prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#1

Příspěvek od chemix »

Ahojte, nenašel jsem podobné téma, tak zakládám nové vlákno... Pokud už existuje, tak se omlouvám.

Přišla mi nová kamera s APS-C senzorem a po sundání krytky jsem zjistil, že "něco" je na vnitřní straně ochranného skla - viz foto, zhruba uprostřed levého dolního kvadrantu:
senzor a něco na ochranném skle

Asi je to kousek prachu, snad ne nějaký škrábanec. Každopádně jsem se dosud s ničím takovým nesetkal, tak se prosím ptám zdejších zkušenějších, jestli to bude při focení problém a mám tu kameru vrátit/nechat vyměnit. Vlastnoruční čištění nepřipadá v úvahu, komora se senzorem je utěsněná a naplněná argonem.

Případně mám zkusit nějaké testovací snímky, flaty apod.?

Předem díky za rady a názory.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#2

Příspěvek od MMys »

Neřešit, beze zbytku to srovná flatfield. Nicméně to svědčí o výrobci, v nové kameře by tohle prostě být nemělo. Od koho ta kamera je ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#3

Příspěvek od chemix »

MMys píše: 21. 05. 2023, 14:10 Neřešit, beze zbytku to srovná flatfield. Nicméně to svědčí o výrobci, v nové kameře by tohle prostě být nemělo. Od koho ta kamera je ?
Díky za uklidnění. Zkusím s výrobcem něco vyjednat, ale když to k ničemu nepovede, tak snad to tedy nebude ve výsledku vadit. Je to ta ToupTeK kamera ve verzi od RisingCam, a.k.a cinska varianta ASI2600MM Pro.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#4

Příspěvek od chemix »

Kontaktoval jsem teda vyrobce, bezproblemova komunikace zatim, mam udelat flat a jestli to tam bude videt, tak mi to vymeni. Tak uvidim, jestli neco uvidim.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#5

Příspěvek od chemix »

Udelal jsem flaty, na vsech je konzistentne videt maly slaby krouzek, viz treba tady:

flat

Je to slabe, to je fakt, ale vyrobce mi nabidl vycisteni na jeho naklady (podotykam, ze by to putovalo do Ciny a zpet, takze bych treba mesic cekal), nebo 50 dolaru refund, coz je pri cene kamery takova trochu symbolicka castka. Co byste si vybrali?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#6

Příspěvek od MilAN »

Při velkém strečnutí se tam dají najít asi tak 3 podobné prášky. Osobně bych to neřešil, to je tak slabé, že ani bez flatu to nebude znát. To daleko větší problémy budeš mít z té silné vinětace a budeš s ní zápasit, pokud na obloze bude jakýkoliv gradient.
A na krycím skle budeš mít skoro po každé zase z venkovní strany nějaký svůj prach, i při důkladném ofuku před focením
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#7

Příspěvek od chemix »

Jojo, ta vinetace je z toho, ze jsem tu kameru v rychlosti nahodil na SCT pres T2, neb nic jineho jsem doma po ruce nemel. Takovy setup nemam v planu pouzivat moc casto :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#8

Příspěvek od hades »

Neřešil bych to, je to zanedbatelné a na výsledném snímku se to prakticky neprojeví
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#9

Příspěvek od vla »

Nějaké nečistoty jsem viděl na první dobrou, poté co jsem si umyl poprskaný monitor, tak už nevidím nic. :D
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: prach (asi) na vnitřní straně ochranného skla

#10

Příspěvek od MMys »

Tohle neřeš, časem toho tam budeš mít několikrát více z venku, na filtrech a podobně. Toto plně srovná flat, je to daleko od senzoru. Na úzkopásmových snímcích s pozadím blízkým biasu to bude neviditelné asi i bez flatu. A jestli to bylo na SCT při f/10, tak na newtonu při f/4-f/5 už to skoro nebude vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět