Starship

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Starship

#46

Příspěvek od PetrŠ »

No byť mě Starlinky poněkud štvou, tvůj názor se mi nelíbí. Tady nejde jen o nějakou globální satelitní síť, ostatně tu plánuje více subjektů. Ale jestli bude koncept Super heavy / Starship fungovat, nesmírně to posune možnosti výzkumu naší sluneční soustavy. Ať už budování infrastruktury kolem Země, pilotovaným letům k Měsíci a planetám, nebo sondami velikosti Starship, které nebudou muset využívat celé roky gravitačních manévrů aby se dostaly k vnějším planetám a unesou tuny vědeckých přístrojů.
Ve století devatenáctém bys patrně přál prvním vlakům exploze parních kotlů a udušení cestujících vlivem závratné padesátikilometrové rychlosti.
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 192
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: Starship

#47

Příspěvek od martbad »

a ve fordových továrnách, dle tvého názoru, bych zase přál kolaps vyrobních linek :D ne, tak zpatečnický rozhodně nejsem. jenom se mi nelíbí, že soukromý subjekt může beztrestně zas..t orbitu šrotem, ke generaci vlastního zisku a zničit tak nenávratně všem (nejenom astronomům) noční oblohu. jinak se dá souhlasit, stím co píšeš a človek by tomu i fandil. bohužel mask s megakonstelacemi otevrel pandorinu skrínku a ted už každý větší stát potřebuje mít svoji vlastní. tedy nic dobrého nás nečeka :-(
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Starship

#48

Příspěvek od PetrŠ »

Za tu poslední větu se omlouvám, člověk by neměl psát příspěvek když se zrovna vrátil z oslavy ;)
Taky z toho neřehtám nadšením, ale co s tím my naděláme. Ale ono to stejně nebude navěky. Zrovna tak se to za pár let, nebo desetiletí může ukázat jako slepá ulička a přijde nějaká jiná technologie, nebo prostě zkrachuje provozovatel a přestane se obnovovat konstelace. Její zánik je pak jen otázkou času a gravitace.
Fakt ale je, že jestli se jim to povede, a bude tady opakovaně použitelný stroj s nosností 200 tun na LEO za dobrou cenu, tak určitě dojde k navýšení aktivit na orbitě tak jako tak.
Jak praví stará čínská kletba, "Kéž bys žil v zajímavých časech". A já mám pocit, že právě zajímavé časy nás čekají.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Starship

#49

Příspěvek od astrolama »

V podobě nerezové trubky s raketovými motory a dvěma nádržema na palivo a okysličovadlo to skutečně může sloužit leda jako prak na házení bordelu na orbit. Pokud se někdo do toho chce posadit a někam letět třeba i dál, než na měsíc, tak toho pár schází.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Starship

#50

Příspěvek od MaG »

Koukám, že některé příspěvky se opravdu podobají názorům na leteckou dopravu z počátku 20. století. Já bych se raději bavil trochu odborněji. Poslední příspěvek už opravdu vybočuje. Jedná se o vysoce sofistikovaný kus HW, kde trysky motorů řídí velmi přesná a rychlá elektornika a za ty roky už to jen za trubku snad nikdo asi nepovažuje. To se bavíš o roku 2019. Spoustu negativního odpadu by mohly doplnit náklady, o kterých se astronomům doteď ani nesnilo. Takže to může mít i pozitiva a ta negativa podobnými komentáři stejně nezastavíš.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Starship

#51

Příspěvek od astrolama »

Já vím Martine že moje komentáře exota vybočují téměř vždy, mám ale strach aby tahle raketa neskončila jenom jako náklaďák starlinků. Nechci být hnusnej, ale zatím tento stroj nedokázal vůbec nic a tvůrci mají akorát velkou hubu. Až to vykoná nějakou činnost, prospěšnou vědě jako raketoplány začnu k tomu mít úctu.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Starship

#52

Příspěvek od PetrŠ »

Po vytrvalém pocitu déjà vu, jsem si uvědomil, že podobné diskuze jsem četl před dvanácti lety, když ta věc na obrázku plašila krávy v Texasu. Po dvanácti letech je z ní perfektně vyladěný stroj.
Starship byla v této fázi před necelými pěti lety. Dejme jí čas.
Spx_Grasshopper_03.jpg
Spx_Grasshopper_03.jpg (179.11 KiB) Zobrazeno 2186 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Starship

#53

Příspěvek od dvader »

astrolama píše: 17. 01. 2024, 14:22 Nechci být hnusnej, ale zatím tento stroj nedokázal vůbec nic a tvůrci mají akorát velkou hubu.
Tys asi nikdy nic nevyvíjel, co?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Starship

#54

Příspěvek od astrolama »

Vyvíjel. Jako bastlič od spratkovských let jsem pořád něco kutil. Často taky se na mě ostatní dívali skrz prsty ;)
PS: ta věc na obrázku vypadá jak bakteriofág.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět