x
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stellarium

#297

Příspěvek od Zbych »

Děkuji, teď už to chodí správě. Původní aktualizace byla k ničemu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stellarium

#298

Příspěvek od MilAN »

Na satelity je dobré aktualizovat tak, aby TLE nebyly starší jak 3 dny . Ale samozřejmě závisí i na požadované přesnosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět