Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Loleckicke
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 05. 2023, 19:59

Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#1

Příspěvek od Loleckicke »

Ahoj všichni,

nedávno jsem narazil na zajímavou pozici doktoranda v oblasti masivních hvězd a hvězdných atmosfér na univerzitě v Heidelbergu v Německu. Výzkumná skupina vedená Dr. Andreasem Sanderem se zaměřuje na odhalování základních kamenů našeho vesmíru prostřednictvím aplikace a vývoje hvězdných atmosfér nové generace. Zní to jako vzrušující příležitost a silně zvažuji, že se přihlásím.

Všiml jsem si však, že plat uvedený v inzerátu vychází z platové stupnice německé spolkové veřejné služby ve výši 66 % E 13 TV-L. Jako člověk neznalý německého akademického systému si nejsem jistý, zda je to typická nabídka pro doktorandské místo v Německu. Bylo by skvělé, kdyby se ozvali ostatní, kteří mají s touto záležitostí zkušenosti nebo znalosti.

Na jedné straně se mi zdá možnost pracovat v renomované instituci, jako je Heidelberská univerzita, která je úzce propojena s dalšími prestižními organizacemi, jako jsou Max-Planckovy instituty pro astronomii a Heidelberský institut pro teoretická studia, velmi cenná. Navíc možnost podílet se na vývoji základního kódu modelové atmosféry a spolupracovat s odborníky v oboru je jistě lákavá.

Na druhou stranu se obávám finančních aspektů doktorského studia při 66 % TV-L. Pro doktoranda je důležité mít stabilní příjem, který ho uživí během tříletého programu. Byl bych vděčný za jakékoli postřehy ohledně životních nákladů v Heidelbergu nebo blízkém okolí a také za to, zda je tento plat dostatečný k pokrytí životních nákladů a zajištění pohodlného životního stylu.
Zajímá mě obecný pohled na tuto problematiku. Je běžné, že na doktorandských pozicích v Německu je nabízen plat ve výši 66 % TV-L? Nebo se jedná o výjimku? Rád bych slyšel názory jednotlivců, kteří mají přímé zkušenosti nebo znalosti o platových standardech v německém akademickém prostředí.

Předem děkuji za jakékoli postřehy, rady či osobní zkušenosti, o které se můžete podělit.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#2

Příspěvek od mirkovacik »

Najlepsie bude mozno sa opytat rovno tam. Urcite budu vediet povedat, kolko to je a ci to staci na zivot tam.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Loleckicke
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 05. 2023, 19:59

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#3

Příspěvek od Loleckicke »

Rozhodně souhlasím s tím, že je optimální kontaktovat přímo instituci, která doktorandské místo poskytuje. Při odměně ve výši 66 % TV-L E-13 by můj čistý plat činil 1 907,57 EUR1. Jaké by byly předpokládané životní náklady? Předpokládám, že nájem by byl mým nejdůležitějším výdajem, je to tak? Je relativně bezproblémové zajistit si byt, nebo je zvykem sdílet ubytování s ostatními (doktorandy)? Jaké další výdaje mi mohou vzniknout? Pokryje částka 1 907 eur dostatečně mé výdaje v Německu?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#4

Příspěvek od Psion »

Od 1.10.2022 byla minimální mzda v Německu stanovena na 12 Eura za hodinu, což je při 168 hodinách 2016 EUR, tedy to vychází pod minimální mzdou, tedy život nejchudší vrstvy obyvatelstva, o pohodlném životním stylu nemůže být ani řeč s bydlením na nejlevnějším Hostelu a 3 rohlíky na den se to dá přežít :)
Loleckicke
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 05. 2023, 19:59

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#5

Příspěvek od Loleckicke »

Tham by mohl být pro lidi se "standardní prací" a ne pro doktorandy :D . Oficiálně je to jen 66 %, ale myslím, že očekávají více než 66 % mého času.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#6

Příspěvek od Yarkho »

2016 Eur minimálna mzda je ale brutto, nie?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#7

Příspěvek od vla »

.....zda je tento plat dostatečný k pokrytí životních nákladů a zajištění pohodlného životního stylu....... Tohle mě tedy vytočilo. Buď chci pracovat na karieře a holt zkousnu nějaké příkoří a nebo si chci pohodlně žít. Vzdělání v renomovaném zařízení je vklad do budoucna. Nevím kdo tě rozmazlil a proč tady brečíš. Taky existují brigády atd. Dneska chce každý všechno pokud možno zadarmo, docela mě to štve.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#8

Příspěvek od Psion »

Yarkho píše: 29. 05. 2023, 09:41 2016 Eur minimálna mzda je ale brutto, nie?
Ano, jinak pro srovnání, průměrná mzda v Německu je 4250 Eur za rok 2022.
pejcha
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 05. 2023, 12:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#9

Příspěvek od pejcha »

K původnímu dotazu:

1) vědou nejde zbohatnout nikde na světě
2) doktorand astronomie v Německu (a podobných zemích na západ) má větší životní úroveň než průměrný doktorand astronomie v ČR i vzhledem k rozdílným cenám
3) životní náklady jdou poměrně dobře zjistit pomocí numbeo.com. Typicky jsou nutné kompromisy, například buď chci bydlet v bytě sám a trochu se uskrovním nebo mi stačí vlastní pokoj ve sdíleném bytě a pak mi zbude víc peněz na cestování/restaurace/auto apod.
4) hlavním problémem není finanční kompenzace ale vůbec takové místo získat v mezinárodní konkurenci - na podobných institucích jsou typické poměry něco jako 300 zájemců na 10 pozic. Není to ale beznadějné, protože záleží na kvalifikaci a ta se mezi uchazeči dost liší.
5) vzhledem k předchozímu bodu nemá smysl se zaměřovat na jednu konkrétní pozici, ale žádat o více pozic. Typické může být 10-20 žádostí.
6) na všech hlavních astronomických institucích v ČR už jsou lidé, kteří mají zkušenost se studiem v zahraničí. Je užitečnější ptát se spíš takových lidí než na tomto fóru.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#10

Příspěvek od MiniMistr »

Dotaz:
"zda je tento plat dostatečný k pokrytí životních nákladů a zajištění pohodlného životního stylu"
mě taky zarazil, vla to napsal pěkně.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#11

Příspěvek od kuceraz »

vla píše: 29. 05. 2023, 09:49 .....zda je tento plat dostatečný k pokrytí životních nákladů a zajištění pohodlného životního stylu....... Tohle mě tedy vytočilo. Buď chci pracovat na karieře a holt zkousnu nějaké příkoří a nebo si chci pohodlně žít. Vzdělání v renomovaném zařízení je vklad do budoucna. Nevím kdo tě rozmazlil a proč tady brečíš. Taky existují brigády atd. Dneska chce každý všechno pokud možno zadarmo, docela mě to štve.
Tazatel se zeptal slušně, šlo mu i slušně odpovědět bez urážení.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#12

Příspěvek od MilAN »

Jenže tazatel by se měl zeptat nejdříve sám sebe : co jsem ochoten obětovat, abych získal prestiží místo?
Ano, tazatel se slušně zeptal a taky dostal slušnou a přímou odpověď. Život není pohádka, je to vždy něco za něco
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#13

Příspěvek od peta62 »

Take si myslim, ze to vla napsal sice mozna moc drsne, ale fakticky spravne. V letech, na ktera tazatele odhaduji, jsem vybiral misto zasadne podle perspektivy do budoucna pro muj vyvoj, ne podle financi. Sice chapu obavy, ale myslim si ze informace o ubytovani universita na dotaz jiste poskytne, jidlo neni v Nemecku pri vyssi kvalite drazsi nez u nas. Ale hlavne to vidim jako investici do sebe pro budoucnost. Ja bych se maximalne staral to misto dostat, pri intensivni praci clovek stejne na moc veci okolo cas ani energii nema. To vim z vlastni zkusenosti. Pravda je, ze v takoveto situaci muze byt soukromi hodne dulezite.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#14

Příspěvek od biker.fm »

Jaka je vlastne definice pojmu "pohodlny zivotni styl" ? Kdyz neceho chci dosahnout, musim pro to taky neco obetovat/podridit se/uskromnit. A az casem sklizim ovoce.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#15

Příspěvek od mike »

Po tom, jak se tu na něj všichni takhle sesypali, bych se vůbec nedivil, kdyby se na další diskusi radši vykašlal. Co když tím prostě myslel jen to, jestli je ten příjem dostatečný na to, aby z něj vyžil a nemusel místo soustředění se na studium vymýšlet, čím se nějak uživit?
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět