Křivé kompasy

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 513
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#16

Příspěvek od stmare »

Aha, tak jsem asi tu kalibraci na základě vašich příspěvků pochopil. Nefunguje to tak, že během máchání to používá magnetometr spolu s akcelerometrem a po kalibraci již jen ten akcelerometr, takže to neovlivní kov montáže? To je chytré!
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Křivé kompasy

#17

Příspěvek od juh »

Ak sa aj z magnetického kompasu nakalibruje akcelerometer a následne sa používa už len údaj z akcelerometera, tak aj ten bude presný maximálne do tej miery (+ chyba akcelerometera), ako presne ukazoval v čase kalibrácie magnetický kompas (viz. video z #8 od hades).
Existuje aj kalibrácia magnetického kompasu, napríklad u GPS Garmin, kde sa kalibrácia kompasu robí pomalým otáčaním okolo zvislej osi (GPS a teda aj snímač je počas kalibrácie uložený v horizontálnej rovine). Tam si viem predstaviť, že sa počas kalibrácie nájde nejaké maximum, ktorým je potom daná pozícia severného magnetického pólu.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 425
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Křivé kompasy

#18

Příspěvek od Jarous1 »

Na občasnou kalibraci kompasu v Android mobilu používám GPS Status & Toolbox. Probíhá to hodně podobně jako u Oregonu od Garmina. Nebo se dá použít i ta "osmičková" ekvilibristika se zápěstím jako v tom předešlém videu ;) Aplikace je tedy už dost dlouho neaktualizovaná, tak netuším jak funguje v nejnovějších mobilech s nejnovějšími verzemi Androida...
Přesnost jsem ale nikdy moc nezkoumal, nepotřeboval jsem to nikdy tak přesně.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Křivé kompasy

#19

Příspěvek od hades »

MilAN píše: 08. 06. 2023, 20:44 , -problém je , jak to přenést na montáž s přiměřenou přesností.
Napadlo mě řešení: buzolou položit na zem dost daleko od stativu a montáže a určit sever, na zem potom natáhnout provázek, který bude orientován správným směrem. No a nad ten provázek pak postavit stativ a montáž.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křivé kompasy

#20

Příspěvek od MilAN »

No, a není jednodušší si ten směr na zemi vytyčit už před tím, než vytáhnu stativ :)
Takhle jsme to dělali vždycky. Ale to je samozřejmě stále hrubé, vzhledem k požadavku mít možnost seřídit hlavu jen +/- 2,5°.
Navíc si myslím, že většina vůbec neuvažuje o nějaké magnetické deklinaci, která ovlivńuje kompasy i busoly, a je to celkem výrazný nezanedbatelný úhel. Zrovna tak, jako úchylka kompasu v mobilu, kterou ti nikdo nesdělí. Ale to už se asi opakujeme - není nic přesného dle toho požadavku +/-2,5
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Křivé kompasy

#21

Příspěvek od mike »

Mobil má v sobě i GPS, takže by rovnou mohl dělat korekci na přinejmenším tu "geometrickou" část magnetické deklinace, která způsobená odlišnou polohou magnetického a geografického pólu. To by samo o sobě mělo stačit na přesnost přesahující to, jak přesně se dá zobrazený směr prakticky přenést na montáž. Ale jestli to mobily opravdu dělají, to si netroufám hádat.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křivé kompasy

#22

Příspěvek od MilAN »

Teoreticky by mohl, ale, proč by to dělal, když to na žádnou svoji aplikaci nepotřebuje. Ani na navigaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Křivé kompasy

#23

Příspěvek od juh »

Dokonca ani GPS príjmače nerobia tú korekciu, aj keď by sa to tam žiadalo a myslím, že výpočtový výkon by to v pohode umožňoval. Prečo by to potom robili mbilné telefóny?
Skúsil som si skalibrovať magnetický kompas na mojom GPS príjmači a potom takto skalibrovaným kompasom premerať moje pozorovacie miesto v záhrade, kde mám smer k zemepisnému severu vytýčený umiestnením betónových dlaždic (tie som umiestňoval na základe orientácie statívu k severnému zemepisnému pólu). Kompas mi ukazuje smer k magnetickému severu približne 7° východne od smeru, ako mám orientované dlaždice. Aktálna magnetická delkinácia pre moju zemepisnú polohu a dátum 9.6.2023 je 5.84° E ± 0.38°. Ak zoberiem do úvahy možnú nepresnosť uloženia dlaždíc a nepresnosť merania smeru k severnému magnetickému pólu, tak to u mňa ± sedí.
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Křivé kompasy

#24

Příspěvek od PeterD »

Garmin GPS prijimace samozrejme maju moznost nastavit deklinaciu integrovaneho magnetickeho kompasu. Tie starsie to maju ako fixne nastavenie, tie novsie ju vedia automaticky nastavovat podla polohy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#25

Příspěvek od MMys »

Tohle ale opravdu nikam nevede. Nejstota u těch kompasů a busol je pořád dost velká, způsob přenesení na zem/montáž dost nepřesný. Když umísťuji na podlaze desku na nějakou velkou montáž, jejíž podstava má toleranci +/-3° v azimutu, tak si vytyčím při vrtání otvorů na podlaze kopule severo-jižní směr pomocí stínu olovnice v pravé sluneční poledne. To je jediná jistota.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Křivé kompasy

#26

Příspěvek od juh »

Garmin GPS prijimace samozrejme maju moznost nastavit deklinaciu integrovaneho magnetickeho kompasu. Tie starsie to maju ako fixne nastavenie, tie novsie ju vedia automaticky nastavovat podla polohy.
GPS príjmač je predurčený na to, aby bol v pohybe, tak tam nevidím veľký zmysel zadávania magnetickej deklinácie pre konkrétnu polohu. Moje GPS nemá možnosť zadať túto hodnotu manuálne.
Ak som správne vyrozumel z rôznych diskusných fór, tak automatická korekcia je podmienená aktualizáciou firmvéru v GPS príjmači, pretože hodnota magnetickej deklinácie nie je dlhodobo predpovedateľná. Problém je, že posledná verzia firmvéru pre môj GPS príjmač bola vydaná v roku 2009. Vo výsledku to potom vyzerá tak, že žiadna korekcia sa nedeje.
To len na margo toho, že to môže byť rovnaký problém, ako u štandardných kompasov a buzol.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křivé kompasy

#27

Příspěvek od MilAN »

K těm GPS navigacím jen to: navigace nepotřebuje znát s nějakou přesností směr k severu ( jen maximálně pro orientaci mapy směrem k severu). Pracuje s body a jejich polohou a vytváří si směr pohybu pro orientaci navigace.
A meridián vytyčit opravdu bez přístrojů potom pravým slunečním polednem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Křivé kompasy

#28

Příspěvek od PeterD »

juh píše: 09. 06. 2023, 11:48 GPS príjmač je predurčený na to, aby bol v pohybe, tak tam nevidím veľký zmysel zadávania magnetickej deklinácie pre konkrétnu polohu. Moje GPS nemá možnosť zadať túto hodnotu manuálne.
Asi sa moc nechceme porozumiet.
GPS prijimac samozrejme na vypocet polohy nepotrebuje magneticky kompas (magnetometer). Vacsina Garmin GPSMap a eTrex modelov ho ma ako doplnkovu funkciu (pripadne aj barometricky vyskomer).
Sluzi hlavne na to aby si ked zastanes vedel urcit kardinalne smery a ako tak sa zorientovat. Rovnaku funkciu ma elektronicky kompas v roznych outdoorovych hodinkach.
V nasich podmienkach, ked je deklinacia cca 5° ju zadavat vyznam ani moc nema. Na miestach kde je deklinacia cez 20° to asi vyznam ma.
Presnost tychto elektronickych kompasov je radovo +/-5°, lepsie modely maju +/-2°, rozlisenie 1°. Problemom je ale vytycenie smeru. Nie su to zariadenia na vytycovanie smer ale na aku taku orientaciu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Křivé kompasy

#29

Příspěvek od Bill »

Ještě bych si dovolil drobnou poznámku - řešil jsem dlouho problém s kompasem u iPhone přítelkyně. Nakonec mě nakopla jedna diskuze na mapy.cz - bylo to magnetem, který byl součástí pouzdra. Vyměnil jsem za suchý zip a od té doby to funguje vcelku dobře.... :oops:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 991
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#30

Příspěvek od ok1in »

JJ, ona totiž u korekce magnetických kompasů mimo deklinace ještě existuje i deviace... ;)
Odpovědět