Kamera vhodná pro začátečníka

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
PaNo
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 03. 2023, 13:04

Kamera vhodná pro začátečníka

#1

Příspěvek od PaNo »

Dobrý večer, rád bych si vyzkoušel astrofotografii, abych zjistil, jestli mě to "chytne" nebo ne. Mám čočkový NexStar 130/650 mm a zrcadlový DOBSON SkyWatcher 254/1200 mm. Po přečtení řady materiálů je mi jasné, že to je vyšší liga, která vyžaduje čas a trpělivost. Může mi někdo doporučit kameru pro začátek a první pokusy v ceně kolem 8 000 CZK ? Rád bych začal s Měsícem, planetami a snad i nějakými DSO. Na víc si zatím netroufám a po získání prvních zkušeností se uvidí, co dál.

Děkuji a zdravím
Pavel
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#2

Příspěvek od peta62 »

Asi Vam to presunou do zacatecniku.
Kazdopadne planety a DSO vyzaduji uplne jine kamery. Planety jsou malinke a chcete detaily, DSO naopak plosne vetsi. Proto na planety maly chip s malymi pixely, na DSO co dovoli dalekohled s vetsimi. Planety ted jsou stejne pryc, asi bych, byt Vami, vybral neco na Mesic ( ne moc detaily ) a DSO. Ten Dobson by mohl montazi na kratsi exposice Mesice pri jeho svitivosti stacit, s DSO budou na azimutalnich montazich asi problemy. Tedy pokud k Dobsonu nemate Poncetovy plosinu a pohon.
Doufam, ze Vam nekdo poradi konkretni kameru, ale urcite bude mit lepsi posici na radu, pokud zareagujete na muj text, co si o tom myslite.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#3

Příspěvek od nou »

Tak na úplný začiatok by šla použiť aj zrkadlovka.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#4

Příspěvek od dex »

Od věci není ani navštívit https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/, vyplnit si parametry svého dalekohledu a podívat se, jak na určitých DSO nebo jiných objektech vychází zorné pole vybraných kamer.
Třeba s tím NexStarem M31, M42 pojme Canon 6D krásně, ale třeba s MII G2-8300 se na čip pořádně nevejdou, s tou Bresser Full HD Deep Sky, co je v bazaru, se pak nevejde ani Měsíc.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#5

Příspěvek od astar »

Na focení DSO s Dobsonem 250 můžeš skoro zapomenout, s tím NexStar možná. Pro Dobson by jsi si musel pořídit poncentovu plošinu, aby se daly dělat delší expozice - minuty . Pro zrcadlovku se senzorem 22x15mm je vhodný i komakorektor. Bez něho jedině Měsíc (malý středový výřez ) a planety. Pro ně by se musel vložit ještě barlow- prodloužit ohnisko. V f 1200 mm bude kotouček planety na málo pixelech, tak malé rozlišení.
Vhodné by bylo navštívit nějaké setkání př. MHV https://www.astro.cz/spolecnost/poradam ... ikost.html
nebo Konojedy viz viewtopic.php?t=22000&start=1950
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
PaNo
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 03. 2023, 13:04

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#6

Příspěvek od PaNo »

dex píše: 21. 03. 2023, 18:21 Od věci není ani navštívit https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/, vyplnit si parametry svého dalekohledu a podívat se, jak na určitých DSO nebo jiných objektech vychází zorné pole vybraných kamer.
Třeba s tím NexStarem M31, M42 pojme Canon 6D krásně, ale třeba s MII G2-8300 se na čip pořádně nevejdou, s tou Bresser Full HD Deep Sky, co je v bazaru, se pak nevejde ani Měsíc.
Díky za radu a užitečný odkaz.
PaNo
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 03. 2023, 13:04

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#7

Příspěvek od PaNo »

peta62 píše: 20. 03. 2023, 23:43 Asi Vam to presunou do zacatecniku.
Kazdopadne planety a DSO vyzaduji uplne jine kamery. Planety jsou malinke a chcete detaily, DSO naopak plosne vetsi. Proto na planety maly chip s malymi pixely, na DSO co dovoli dalekohled s vetsimi. Planety ted jsou stejne pryc, asi bych, byt Vami, vybral neco na Mesic ( ne moc detaily ) a DSO. Ten Dobson by mohl montazi na kratsi exposice Mesice pri jeho svitivosti stacit, s DSO budou na azimutalnich montazich asi problemy. Tedy pokud k Dobsonu nemate Poncetovy plosinu a pohon.
Doufam, ze Vam nekdo poradi konkretni kameru, ale urcite bude mit lepsi posici na radu, pokud zareagujete na muj text, co si o tom myslite.
Děkuji za rozumný názor a rady. Asi začnu s Měsícem, který je také atraktivní a něco se při tom naučím. Zatím nevím, jestli mě to chytne, ale chci si něco vyzkoušet a pak se rozhodnout, a proto nechci do první kamery na vyzkoušení investovat příliš mnoho peněz. Narazil jsem např. na https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... uider-1-25 nebo https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... uider-1-25. Myslíte, že by to pro začátek a vyzkoušení byla dobrá volba ?

Děkuji za názor a zdravím
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#8

Příspěvek od dex »

Měsíc je vděčný, ten zachytí cokoli, i čínská webkamerka s dětským dalekohledem.

Na detaily se hodí menší pixel (není pak potřeba tolik týrat obraz Barlowem). Proto je zajímavé, že Bresser HD Moon Planetary Guider má pixel větší (3.75 μm) než Bresser fullHD Deep Sky (2.9 μm), když na DSO by se hodil pixel větší. "Deep Sky" je tak na planety a Měsíc z těch dvou o něco vhodnější (pořád je tu ten bazar za půlku ceny)

Nejmenší pixel, co jsem zatím potkal, má SVBony SV205 (1.4 μm), obrázek je barevně zkreslený, ale jak jsem zjistil, je to údajně jen vinětací a lze to spravit použitím flatů.
(SV105 má větší pixel 3 μm a viditelně hrubší obraz).
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#9

Příspěvek od peta62 »

Take jsem si vsimnul toho nesmyslu v pojmenovani kamer, neprijdou mi jako dobry nakup. Napadla mne jina vec, pokud mate slusny mobil, je velka pravdepodobnost, ze ma lepsi fotak nez tyto kamery. Samozrejme pokud se bavime o Mesici. Mozna by slo koupit nebo 3D tisk drzaku na mobil k dalekohledu.
Ilustracni fotka je co jsem nasel v mobilu, pouze drzene v ruce, neupravene, jen oriznute abych splnil limit 2MB pro soubory zde. Samozrejme drzak, nastaveni a uprava by dostaly fotku daleko dale. Urcite zde fotky mobilem s drzakem najdete.
Přílohy
IMG_20221231_180332.jpg
IMG_20221231_180332.jpg (1.81 MiB) Zobrazeno 1106 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
PaNo
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 03. 2023, 13:04

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#10

Příspěvek od PaNo »

dex píše: 22. 03. 2023, 10:17 Měsíc je vděčný, ten zachytí cokoli, i čínská webkamerka s dětským dalekohledem.

Na detaily se hodí menší pixel (není pak potřeba tolik týrat obraz Barlowem). Proto je zajímavé, že Bresser HD Moon Planetary Guider má pixel větší (3.75 μm) než Bresser fullHD Deep Sky (2.9 μm), když na DSO by se hodil pixel větší. "Deep Sky" je tak na planety a Měsíc z těch dvou o něco vhodnější (pořád je tu ten bazar za půlku ceny)

Nejmenší pixel, co jsem zatím potkal, má SVBony SV205 (1.4 μm), obrázek je barevně zkreslený, ale jak jsem zjistil, je to údajně jen vinětací a lze to spravit použitím flatů.
(SV105 má větší pixel 3 μm a viditelně hrubší obraz).
Dobrý den, moc díky za radu a odkaz na bazar, už jsem se s nabízejícím dohodl a vyzkouším tuto cestu. Pak uvidím, jestli mě to chytne a budu to dále rozvíjet.
PaNo
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 03. 2023, 13:04

Re: Kamera vhodná pro začátečníka

#11

Příspěvek od PaNo »

peta62 píše: 22. 03. 2023, 10:42 Take jsem si vsimnul toho nesmyslu v pojmenovani kamer, neprijdou mi jako dobry nakup. Napadla mne jina vec, pokud mate slusny mobil, je velka pravdepodobnost, ze ma lepsi fotak nez tyto kamery. Samozrejme pokud se bavime o Mesici. Mozna by slo koupit nebo 3D tisk drzaku na mobil k dalekohledu.
Ilustracni fotka je co jsem nasel v mobilu, pouze drzene v ruce, neupravene, jen oriznute abych splnil limit 2MB pro soubory zde. Samozrejme drzak, nastaveni a uprava by dostaly fotku daleko dale. Urcite zde fotky mobilem s drzakem najdete.
Dobrý den, díky za komentář. Mám iPhone 7, takže asi koupím držák a vyzkouším tuto cestu.
Odpovědět