Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
maho jakotycz
Příspěvky: 14
Registrován: 03. 02. 2023, 11:35

Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#1

Příspěvek od maho jakotycz »

Zdravím, byl by mi někdo ochotný dát pár tipů, triků ke kolimaci kolimačního laseru? Popřípadě nějaké yt video, které vám pomohlo (už jsem jich pár zhlédl a stejně jsem marný). Můj dosavadní postup byl, že jsem si do homemade stojánku dal laser, na zeď dal papírek s tečkou no a snažil jsem se těmi šroubky na laseru ,,donutit'' paprsek, aby se při otáčení držel na té tečce (což se mi nepodařilo). Hádám, že moc jiných způsobů není, ale nějaký trik, který třebas pomohl vám, může pomoct i mě..
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3413
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#2

Příspěvek od hades »

Měl jsem několik stojánků, tištěných na tiskárně, i včetně ložisek. Nic nebylo dostatečně přesné. Tak jsem si navrhl a vytiskl přípravek, který v sobě má i ložisko a teprve potom se mi podařilo laser zkolimovat dostatečně přesně:
kolimace.jpg
kolimace.jpg (299.36 KiB) Zobrazeno 1282 x
Je to ale docela hardcore řešení a nepatří k nejlevnějším. To ložisko stálo 110Kč a nějaký čas zabral i návrh a tisk.
Na obrázku ještě chybí redukce z 2'' na 1,25'' od Primaluce labs, do které laser vkládám
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1757
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#3

Příspěvek od nou »

Ja som najprv otáčal kolimátorom po 90 stupňov a poznačil si polohy kam svieti laser. Potom som sa snažil dostať ho do stredu.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3413
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#4

Příspěvek od hades »

Video zde:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#5

Příspěvek od fanda55 »

Koupil jsem na internetu "odkarla.cz bazar" levný laserový kolimátor, který nemá možnost vlastní kolimace. Paprsek není souosý - na kroužku
ve středu zrcadla reflektoru při otáčení laseru v okulárové objímce, kreslí kroužek. Ono není zase až tak těžké nastavit paprsek odražený sekundárním
zrcátkem na střed tohoto laserem vykresleného kroužku 8-) . Samozřejmě, že je lepší mít perfektní kvalitní a dokonale zkolimovaný laser, ale já jsem
za ten můj, fungl nový, dal i s dopravou 626 Kč :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4152
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#6

Příspěvek od biker.fm »

A jak odhadnes umisteni laseru od primaru zpatky do kolimatoru ? Tudy cesta nevede.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5413
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#7

Příspěvek od vla »

Hlavně to co dáváš jako odkaz kolimovatelné je a máš tym i návod.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
jannick
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 08. 2023, 11:42

Re: Kolimace kolimačního laseru k newtonovi

#8

Příspěvek od jannick »

Ahoj,

kolimovat kolimační laser není úplně snadné, ale dá se to. Zde je pár tipů, které by ti mohly pomoct:

Používej kvalitní laser. Čím kvalitnější laser budeš mít, tím snazší bude ho kolimovat.
Používej stabilní stojánek. Pokud bude laser nestabilní, bude to ztěžovat kolimaci.
Používej jasný terč. Čím jasnější terč budeš mít, tím snadněji budeš vidět paprsek.
Používej dobrou baterku. Baterka ti pomůže lépe vidět paprsek.
Odpovědět