Cable management - uspořádání kabelů

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 523
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Cable management - uspořádání kabelů

#1

Příspěvek od stmare »

Nejhorší je otázka kam na trojici stativ-montáž-dalekohled umístit raspberry a převaděč 12v->5v (případně USB hub) abych nevedl kabely tam a zpět, to je na hlubší zamyšlení...
[EDIT] smazal jsem věty, které patřily do jiného vlákna a nepatří sem.
Naposledy upravil(a) stmare dne 15. 05. 2023, 10:12, celkem upraveno 1 x.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#2

Příspěvek od hades »

Přesunuto z tématu Fotky našich miláčků...:-))

Odpověď na otázku kam dát řídící počítač (Raspeberry nebo PC) a rozvod napájení se řídí tím, odkud nejvíc kabelů povede. A dovolím si tvrdit, že nejvíc jich půjde z dalekohledu. Já mám na své sestavě aktuálně 11 kabelů, a 9 z nich je připojeno na dalekohled (hlavní kamera 2x, pointační kamera 1x, fokusér 3x, čidlo pro autonomní vyhřívání 1x, vyhřívací pásek 1x a nakonec kabel od baterie), zbývající dva jsou z montáže.
Tím pádem to mám vše připnuté ke kruhům dalekohledu:
obrázek_2023-05-15_100505115.png
obrázek_2023-05-15_100505115.png (1.33 MiB) Zobrazeno 1004 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 523
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#3

Příspěvek od stmare »

Jo, setup kdy máš raspberry přímo na dalekohledu jsem měl do teď taky, dokud jsem doma vše nespustil a nezjistil, že Rasperry pi 4 hodně topí. Připnutí na dalekohled jsem tím pádem zamítnul, sálání by mi asi zkreslilo obraz.
V tvém případě máš krabičku dál od dalekohledu, až na kruzích, takže sálání tepla k dalekohledu asi nebude u tebe problém. Připnutí raspberry hodlám mít jednoduché, abych když někam přijedu, abych to jen připnul a nechci to mít napevno (aby se mi to vlezlo do kufru).
Takže to raspberry teď hodlám připnout někam na montáž, čímž to trochu zhorším, co se týče kabelů. Převaděč bude na dalekohledu. Tím pádem ale povedu od baterky kabel 12v až nahoru k dalekohledu a odtud zpět dolů k montáži půjde 5v do raspberry. Kabel od foťáku budu ale taky svádět až k té montáži.
Uvidím, musím to zvážit, vlastně se mi to nelíbí, co teď píšu.

Raspberry na dalekohledu jinak vše zjednodušuje.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#4

Příspěvek od hades »

Jestli máš přístup k tiskárně tak si udělej něco, na co tu malinu připneš, bude to na těle dalekohledu, ale trochu dál. A ona zase tak moc netopí. V jaké krabičce ji máš?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#5

Příspěvek od MMys »

Teplo z Raspberry rozhodně nezhorší obraz, když bude někde na tubusu, od vnitřku tubusu ho izoluje vzduchová mezera způsobená třmeny, a únik do vzduchu nestojí za řeč. Kor při tom pidi ohnisku. Vyhřívátko na rosnici udělá větší efekt, a přesto to nikdo neřeší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 739
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#6

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Malina, nebo jiný "mini PC" se vzdáleným ovládáním přes tablet je pro mě do budoucna určitě cesta. Tahat sebou noťas přináší spoustu problémů, které pro mě ale vyvažuje stabilita. Mám 99% jistotu že sestava poběží celou noc bez restartu, výpadku, záseku.. To mi přijde že u Maliny tu jistotu nemám, zkušenosti jsem vyslechl v Konojedech, vyčetl na fóru.. Takže určitě do toho časem chci jít, ale bude potřeba dopředu dobře rozmyslet do jakého zařízení jít a jak to propojit, aby nedocházelo k výpadkům.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#7

Příspěvek od hades »

Můžu jednoznačně doporučit Intel NUC, tam mi INDI/Ekos nikdy nespadlo. A pokud nejsi kamarád s linuxem, rozběháš si na tom Windows, což na malině nejde
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 523
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#8

Příspěvek od stmare »

Zkusím jít dál tou cestou mít raspberry přímo na dalekohledu.
MMys: já právě neměl přichycení na třmenech jako má Lukáš, ale přes suchý zip na dalekohledu. Ten suchý zip sám o sobě trochu tepelně izoluje a přitom ponechává prostor pro chlazení ze spodu. Proto to zkusím zatím tak nechat.
Ohledně chlazení, mám tohle.
Tím bych to měl mít co se týče kabelů optimální a třeba i půjdu s kůží na trh a dám sem nebo mezi miláčky fotku ;)
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#9

Příspěvek od mirkovacik »

Kovova krabička Ti bude blokovať wifi, neviem, ako tento chladič bude v tom úspešný.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#10

Příspěvek od mirkovacik »

Výhoda v tom, keď riadiaci počítač (RPI, NUC, ASI AIR,...) je hore pri dalekohľade je v znížení počtu a hlavne dĺžky káblov. U mňa ide jeden kábel hore s 12V, prevod na 5V a USB na napájanie všetkého je hore s minimalizáciou dĺžok káblov. Do montáže ide v cieľovom riešení iba USB kábel a napájací kábel. Zatiaľ ešte aj ST-4 kábel. Dĺžky týchto 3 káblov ešte musím optimalizovať. Krabičky sú vytlačené s pomocou kolegu tu z fóra, krabica na RPI je v stiahnuteľných knižniciach na nete.

Jaj a ešte jedna výhoda - celé takto ako to je, to šupnem do kufra a až treba, tak to zasa vytiahnem a je všetko zmontované a zapojené.

Apropó - aké máte Vy dĺžky týchto káblov? Nech je to čo najmenej a súčasne, aby to vždy stačilo....
Přílohy
20230515_150316.jpg
20230515_150316.jpg (564.53 KiB) Zobrazeno 889 x
20230515_150159.jpg
20230515_150159.jpg (555.28 KiB) Zobrazeno 889 x
20230422_194531.jpg
20230422_194531.jpg (982.46 KiB) Zobrazeno 889 x
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 523
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#11

Příspěvek od stmare »

Tohle je v podstatě moje představa, tedy mít to všechno pohromadě a jen nasadit na hlavu, nicméně znamená to mít hodně velký kufr, který ale nemám.
Jinak to chci mít stejně, ale s tím že raspberry pi a krabičku s 5v usbéčkama sundávací. Což znamená vždy připojování/odpojování kabelů, což je mírný diskomfort, což je daň za možnosti, které mám.
Nelíbí se mi jen ten prověšený kabel z kamery. Lukáš to má na úvodním obrázku tak jak to chci i já, čili vést to po pointovacím dalekohledu dál do raspberry.
Dále kabel z raspberry na dalekohledu lze vést poměrně přímočaře směrem do montáže do USB. Jen lehkou rezervu v délce bych tam nechal pro případ otáčení v RA či DEC.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 739
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#12

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Mas to krásně zařízený. Kdyz bych měl pevné stanoviště, chtěl bych to mít stejně. Tim ze prevazim sestavu sem a tam, nechci na mít na tubusu navesenou kameru a další věci, kdybych s tím omylem flaknul. Takže připojování kabelu, korektoru, podložek atd je můj úděl :lol:
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#13

Příspěvek od hades »

Ten můj refrák už je docela veliký a tak to nejde lehce udělat tak, aby to bylo vše najednou nasaditelné. Ty kabely pokaždé připojuji a odpojuji, ale praxí se člověk dostane na pár minut.
Délku kabelů volím tak, aby měly malou rezervu, občas totiž něco měním a kupovat kvůli tomu novou sadu kabelů mi přijde nerozumné.
Větší vůle je u kabelů, které vedou k montáži, jak už bylo řečeno, kvůli otáčení RA/Dec os.
Mám ještě na pár místech montáže a delekohledu přilepené úchytky, do kterých můžu kabely vsunout, případně třeba kabely od kamery omotávám kolem reduktoru.
Teď právě pracuji na jednom vylepšení, až to bude hotové, tak sem dám nové foto, jak to celé vypadá.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Patrik93
Příspěvky: 120
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#14

Příspěvek od Patrik93 »

Zdravím, u mňa sa raspberry zatiaľ vozí na lište pod ďalekohladom ale bude presunuté k nohe montáže.
Kabeláže bude rovnako nech bude kde chce, ale kôli pripojeniu na sieťak to bude asi lepšia možnosť.
Ale všetko je vyviazané a po kope... neviem síce či nebude robiť problém mať káble obmotané okolo tubusu, ale zatial v pohode.
To divné čierne pri pointačnom je externá wifi anténa.
1684174466566.jpg
1684174466566.jpg (172.31 KiB) Zobrazeno 807 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Cable management - uspořádání kabelů

#15

Příspěvek od MMys »

hades píše: 15. 05. 2023, 11:07 Můžu jednoznačně doporučit Intel NUC, tam mi INDI/Ekos nikdy nespadlo. A pokud nejsi kamarád s linuxem, rozběháš si na tom Windows, což na malině nejde
Nojo, ale záleží co máš za kameru. Pokud je to nějaký větší senzor, může být problém. Zkoušel jsem Intel NUC s mojí C3-61000 a bylo to prakticky nepoužitelé. Na senzory co ale nejsou takový extrém to bude asi OK.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět