Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#16

Příspěvek od MilAN »

Vabra napsal:
ja to 3x nevidim ?

pointacni okular ortho 12.5mm (osvetleny) 3900 Kc
NexImage CCD kamera (podle informaci z netu prekabatena webka Philips ToUcam) 3240 Kc.

Cenu NB autobaterie atd bych sem nescital nebot je uz mam tak jako tak. Komfort je samozrejme vec druha.V textu šlo o autopointér, takže cena autopointeru + kamery je porovnána s cenou pointačního okuláru. ( viz příspěvek č. 7.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#17

Příspěvek od Vabra »

MilAN napsal:
V textu šlo o autopointér, takže cena autopointeru + kamery je porovnána s cenou pointačního okuláru. ( viz příspěvek č. 7.
OK, autopointer muze byt i ten free software bezici na zminenem NB vyuzivajici prislusnou webkameru...
Ale o tomhle slovickareni tenhle thread byt nemel :P

Spise o Vasich praktickych zkusenostech.
a za ne diky,

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Jak a s čím začít pointovat?

#18

Příspěvek od voko »

Vabra napsal: NexImage CCD kamera (podle informaci z netu prekabatena webka Philips ToUcam) 3240 Kc.NexImage bych na pointaci příliš nedoporučoval, je na pointaci stejně málo citlivá jako LPI. Tedy pointovat se s ní dá, ale dostaneš se rozumně tak max. k 7. mag, pak už musíš dost prodlužovat expoziční dobu pointační hvězdy, a to znamená v konečném důsledku malý výběr vhodných pointačních hvězd v zorném poli. Pokud bych mohl doporučit, tak ne Neximage, ne LPI, ale třeba DSI. A nebo nějaké černobílé výše popisované.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Jak a s čím začít pointovat?

#19

Příspěvek od Libcz »

voko napsal:
NexImage bych na pointaci příliš nedoporučoval, je na pointaci stejně málo citlivá jako LPI. Tedy pointovat se s ní dá, ale dostaneš se rozumně tak max. k 7. mag, pak už musíš dost prodlužovat expoziční dobu pointační hvězdy, a to znamená v konečném důsledku malý výběr vhodných pointačních hvězd v zorném poli. Pokud bych mohl doporučit, tak ne Neximage, ne LPI, ale třeba DSI. A nebo nějaké černobílé výše popisované. Nojo ale DSI už stojí přes 10tisíc. Já si zatím pořídil NexImage a uvidíme, zatím jsem to velmi zhruba testoval na sigmě 170-500, ale jen na fotostativu, takže něco najít bylo docela složité (zvláště když bylo mlhavo a do toho světlo z lamp) Ono taky asi dost záleží do jak světelné soustavy se to upíchne.

Jinak zatím mám odzkoušenou pointaci ruční, je to sice opruz pořád sledovat hvězdu (hlavně mít zaostřeno, oči se prostě unavují, okulár pohybuje), ale vyzkoušet si to není vůbec od věci. A okulár s osvětleným křížem se hodí třeba na driftovou metodu ustavení. Aneb jak se všude píše - základem je pořádné polární ustavení ;)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Jak a s čím začít pointovat?

#20

Příspěvek od voko »

Na světelnosti soustavy to vůbec nezáleží. Pointuješ na bodovou hvězdu a ta by měla zůstat bodová při malé i velké světelnosti. Ale na průměru soustavy to závisí, ale to už tu bylo řečeno mnohokrát.
No - vyzkoušej a uvidíš, že dojdeš ke stejnému závěru s NexImage jako já s LPI co se pointace týká.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Jak a s čím začít pointovat?

#21

Příspěvek od Libcz »

voko napsal: Na světelnosti soustavy to vůbec nezáleží. Pointuješ na bodovou hvězdu a ta by měla zůstat bodová při malé i velké světelnosti. Ale na průměru soustavy to závisí, ale to už tu bylo řečeno mnohokrát.
No - vyzkoušej a uvidíš, že dojdeš ke stejnému závěru s NexImage jako já s LPI co se pointace týká.no to je dost možný, že dojdu ke stejnýmu názoru, ale prostě si stejně nemyslím, že DSI za 12.5 je fakt 4x lepší než NexImage za 3
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#22

Příspěvek od MMys »

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit fakt, že nemám problém nalézt pointační hvězdu při použití NEMODIFIKOVANÉ kamery Philips ToUcam Pro 740,840 a jejich případných následníků, nebo pomocí citlivé TV kamery WATEC 902H3(či H2), pokud použiji refraktor o průměru kolem 80mm a mám možnost prohledávat pole o rozsahu řekněme 2x2 stupně (pohybem point. dalekohledu nebo hýbáním kamerou v jeho ohniskové rovině).

Na světelnosti nezáleží, pouze na průměru objektivu, ale pouze do nějaké maximální ohniskové vzdálenosti (s obvyklou kamerou s pixely kolem 6um řekněme do metru) Pak již seeing zacíná hvězdu rozmazávat případně v obraze velmi poskakuje, a pointace se zhoršuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Jak a s čím začít pointovat?

#23

Příspěvek od voko »

Libcz napsal:
no to je dost možný, že dojdu ke stejnýmu názoru, ale prostě si stejně nemyslím, že DSI za 12.5 je fakt 4x lepší než NexImage za 3Já jsem ale nepsal jen o DSI, to Ty o ní pořád píšeš. Když už se ale o ní zmiňujeme, tak to, že je 4x dražší neznamená, že je 4x lepší, ale je rozhodně citlivější. Ostatně ta cena je relativní. Vím, že je teď za mořem u Meade akce, kde dostaneš dokonce DSI Pro za 129 $, pokud si u nich koupíš určitý dalekohled (např. viz zde). A nebo koupit starší. Ale hlavně, pokud si počteš zahraniční fóra, tak tam používají DSI k pointování mnohem častěji než LPI nebo NexImage, i když i s nimi to jde, je to ale komplikovanější ve smyslu důvodů. o nichž jsem psal výše.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#24

Příspěvek od Vabra »

MMys napsal: Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit fakt, že nemám problém nalézt pointační hvězdu při použití NEMODIFIKOVANÉ kamery Philips ToUcam Pro 740,840 a jejich případných následníků, nebo pomocí citlivé TV kamery WATEC 902H3(či H2), pokud použiji refraktor o průměru kolem 80mm a mám možnost prohledávat pole o rozsahu řekněme 2x2 stupně (pohybem point. dalekohledu nebo hýbáním kamerou v jeho ohniskové rovině).
Tak zatim jsem s Lidlskopem (70/700) a novejsi NEUPRAVENOU ToUCam (SPC900NC) s bidou nasel na NB hvezdu 1,8 mag (i kdyz uz se pomalu zatahovalo). Ale lepsim se, vecer pred tim jsem mel problem zaostrit poulicni lampu -10 mag ;)
Martine jaky pouzivas SW autoguider? Ten svuj? Chodil by i s GPUSB (prevodnik Z USB na telefoni kabel k autoguider vstupu CG5 A GT)? Pres ASCOM driver?
Co jsem zatim pouzil z netu (GuideMaster, MetaGuide, PHD Guiding) se mi rozchodit (zatim) nepovedlo...

GM a MG padaji na W2k predtim nez se vubec rozbehnou.
PHDG zatim vypada nadejne...a problem je spise s tim ze se zatahlo v momente kdy delal autokalibraci...

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#25

Příspěvek od MMys »

Tou kamerou se musíš dostat minimálně na 7 mag.

Jestli bude můj pointační SW fungovat s tím zařízením, to nevím. Je stavěný na adaptér na LPT port a pro přímou komunikaci s montáží přes sériový port (LX200 protokol). Nevím, jak se chová to zařízení, jestli jako virtuální COM ? Zkus to, za to nic nedáš. Ale silně pochybuji o tom, že to bude chodit. To bych to asi musel nějak upravit...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
petr_b
Příspěvky: 260
Registrován: 06. 01. 2006, 01:32

Jak a s čím začít pointovat?

#26

Příspěvek od petr_b »

Ahoj,
zkus GuideDog, StarTrack
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#27

Příspěvek od Vabra »

petr_b napsal: Ahoj,
zkus GuideDog, StarTrack
GuideDog pada pri startu na runtime error 13 (stejna jako GuideMaster) StarTrack jeste vyzkousim ale mam pocit ze nikde neuvadi moznost rizeni dalekohledu pres USB (GPUSB)...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jak a s čím začít pointovat?

#28

Příspěvek od Habl »

hora napsal: To vla: Jak jsi resil napnuti vlakna. Ja jsem zkousel delat kriz z tenkeho medeneho dratku, ale nepodarilo se mi ho skutecne napnout, aby byl dratek rovny.
Já jsem pro pointační okulár použil starší mikroskopický ortoskopický okulár o průměru 0,965" a na clonku v ohnisku okuláru přilepil zabroušenou plastovou planparalelní destičku. Na destičku byl ostrým břitem vyznačen vláknový kříž. Tlouštka vlákna byla pod 0,05 mm. Okulár používám ještě nyní v hledáčku mého refraktoru bez nasvětlení led diodou.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Jak a s čím začít pointovat?

#29

Příspěvek od Libcz »

Já jsem včera dodělal uchycení NexImage k sigmě, zkoušel jsem to zhruba na fotostativu ale ten nemá jemné pohyby, takže už i při ohnisku 170 se to nedalo nic moc přesně namířit. Asi k němu ještě přidělám volný hledáček 6x30 (podotýkám, že průměr optiky je 86mm)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Jak a s čím začít pointovat?

#30

Příspěvek od robert »

MMYS napsal:
pokud použiji refraktor o průměru kolem 80mm a mám možnost prohledávat pole o rozsahu řekněme 2x2 stupně (pohybem point. dalekohledu nebo hýbáním kamerou v jeho ohniskové rovině).
Pochopil jsem,že pointační dalekohled má být co nejpevněji spojen s hlavním dalekohledem.Jak zároveň vyřešit pohyb point. dalekohledu 2x2 stupně?
Nebo kamera lehce vyosená?
Odpovědět