Křivé kompasy

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 555
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Křivé kompasy

#1

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, nevím kam to zařadit tak založím nové vlákno. Při ustavování mojí nové montáže na stativ jsem dvakrát narazil na křivý kompas v jáTelefonu. Musel jsem po kompletním složení sestavy která má cca 85kg zase shodit dalekohled, závaží a tyč abych mohl přepíchnout stativ na zemi protože jsem věřil tomu co mi ukazuje "zkalibrovaný" kompas v mobilu. Je tohle normální, že neukazuje žádný telefon dobře protože jsem zkusil i jiný a u žádného to nebylo vpořádku (prostě klidně i pár stupňů bokem žádné trable). Mám na základně montáže fóra jen 2,5° doleva a doprava takže když se mi to nevejde do tohoto rozsahu mám o práci postaráno. Řešil tohle někdo z vás někdy?
Udělal jsem si na zahradě už značky pro nohy stativu ale nepříjde mi to teda normální.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2225
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Křivé kompasy

#2

Příspěvek od juh »

Žiadny kompas nebude 100% presný.
1. Presnosť kompasu v mobile bude len taká, ako presné a ako citlivé sú použité snímače na detekciu magnetických polí.
2. Medzi magnetickým a zemepisným severom je určitá odchýlka (pretože nie sú geograficky totožné).
3. Presnosť kompasu je ovplyvnená umiestnením kompasu - ak sa v jeho okolí nachádzajú magnetické kovy, alebo nejaké zariadenia produkujúce elektromagnetické polia (napr. samotný mobil, alebo iný mobil, ak v čase merania komunikuje so základňovou rádiovou stanicou), tak tie môžu mať vplyv na jeho presnosť.
Ak sa tieto chyby vhodne skombinujú, odchýlka je rádovo v stupňoch.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Křivé kompasy

#3

Příspěvek od dvader »

Moje zkušenost je, že to ovlivňuje i samotná kovová hmota stativu a montáže - a to i klasický kompas.
Je dobré poodstoupit pár kroků dál...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Křivé kompasy

#4

Příspěvek od Stanislavxyz »

S kompasem v mobilním telefonu zkušenost nemám, má Nokia 3410 touto funkcí kdoví proč nedisponuje... Nicméně proč nepoužít klasický kompas? Pokud vyloučím vlivy okolí (magnet. kovy a zdroje elektromagnet. záření), pak jedinou chybou je tzv. magnetická deklinace a tu lze snadno opravit. Pro ČR je to něco kolem tří a půl stupně východně, jestli se nemýlím.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#5

Příspěvek od biker.fm »

Pokud se ma pouzit kompas (je jedno zda klasicky nebo v mobilu), je treba byt dostatecne daleko od stativu. Je treba vubec kompas pouzivat ? Vecer, kdyz uz vidim polarku, kompas nepouzivam (je to zbytecne).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 512
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#6

Příspěvek od stmare »

Viděl jsem, že někteří používají jako mezičlánek kus dřevěného kvádru, kteří dají mezi kompas a montáž. Já dávám kompas dál a rovnoběžnost odhaduji.
Montáž dost často stavím za soumraku, kdy ještě pouhýma očima nevidím Polárku, ale v polárním hledáčku už je. Tak jenom abych dostal přibližně tu polárku do hledáčku, tak se ten kompas hodí.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křivé kompasy

#7

Příspěvek od MilAN »

Přesnost magnetických kompasů v mobilech se udává dost různě - i s chybou větší než 5°, a navíc kalibrace dopadá někdy i špatně.
Osobně používám klasickou sportovní busolu. A je potřeba počítat s magnetickou deklinací, která je u mě teď přes 5° . Takže je to jen o tom najití Polárky, nic víc se nedá dosáhnout
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Křivé kompasy

#8

Příspěvek od hades »

Jak už bylo řečeno, ten kompas v mobilu mnohdy stojí za prd. Trochu pomůže kalibrace, dělá se speciálním pohybem ruky, špatně se to popisuje, tak sem dám dokaz na video:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#9

Příspěvek od MMys »

To ta montáž z výroby má jen takhle malý rozsah nastavení, nebo je to nějaký tvůj výtvor ? Pokud je to možnáé, tak si ten rozsah zvětši. Pokud to nepůjde přímo na montáži, tak třeba nějakým otočným mezikusem mezi vršek stativu a základnu montáže. Tohle je fakt za trest, trefit to za světla bez Polárky pod 2.5° bude docela problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#10

Příspěvek od MMys »

Hades: Trochu nechápu, co ta kalibrace řeší. Ta kalibruje primárně akcelerometr, ne magnetometr. Přesnost určení severního magnetického pólu je dána primárně přesností připájení té součástky na desku plošného spoje. Ta součástka má rozměr typicky tak 2x2 milimetry. Když je připájená o 0.15mm nakřivo (což je raz-dva) je chyba skoro 5°. To by musela být někde ve firmware pro každý kus kalibrační konstanta, a výrobce by to musel naladit. A to u mobilu téměř jistě nikdo neřeší.

Klasická busola bude o dost lepší, ale nesmí nikde okolo být nic ocelového. Jestli jsou nohy ocelové, tak to ani buzolou moc dobře ustavit nepůjde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Křivé kompasy

#11

Příspěvek od dvader »

A nehraje v tom nějak roli GPS?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 555
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Křivé kompasy

#12

Příspěvek od astrolama »

5° celkem jsem měl na mysli. Je to takhle už z výroby, koupím si za pár korun tu buzolu veřím tomu že to bude lepší. Stativ je Berlebach s hliníkovým vrškem.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Křivé kompasy

#13

Příspěvek od Chemik1 »

Pro to, abych měl Polárku v polárním hledáčku značky pro nohy stačí (moje zkušenost). Na neznámém místě to řeším pomocí aplikace Polar Scope Align Pro (pro iPhone). Do hledáčku dostanu Polárku vždy. Telefon se musí "zkalibrovat" mácháním asi půl minuty. Snad se tím kalibruje polohoměr v telefonu a myslím, že sever je přes GPS. Je to opravdu potřeba.Telefon mi akorát sedne do lišty, ještě než nasadím refrák a jen ustavím azimut a výšku do kříže na displeji (v daytime mode -ikona sluníčka). Funguje to fakt dobře. Kolegové říkali, že existuje podobná aplikace pro nejablíčkové telefony.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11556
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Křivé kompasy

#14

Příspěvek od Psion »

Bohužel magnetické měření směru severního pólu není přesné a na zemi má v různých zónách poměrně velké odchylky, jako přibližný směr ale vyhoví. Musíme rozlišovat také magnetický pól a geografický pól.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křivé kompasy

#15

Příspěvek od MilAN »

Pokud někoho zajímají přesné hodnoty magnetické deklinace, lze pro každé místo najít zde :
https://mapy.orientacnisporty.cz/cs/convergence.
Se sportovní busolou to dává už smysl, -problém je , jak to přenést na montáž s přiměřenou přesností.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět