polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#1

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj decka,

nevim kam to presne dat, protoze polarne ustavovat montaz umi snad kazdy a kazdy z vas (kdo tedy jezdi za tmou) a ne ze line kouka ci foti z domova, tak polarne ustavuje "dnes a denne", tedy je to denni chleba (spis podvecerni, tak 2x do mesice, maximalne, nebot jasno jindy neni)...

nicmene, nemame tu nekde vlakno, kde by se tlachalo obecne ohledne vsech tech elektronickych pomocniku pro dosazeni polarniho ustaveni???

Jake jsou moznosti dnes?

Pamatuji, ze pred lety snad zacal PoleMaster od QHY, prvne vyrabet "tool" jako HW + SW...

iOptron koukam ma nejaky "iPolar"...

co dale???

a kdo co pouzivate a proc? chybi mi tu nejkde soupis praktickych rad :-)

ja se priznam jsem stara skola - polarni hledacek a je to (nebo VRM - Vabrova Rotacni Metoda).

mozna bych nekdy vzal nejaky ten elektronicky nastroj na milost. Diky vsem za konstruktivni prispevek! I tem co maji observator doma a ven v podstate nejezdi...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#2

Příspěvek od hades »

Já můžu doporučit polární ustavení v Ekosu. Je to teda už za pomoci počítače, buďto plnohodnotného PC nebo Raspberry a podobného.
Funguje to tak, že nahrubo ustavím podle polárního hledáčku. Poté v Ekosu zvolím menu Alignment a dále Polar Alignment. Spustím proces, který 3x vyfotí snímek a mezi těmito snímky pootočí montáž kolem polární osy. O kolik stupňů a jak rychle lze nastavit. Poté software spočítá odchylku a je možné ji začít korigovat. Způsobů je více, popíšu ten, který aktuálně používám: na displeji se zobrazí dvě různě velké šipky, jedna vertikální a druhá horizontální. S montáží začnu hýbat v azimutu a výšce, zatímco software stále pořizuje snímky a vyhodnocuje, jak se odchylka mění (a tím se i zvětšují/zmenšují ty šipky). Jakmile šipky zmizí, je hotovo.
Obrázek
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#3

Příspěvek od DaveOne »

Dobře Lukáši, takže používáš takové nějaké hybridní polární nastavení optický polární hledáček na hrubo +kameru a software na finální přesné seřízení. Jak se to potom řeší, pokud dotyčný optický polární hledáček vůbec nemá. Myslím tím jak přesně musíš mít montáž namířenou směrem k polárce vzhledem k polární ose montáže ? Stačí k tomu třeba montáž natočit například zhruba k severu dle kompasu ? Co výškové nastavení, montáž musí být předpokládám v nějaká rovině (vodováha na stativu) ? Prostě : Vyžaduje ten software, aby byly pro kameru v zorném poli konkrétní hvězdy/souhvězdí ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#4

Příspěvek od hades »

Už jsem to jednou využil v situaci, kdy jsem neměl výhled na sever. Ustavil jsem to zhruba a při prvním SW seřízení jsem byl dost mimo, ale po další iteraci už jsem mířil na pól. Takže to jde i bez hledáčku, podle kompasu. Vodováhu použít nemusíš, jen to bude trochu krkolomější, protože pohyby při seřizování v alt/az nebudou mít přesně ten správný směr.
SW je jedno, kam míříš, provede si platesolving. Když jsem to ustavoval bez výhledu na sever, tak jsem mířil na východ a zafungovalo to. Dělal jsem to na balkoně orientovaném na východ
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#5

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Lukáši,

díky za vysvětlení. Ještě se zeptám, předpokládám, že pro toto polární seřízení je nejlepší využít přímo hlavní kamery se kterou se následně fotí. Je to tak ?

David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#6

Příspěvek od nou »

Hlavná kamera asi bude mať lepšie rozlíšenie takže sa presnejšie určí kam smeruje os otáčania. Ale v praxi si nemyslím že by na tom príliš záležalo keďže chyba aj 2' nie je s guidingom problém.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#7

Příspěvek od hades »

Já to dělám přes guiding kameru, ta se mnohem rychleji vyčítá a pointační dalekohled má lepší f, takže pochytá víc světla a tím pádem můžu používat 1-2 sekundové expozice. Ale samozřejmě to půjde i přes hlavní kameru/dalekohled, jen to bude pomalejší. Na nějakou výrazně lepší přesnost s tím nedosáhneš
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#8

Příspěvek od nosuh »

Ja osobne uz jinak nez pres tool v sharpcap pro ( 360Kc/rok - 30kc/mesic) neustavuju - presnost v radech jednotek az desitek uhlovych vterin, vyhoda je ze se pouziva primo ohnisko primarniho dalekohledu ( tzn. presnejsi)..rychly a presny ustaveni v radech minut. Asi nebude fungovat na dlouhy SCT ohniska, tam je lepsi ustavovat pres pointer treba.
Ustaveni je easy a v realnym case te ukazuje jak moc ses daleko/blizko idealnim hodnotam..zpetna vazba je okamzita, bez dlouhych zkusebnich expozic nebo minut chodu montaze ( driftova metoda v phdcku)..
nevyhoda - dostupne jen v Pro verzi, ktera je placena
rozhodne stoji za zkouknuti/vyzkouseni
https://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/fea ... -alignment
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#9

Příspěvek od nou »

To fakt treba robiť tu rotáciu ručne? Lebo takto presne funguje aj Ekos len on si otáča s montážou automaticky.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2327
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#10

Příspěvek od nosuh »

nou píše: 02. 03. 2023, 16:08 To fakt treba robiť tu rotáciu ručne? Lebo takto presne funguje aj Ekos len on si otáča s montážou automaticky.
NO ja s ni otacim ruco, resp pres ASCOM..ten sharpcap sam to neudela..je to jen softik na snimani..do montaze nehrabe
ale kdyz mas pak pevny stanoviste, tak ta pointace je pak radost sledovat - ustaveno s presnosti na asi 15-20" behem 1-2min, EQ8 s 10" f4 newotnem, exter pointer 60/240mm
Pointace.jpg
Pointace.jpg (294.54 KiB) Zobrazeno 1410 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#11

Příspěvek od MartinT »

Já používám obě rutiny polárního nastavení v AsiAir (klasická s otočením o 60% a pak ta tří-sníková), vždy nahrubo, pak ostření a pak zopakuji. Ještě lepší rutinu měl myslím StarAid Revolution, ale měl jsem ho jen krátce..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#12

Příspěvek od Michal1 »

Když fotím (t.j. poslední dobou tak jednou za 2 roky), stále používám svůj PARot z r. 2014:
https://sourceforge.net/projects/parot/
Tehdy nic podobného nebylo. Od té doby již kolega vytvořil verzi pro MaxIm DL 6 (nezkoušel jsem). Zdrojové kódy jsou již veřejné.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#13

Příspěvek od aston »

Tiez používam SharpCap Pro a som spokojný. Tuším to ale nezvládne keď ďalekohľad mieri ďaleko od NCP, platesolving v tom PolarAlign toole funguje len v okoli polu.
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#14

Příspěvek od biker.fm »

Ja jsem pouzival polarni ustaveni v Ekosu (viz info vyse od hadese). Ted uz delam ustaveni pouze podle polarniho hledacku v montazi a ono to staci (pointace si s tim poradi). Nenasel jsem prozatim duvod proc ted pouzivat nejakeho "elektronickeho pomocnika". Prozatim jsem mel vzdy vyhled na polarku. Pokud ten vyhled ale neni, pak eletronicky pomocnik ma sve (skoro) nezastoupitelne misto.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#15

Příspěvek od Michal1 »

Souhlasím s bikerem.fm. V dnešní době krátkých expozic většině lidí bude postačovat ustavení polárním hledáčkem montáže, pokud tedy na pól mají výhled. Mě polární hledáček nedostačuje, jelikož dělám hodinové expozice na fotografický film. Vztahy pro výpočet požadované přesnosti ustavení lze nalézt zde:
http://celestialwonders.com/articles/po ... curacy.pdf
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Odpovědět