Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jantichy
Příspěvky: 13
Registrován: 03. 03. 2018, 23:40
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#1

Příspěvek od jantichy »

Ahoj všem, nemáte nějaké tipy na alespoň trochu temnější pozorovací místa přibližně ve čtverci Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice nebo v jeho blízkém okolí? Já vím, že to je oblast úplně naprd, z jedné strany svítí Praha, z druhé Mladá Boleslav... Ale tak právě proto se ptám, že jo :) Dál za tímhle čtvercem už vím a umím (Kokořínsko, Ralsko), prosím, jestli nemáte někdo nějakou zkušenost nebo tipy spíš takhle blíž. Děkuju!
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#2

Příspěvek od PetrŠ »

Mě se při hledání nových míst osvědčila taktika zapnout si na mapy.cz Panoramu a hledat slepé silnice dál od vesnic. jednak tak vím, že se tam dá zajet a za druhé vidím jak to ve skutečnosti vypadá. Ideálně nehledám kopce, ale mírné dolíky, odkud sice nevidím třeba 10 stupňů nad obzor (kde stejně normálně nepozoruju), ale zato se zbavím světel okolních sídel.
Namátkou mě na okraji té oblasti co píšeš zaujalo třeba tohle: https://mapy.cz/s/dahazamasu

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... l0eSI6ODV9
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#3

Příspěvek od mike »

Tuhle oblast na sever od Prahy jsem při hledání nějak podvědomě ignoroval, takže nejblíž jsem zkoušel nedávno letiště Kostomlaty. Nebylo to úplně ono, svítí tam hlavně Praha na západě, Mladá Boleslav na severu a na jihu taky trochu něco bylo. Docela slušný jihovýchod až severovýchod a od zenitu po 40° nad obzorem. Nepříjemnost je, že kromě samotného začátku je po celé délce mezi polní cestou a travnatou plochou takový val, sice nízký, ale dost vysoký na to, aby se nedal přejet bez rizika, že si člověk odrovná spodek auta. Nevím, jestli by šlo nechat auto přímo na té cestě, za celý večer tam sice nic neprojelo, ale zákon schválnosti funguje dost spolehlivě.

S čím mám dobré zkušenosti, je Loučeň, ale to už je dost mimo ten čtyřúhelník.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#4

Příspěvek od hondero3 »

No, mě z toho geometricky vychází pěkný lichoběžník :lol:
Moje oblíbené místo je :
https://mapy.cz/letecka?vlastni-body&ut ... 74993&z=17

Sice to není na ortomapě, ale na vyznačeném místě jse pěkné odpočívadlo. Z mladoboleslavské silnice auta v podstatě neruší, protože svítí celou dobu jinam. Výborný rozhled k obzoru, jen na S les, ale daleko. V Byšicích akorát trochu svítí nádraží, ale není rušivé. Je nesmí moc foukat. Ale dás se použít skoro celá ta síť cyklostezek a silniček, kdyby něco rušilo.

Pak ještě občas na kopci Záboř. Mám to 1km od baráku. Ale neteréním autem se tam dá jen ze západu s za sucha. Je to kolemtoho bodu. Na jihu sice svití nádraží, ale když se zaleze na severní stranu kopce, tak to tolik nevadí.
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... 07774&z=15
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#5

Příspěvek od astar »

Jen poznámku.
Ta místa kde je pevný podklad asfalt, ta jsou podle mne nejideálnější. Proč ? Tvrdý podklad, necourá se člověk v mokré trávě a pokud mu něco malého upadne není problém to nalézt.
Sám takové používám, ale je to úplně v jiném místě JČ( Hartvíkov).
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#6

Příspěvek od mike »

V létě může být s asfaltem problém, že se přes den rozpálí a večer pak trvá docela dlouho než vychladne natolik, aby se nad ním netetelil vzduch.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brandýs n.L. – Mělník – Mladá Boleslav – Milovice

#7

Příspěvek od astar »

Mike,je to jen můj pohled a byla to jen poznámka. Nestalo se mi, že bych pociťoval nějaké problémy. Možná pro vizuál, já fotím, tak jsem nikdy nic takového nepozoroval. Běžný seing FWHM 2-3".
Pokud jsou ta doporučená místa na pevné cestě, tak pochybuji, že někdo půjde dalekohled stavět do pole.
Omluva, je to už úplně mino téma.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět